Προς το περιεχόμενο

Blues junior usa vs mexico


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

θελω να αγοράσω εναν blues junior το πρόβλημα είναι οτι βρήκα στο ebay αρκετούς usa made δηλαδή κατασκευασμένους πριν το 2001, τη χρονιά που  μεταφέρθηκε η παραγωγή τους στο mexico.Οι δυο ενισχυτες εχουν διαφορετικα κυκλωματα και μετα απο ερευνα που έκανα ειδα οτι εκτός απο το προβλημα με το reverb που εχει ο usa αλλοι προτιμουν τους μεν και αλλοι τους δε.Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας καινουργiος mexico η μεταχειρισμενος usa?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& οι δυο μια χαρα ειναι γενικα οι μεξικανικοι ειναι λιγο καλυτερα φτιαγμενοι (οχι τοσο φθηνες πλακετες και λιγο καλυτερη κατασκευη) αλλα τωρα ψυλλους στα αχυρα ψαχνεις αποκλειεται να καταλαβεις τη διαφορα βαζοντας τους πλαϊ-πλαϊ...(ο EDGE παντως με ΜΕΞΙΚΑΝΙΚΟ παιζει.... ;D ;D)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο μερικές μέρες είχε πάρει το μάτι μου νομίζω εδώ και έναν μεταχειρισμένο mex. Γενικά είναι πολύ καλό ενισχυτάκι το mex.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι πολύ καλό ενισχυτάκι το mex.

 

Μακαρι να αποκτήσω πολλά τέτοια ενισχυτάκια  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ενισχυτάκια είναι,ότι πρέπει για το σπίτι.

Εγώ  προτιμώ τα made  in usa  8)

Ενα πρόβλημα πού έχουν τα φεντεράκια, είναι ευαίσθητα στα κινητά τηλέφωνα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο κόλπο να μην πιάνουν τα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας καινουργiος mexico η μεταχειρισμενος usa?

 

Η χρυσή τομή: Μεταχειρισμένος mexico!  ;) Χτύπησα έναν πριν μερικές μέρες από αγγελία εδώ στο ΝΟΙΖ με Fender μεγάφωνο από twin τού '76 (αυτό με τον μπλε κύκλο στον μαγνήτη)  :) . Φοβερό μηχάνημα... Έχω βρει τη χαρά μου! Πάντως δεν πιστεύω ότι οι διαφορές με τον usa είναι τόσο πιά σημαντικές, απλά ο mex σαν πιό καινούριος λογικό είναι να είναι λίγο πιό "αναβαθμισμένος" στα ηλεκτρονικά μέρη σε σχέση με τον προκάτοχο.

 

Παρεπιπτόντως, μήπως γνωρίζει κανείς λοιπά στοιχεία τού μεγαφώνου; (Wattage, sensitivity κτλ). Όχι τίποτα, μιά χαρά ακούγεται, αλλά έτσι γιά να ξέρουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως το βρεις ενδιαφερον

 

http://billmaudio.com/wp/?page_id=207

 

:)

 

Εχω τον usa και ειμαι ικανοποιημενος. Αρκετα ζεστος ηχος και πολυ αξιοπιστος ενισχυτης. Τον προτιμησα απ'τον μεξικανικο για λογους "ψυχολογικους" κυριως (και να το αναλυσω δυσκολα θα καταλαβει κανεις το ανωμαλο σκεπτικο μου).

Ηχητικα δε διαφερει κ τοσο πολυ απ'τον μεξικανικο. Νομιζω πως ειναι κομματακι πιο ζεστος. Επισης τα βρωμικα μου φαινονται καλυτερα του αμερικανικου, πιο "λασπη" κατασταση (ξαναλεω, νομιζω), αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου. Συμφωνω με το αρθρο οτι δεν ειναι απαραιτητο οτι ο ενας ειναι καλυτερος απ'τον αλλο. O USA πρεπει να'χει ελαφρως καλυτερη μεταπωληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπησα έναν πριν μερικές μέρες από αγγελία εδώ στο ΝΟΙΖ με Fender μεγάφωνο από twin τού '76 (αυτό με τον μπλε κύκλο στον μαγνήτη)  :)

 

Ιδού ο ένοχος ;D

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ...  ;D

 

Πάντως παίζει ακόμη ένας στις πίσω σελίδες. Εμένα με βόλεψε ο άλλος και λόγω περιοχής και γιατί είχε καλύτερο μεγάφωνο...

 

Όσο γιά το πού είναι made in, ένα τηλέφωνο στον πωλητή θα λύσει την απορία τού ενδιαφερόμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εκτός απο το προβλημα με το reverb που εχει ο usa...

 

τι ακριβώς είναι αυτό το πρόβλημα? κάπου διάβασα οτι η καινούρια βερσιον έχει το ριβερμπ να ελέγχεται απο το μαστερ βολιουμ. τι σημαίνει αυτο? (αν ισχυει)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου