Προς το περιεχόμενο

Λέτε να αρχίσω μαθήματα;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ, σπούδασα όσο σπούδασα  ::), ακουστική κιθάρα με Μπέρκλει, Θησαυρό μουσικών κλιμάκων κ.λ. Καμια 3ετία ηλεκτρική όμως δεν άλλαξε τίποτα στο παίξιμο μου απλα έγινε πιό έυκολο... Όλα τα βγάζω τα κομμάτια απλά μου λείπουν τεχνικές τις οποίες δεν μπορώ να μάθω... Ρώτησα λοιπόν έναν φίλο-καθηγητή και μου είπε το εξής... ''Υπάρχουν τεχνικές ηλεκτρικής φίλτατε, τις οποίες δεν μπαίνουν όλοι στον κόπο να μάθουν καθώς με καλά πεταλάκια, έναν όμορφο ενισχυτή και με αρκετό sustain στην κιθάρα τους νιώθουν υπερήρωες... Όταν βρεθούν υπο άλλες συνθήκες όμως ο ήχος ακούγεται ψιλοτζούφιος...'' Οπότε μένοντας στα λόγια του φίλου μου, σκέφτηκα το εξης (βέβαια δεν μου είπε οτι για να μάθω καλά τις τεχνικές πρέπει να πάω ωδείο), να αρχίσω μαθήματα ηλεκτρικής για τεχνικές... tapping και τέτοια, γιατί αν κάτσω να το παλεύω μόνος μου πάλι θα τα παρατήσω... Εσείς συνολικά τεχνικές μάθατε εμπειρικά ή απο ωδείο??? Αξίζει να πάω σε ωδείο για να μάθω τέχνικές??? Πρόβλημα στο να παίζω κιθάρα δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως απλά για το κάτι παραπάνω βρε παιδί μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ, σπούδασα όσο σπούδασα  ::), ακουστική κιθάρα με Μπέρκλει, Θησαυρό μουσικών κλιμάκων κ.λ. Κ

Τι εννοείς ???Οι κλίμακες είναι στάνταρ και δεν υπάρχει θησαυρός.Αν πήγες όπως λες στο berklee college of music θα πρεπε΄να το ξέρεις. Επίσης θα πρεπε να ξέρεις ότι το κάθε όργανο έχει τη δικιά του τεχνική και φυσικά πρέπει να σου τη δείξει κάποιος δάσκαλος και με πολύ διάβασμα θα τα καταφέρεις.

Δεν καταλαβαίνω στο berklee δεν τα έμαθες αυτά?

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε... Berklee και Θησαυρος μουσικών κλιμάκων είναι βιβλία τα οποία μελέτησα κατα τις σπουδές μου... Και όχι... σπουδάζοντας ακουστική δεν έμαθα τεχνικές... Αλλα το θέμα είναι το οτι αξίζει να πάω ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK.προφανώς παρανόησα. Sorry.Έχω μείνει εγώ στην κλασική θεωρεία της μουσικής και στο μουσικό τονικό σύστημα.

Εν πάση περιπτώση φυσικά αξίζει να πας σε ωδείο.Η μουσική καλέ μου φίλε είναι παιδεία και πρέπει να διδάσκεται από ειδικούς.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Κοτσο,με όλο το σεβασμό δηλαδή,ρωτάς εμάς αν πρέπει να κάνεις μαθήματα κιθάρας? ::) ::)

Δηλαδή αν σου πει κάποιος "όχι","δεν αξίζει",δεν θα κάνεις μαθήματα?

Ή να σου λέγαμε όλοι,"ναι,ξεστραβώσου και διάβαζε 5 ώρες την ημέρα",θα το έκανες?

Είναι και αυτή η δήλωση

Πρόβλημα στο να παίζω κιθάρα δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως απλά για το κάτι παραπάνω
,που πραγματικά μ έστειλε και ειλικρινά δεν ξέρω αν μας δουλεύεις ή όχι? ::) ::)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να παρεις τα cd players κ αργοτερα τα mk2.Στην αρχη θα σου φανει δυσκολη η μίξη αλλα με τα καταλληλα fade in/fade out θα σιάξεις.

 

 

Υ.Γ.Ευτυχως υπάρχει κ ο άνεμος κ το νερό γιατι θα ψωφουσε κ το κάθε γατί.Αρε κωτσε είσαι ειδωλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μορφή μεγάλη triggako... Gmol γνωρίζω κιθάρα... τεχνικές όπως είπα, ηλεκτρικής δεν γνωρίζω καλά... μην παρανοείς τα λόγια μου... Ότι κιθάρα και να μου δώσεις θα παίξω... το θέμα είναι οτι για καλύτερο αποτέλεσμα για το κάθε είδος χρειάζονται κ ορισμένες τεχνικές... Το ζήτημα είναι οτι όχι αν μ πεις να παω ωδειο αν θα πάω... αλλά αν είναι κάτι εύκολο το οποίο μπορώ να μελετήσω μόνος μου... (χωρίς πολλάααααααα ζόρια). Κ αν ξέρετε βιβλία για τεχνικές κ τέτοιου είδους σκευάσματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώτσο εγώ πιστεύω οτι τις τεχνικές μπορείς να τις μάθεις άνετα μόνος σου. Το YouTube είναι υπερκορεσμένο από κιθαρίστες που δείχνουν πως εκτελούνται οι τεχνικές με πολλούς τρόπους. Από 'κει και πέρα βρές ποιός τρόπος σε βολεύει εσένα και εξασκήσου όσο νομίζεις οτι χρειάζεται.

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αρχίσω μαθήματα ηλεκτρικής για τεχνικές... tapping και τέτοια, γιατί αν κάτσω να το παλεύω μόνος μου πάλι θα τα παρατήσω...

 

ειτε το παλεψεις μονος σου ειτε με παρεα θα πρεπει να το... παλεψεις παντως  ;)

 

Εσείς συνολικά τεχνικές μάθατε εμπειρικά ή απο ωδείο???

 

δεν μαθαμε tapping (να μη σου πω και τεχνικες γενικοτερα, δεν ξερω τι εννοεις αληθεια  ;D ) ;)

 

Αξίζει να πάω σε ωδείο για να μάθω τέχνικές???

 

αναλογως

 

Πρόβλημα στο να παίζω κιθάρα δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως απλά για το κάτι παραπάνω βρε παιδί μου...

 

sorry αλλα δεν καταλαβαινω... ειτε αντιμετωπιζεις προβλημα εφοσον εισαι δυσαρεστημενος που δεν κατεχεις την τεχνικη του.. tapping ειτε δεν σε πολυνοιαζει.. στην πρωτη περιπτωση ισως θα επρεπε να πας σε καποιον δασκαλο. στην δευτερη αστο να ερθει αμα ερθει με την εξασκηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου