Προς το περιεχόμενο

Κουφό πρόβλημα με μικρόφωνο


simboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και πάλι

Τι κουφό κι αυτό ......

Εχω ένα μικρόφωνο , shure sm58

Δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα προηγούμενά μου μηχανήματα.

Τώρα με windows xp και με κάρτα καινούργια SB audigy 2 ZS platinum pro

συμβαίνει το εξής κουφό

Εχει διαφορετικά φυσήματα ο ήχος όταν έχω ανοιχτό το μικρόφωνο σε διαφορετικές συνθήκες

Τι εννοώ ......

Οταν έχω ανοιχτό το μικρόφωνο και έχω maximize πχ το ACID κάνει άλλο θόρυβο από όταν το κάνω minimize και έχω το desktop

Οταν μετακινώ με το βελάκι κάτι στην οθόνη ότιδήποτε ο θόρυβος αυτός , το φύσημα αυτό πως να το πω φεύγει εντελώς και όταν σταματάω την κύληση πχ μιας μπάρας ξανακάνει θόρυβο , φύσημα

Τι στο καλό φταίει ? τι μπορώ να κάνω ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δοκίμασε αλλαγή του mouse απο usb σε ps/2.

Νομίζω είναι γνωστό πρόβλημα αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τι παίζει.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε αλλαγή του mouse απο usb σε ps/2.

Νομίζω είναι γνωστό πρόβλημα αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τι παίζει.

 

Δηλαδή μπορεί να φταίει το ποντίκι για όλο αυτό ? πολύ κουφό

Οπότε για να καταλάβω , βγάζω το ποντίκι από εκεί που είναι και το βάζω στην είσοδο που είναι κάθετη και όχι στρογγυλή ? ( είμαι και λίγο άσχετος )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανό είναι να φταίει η οθόνη. Τι εννοώ:

Σε πολλές crt οθόνες (including την Sony Ε100Ρ που έχω) όταν αλλάζεις την κατάσταση του desktop αλλάζει και η φωτεινότητα της οθόνης. Π.χ. αν πατήσεις το start και παρατηρήσεις το desktop σου θα δείς ότι μειώνεται λίγο μεν αλλά αισθητά η φωτεινότητα της οθόνης.Βέβαια δεν γνωρίζω γιατί ακριβώς γίνεται αυτό, αν είναι θέμα οθόνης ή windows και αν συμβαίνει και στις LCD οθόνες. Ίσως αυτό σου δημιουργεί το πρόβλημα. Εννοείται ότι καλό θα ήταν το καλώδιο του μικροφώνου να είναι όσο το δυνατόν πιο μακριά από την οθόνη γιατί σου δημιουργεί θόρυβο έτσι κι αλλιώς.

Just a guess πάντα, μην τον "δέσεις τον γάιδαρο" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από έτσι θέλω ένα δωμάτιο τεράστιο να έχω την οθόνη αλλού το pc αλλού το keyboard αλλού το μικρόφωνο αλλού .......... τι να κάνεις ? σε ένα γραφείο προσπαθώ να τα στριμώξω όλα

Κούνησα το καλώδιο του μικροφώνου αλλά δεν είδα διαφορά

Απόψε θα κουνήσω το pc και για καλό και κακό θα κουνήσω και το κεφάλι μου μήπως έχουν πρόβλημα τα αυτιά μου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δοκιμάσεις αυτό που πρότεινε ο noblues, βάλε την οθόνη σε άλλη γραμμή πρίζας από τον υπολογιστή και τέλος, φρόντισε να απομακρύνεις την PCI κάρτα ήχου σου από την κάρτα γραφικών. Αν κάτι δουλέψει, let us know :)

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ μιλάμε το κουφό , τα πάντα δοκίμασα εκτός από το να αλλάξω μπρίζα και το αποτέλεσμα ήταν ενώ δεν είδα αλλαγή όπως τράβηξα το καλώδιο του μικροφώνου κάπως σταμάτησε ο θόρυβος .....

ΑΡΑ ? δεν κάνει καλή εφαρμογή το βίσμα του μικροφώνου στην είσοδο της κάρτας διότι δουλεύει με βίσμα μετατροπέα από χοντρό καρφί σε λεπτό

Τώρα ελπίζω να μην κουνηθεί .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν αγαπάς τη μουσική σου , τώρα είναι η ευκαιρία να της το αποδείξεις ...

Τη Δευτέρα του Αγ. Βαλεντίνου συνιστώ να πας στο πλησιέστερο κατάστημα με ηχητικά και αγόρασέ της μια κονσολίτσα Behringer UB802 ή μια UB502 Κοστίζουν 58 και 46 ευρώ αντίστοιχα , ποσό που κρίνεται μηδαμινό ακόμα και για ένα ερασιτέχνη. (στην 802 μπορείς να ενώσεις και πυκνωτικό μικρόφωνο μελλοντικά) Επίσης , αν δεν έχεις ήδη , αγόρασε και ένα καλώδιο Balanced XLR σε XLR για να μπορέσεις να ενώσεις το μικρόφωνό σου σωστά στο προενισχυτη μικροφώνου της κονσολίτσας.

Με αυτή τη κίνηση θα έχεις

1)σαφώς καλύτερο ήχο γιατί ο προενισχυτης της behringer είναι καλύτερος και

2)θα γλιτώσεις από βόμβους και αλλά τέτοια γιατί η σύνδεση με το προενισχυτη θα είναι balanced. ( εννοειται ότι την έξοδο της κονσολίτσς θα την ενωσεις με το LINE IN της κάρτας σου και όχι πλέον με την είσοδο μικροφωνου.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου