Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με wah πεταλι της Dunlop


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Πριν λίγο καιρό αγόρασα ένα wah πετάλι. Πιο συγκεκριμένα το Dimebag Wah της Dunlop. Πολύ καλό πετάλι με πολλές δυνατότητες και πολύ καλή κατασκευή, απ' ότι φαίνεται τουλάχιστον. Το χρησιμοποιώ εδώ και ένα ενάμισι μίνα και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Χθες όμως στην πρόβα όταν το χρησιμοποιούσα μου έκανε κάτι περίεργα. Όταν το κατέβαζα έκανε σαν υπεροδηγεί τον ενισχυτή με αποτέλεσμα να μικροφωνίζει απίστευτα. Δεν λέω είχα βάλει και το boost που έχει αλλά τόσες φορές δεν μου είχε δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Απλά να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ πέρα από το wah, ένα Pod XT Pro και έναν Randall 200άρη. Η κιθάρα μου ειναι 7χορδη με EMG 707 (Active). Είναι κάπως βαρύ το σύνολο αλλά τονίζω ότι παίζω με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις και δεν αλλάζω ποτέ τίποτα. Τέλος να πω ότι το μόνο που παρατήρησα είναι ότι το κουμπί του boost στο wah μου είχε βγει. Το έχει στο πλάι και δεν είναι με κάποιο τρόπο βιδωμένο απλά σφηνώνει σε ένα διακόπτη μέσα στο wah ώστε να τον ενεργοποιεί/απενεργοποιεί πατώντας το κουμπί με πόδι. Το βρήκα στο πάτωμα δίπλα στο wah αλλά μου φαίνεται ένα κουμπί, που δεν είναι καν κωλωμένο στο πετάλι αλλά βγαίνει με μεγάλη ευκολία, απίθανο να δημιούργησε το πρόβλημα. Καμιά ιδέα κανείς για το τι παίζει; Μόλις το πήρα το πετάλι και είναι κρίμα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, λυπαμαι για το προβλημα σου. Εχω κι εγω ακριβως ιδιο wah, αλλα με τελειως διαφορετικο setup βεβαια. Ομως δεν ειχα ποτε προβλημα στη στιβαροτητα του Dime. Μηπως κατα λαθος κατι εκανες και το καταπονησες εκει στο switchακι και εχει παθει τιποτα η πλακετα απο μεσα? Κατα τα αλλα το πεταω στους τοιχους κι ανοιγω τρυπες. And THEN....., I go out to PLAY.... LOUD

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε γμτ. Δεν έκανα τίποτα. Βασικά δεν το είχα ακουμπήσει καν από την προηγούμενη πρόβα. Δεν ξέρω αν το πείραξε κανένας αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να του κάνει κάποιος. Φαίνεται τόσο γερο που όντως νομίζεις ότι αν το πετάξεις σε τοίχο θα κάνει τρύπα. Παρεμπιπτόντως,  τι ρυθμίσεις έχεις κάνει στο πετάλι;

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου