Προς το περιεχόμενο

Λέτε να αρχίσω μαθήματα;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο μονα τους χλωμο φιλε μια καλη αρχη ειναι καποιος να του δειξει καi δευτερον ας διαβασει κανενα βιβλιο+video

 

Σωστή η παρατήρησή σου, απλά ας γίνω πιο σαφής...από μόνα τους εννοώ ότι με την αντίστοιχη μελέτη, και με τα βιβλία-βίντεο, έρχεται και η πρόοδος..προσωπικα αρχισα να παίζω κιθάρα πριν 4 χρόνια και ποτέ δε πίστεψα οτι θα μάθω, δεν έχω κάνει ούτε ένα μάθημα, απλά επειδή σπουδάζω 10 χρόνια πιάνο έχω μάθει να δουλεύω αποτελεσματικά (χωρις αυτο να σημαίνει κ υπέρμετρα πολύ) και πλέον νιώθω ανετότατος με την ταστιέρα και καταλαβαίνω ότι προοδεύω διαρκώς (πλέον δουλευω sweep κτλ έχοντας φτάσει τα πιο απλά σε έναν καλό βαθμό κ βελτιώνοντας τα με τον καιρό και την εμπειρία).

 

Τι θέλω να πω μαυτά; ότι φίλε κώτσε κατα την άποψή μου πάντα, άν κάνεις κάποια μαθήματα να τα κάνεις για να μάθεις να δουλεύεις, και με την απαραίτητη εξάσκηση θα βγουν όλα. Να δώσω και ένα παράδειγμα, σχετικά πρόσφατο για μένα:

 

Πρόπερσι που έδινα πανελλήνιες παρατήρησα το εξής (αναμενόμενο βεβαια) φαινόμενο. Ένας "μάπα" μαθητής αν πάει σε έναν τέλειο καθηγητή θα κάνει μια πρόοδο κάπου στο 10-20%, και είναι ευχαριστημένος. Αν πάει σε έναν εξίσου "μάπα" καθηγητή μπορεί να χειροτερέψει ακόμα περισσότερο (θεωρώντας πάντα "μάπα" έναν καθηγητή ελλείψει μεταδοτικότητας) αλλά δεν τον πολυνοιάζει..

 

Αντίθετα, ένας μαθητής που νιώθει και "επικοινωνεί" (αυτό δε σημαίνει να βγάζει σταθερά πάνω από 17,αλλά να προσπαθεί), και σε μάπα καθηγητή να πάει μια πρόοδο θα την έχει, ή τουλάχιστον δε θα χειροτερέψει. Γι'αυτό και βλέπεις στα διαφημιστικά που βγάζουν τα φροντιστήρια κάτι βαθμάρες, και άμα ψαχτείς ανακαλύπτεις και κάτι πάτους.

 

τέλος πάντων με άλλα λόγια θέλω να πω ότι ο καθηγητής πρέπει να προσφέρει αυτοπεποίθηση, σιγουριά και εμπειρία...η γνώση δεν έρχεται με μαθήματα. Για να λύσεις μαθηματικά δεν αρκεί να κανεις μαθημα, πρέπει να στρωθείς και να λύσεις όσες ασκήσεις χρειαστεί. Και κατά τη γνώμη μου η μουσική είναι μαθηματικά.

 

Υ.Γ: τα παραδείγματα που έθεσα είναι καθαρά για διευκόλυνση κατανόησης για όσα λέω, δεν έχω στόχο να προσβάλλω κανέναν, κ ζητω εκ των προτέρων συγγνωμη εάν κάποιος αισθάνθηκε έτσι. :)

 

 

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα για να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα... Όοοοοταν πήγαινα ωδείο, έιχα έναν καθηγητή ο οποίος έπιαζε μουσική στην Άθωνος... δεν ξέρω αν την γνωρίζετε... Εμένα πάλι τα ακούσματα μου ήταν ρόκ-φάνκ, όσο και να θέλαμε οι μουσικές μας νοοτροπίες δεν ταιριάζανε... Ωστόσο, κυρίως μου έμαθε μία μεθοδικότητα, πώς να εξασκούμε, πως να διαβάζω, και μετά αφότου μου έδειξε 5 πράγματα, τα υπόλοιπα τα υποστήριξα μόνος μου... δεν μπορώ να πω οτι έκανα ότι έκανα απειδή είμαι σπουδαγμένος ή επειδή έιχα έναν δάσκαλο πάνω απο το κεφάλι μου, αλλα το θέμα είναι οτι πήρα κάποια γνώση στο θέμα με τί βήματα και πώς θα το πάω το όλο πράγμα... Σας ευχαριστώ πάντως για το παραγωγικό και πολύτιμο ενδιαφέρον σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον λοιπόν αισθάνεσαι ότι ξες να δουλεύεις, πιάσε την κιθάρα, και ξεκίνα αηδιαστικά αργά με μετρονόμο, και με επιμονή και επιμονή θα πετύχεις τις τεχνικές..πάντως μη σε εντυπωσιάζουν, το tapping και τα sweep δεν είναι τοόόόόο δύσκολα! δουλειά θέλει! ;)

 

όσο για το ενδιαφέρον, από τέτοιες συζητήσεις όλοι μαθαίνουμε κ από κάτι (άσχετα που κάνουμε πως τα ξέραμε από πριν!  :D :D :D)

 

 

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o Με την είπες??? χεχε... Μόνος έ? Ούφ... Άιντε να ιδούμε... Αν δεν την παλέψω κ δώ οτι μέσα σε 5' έχω σηκωθεί 6 φορές για τσίσα κ άλλες 8 για να ξεπιαστεί ο πώλος μου... Θα πάω να ρωτήσω σε ωδείο.... Ε? Σωστός Α?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε κοιτα, το rock-funk reggae είναι σίγουρα καλύτερος συνδιασμός από το blues-death... ;D ;D ;D

 

κοίτα να μάθεις ρυθμό καλά και να νιώθεις 5 πράματα, και άσε τα παπαδιλίκια για αρχή στους άλλους...

 

1-2-3-4,1-2-3-4,1-2-3-4,1-2-3-4, απλά πράγματα! (τα 7/8, 11/8, 15/8 θα έρθυν με τον καιρό και την πολλή εξάσκηση! ;)

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

64α θέλω να σκάω!!!

 

ρε μπας και είσαι μπλακάς να σε κάνω block?? μα που είναι αυτοί οι mods όταν τους χρειαζεσαι;; ;D ;D ;D ;D ;D

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον φίλε με το που απαντήσω και προλάβω ίσα ίσα να κάνω ένα προυτς έχεις απαντήσει!!!! Δεν είναι κατάσταση αυτή... και 2ον ΝΑΙ κύριε γιατί όχι??? λίγος πέφτω στα 64α?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου