Προς το περιεχόμενο

Κουφό πρόβλημα με μικρόφωνο


simboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου αν αγαπάς τη μουσική σου ' date=' τώρα είναι η ευκαιρία να της το αποδείξεις ...

Τη Δευτέρα του Αγ. Βαλεντίνου συνιστώ να πας στο πλησιέστερο κατάστημα με ηχητικά και αγόρασέ της μια κονσολίτσα Behringer UB802 ή μια UB502 Κοστίζουν 58 και 46 ευρώ αντίστοιχα , ποσό που κρίνεται μηδαμινό ακόμα και για ένα ερασιτέχνη. (στην 802 μπορείς να ενώσεις και πυκνωτικό μικρόφωνο μελλοντικά) Επίσης , αν δεν έχεις ήδη , αγόρασε και ένα καλώδιο Balanced XLR σε XLR για να μπορέσεις να ενώσεις το μικρόφωνό σου σωστά στο προενισχυτη μικροφώνου της κονσολίτσας.

Με αυτή τη κίνηση θα έχεις

1)σαφώς καλύτερο ήχο γιατί ο προενισχυτης της behringer είναι καλύτερος και

2)θα γλιτώσεις από βόμβους και αλλά τέτοια γιατί η σύνδεση με το προενισχυτη θα είναι balanced. ( εννοειται ότι την έξοδο της κονσολίτσς θα την ενωσεις με το LINE IN της κάρτας σου και όχι πλέον με την είσοδο μικροφωνου.)[/quote']

 

Βρίσκω πολύ καλή την λύση σου , αλλά επειδή είμαι άσχετος όντως ρωτάω , δεν είναι υπερβολή να έχεις αγοράσει κάρτα ήχου να έχεις βάλει καινούρια μητρική γενικώς να έχεις κάνει ότι πιο καλό αντέχει η τσέπη σου και να πρέπει τελικά για να μην κουνιέται το βίσμα στην είσοδο της κάρτας να πάρεις και κονσόλα ? δεν ξέρω το λέω είμαι λίγο άσχετος από ορολογίες κτλπ απλά τι την πήρα τη ρημάδα τότε ? :)

Από την άλλη μου κάνει πολύ χρήσιμη αυτή η ιδέα και θα το τσεκάρω

Αλλά έχω μια απορία ....... γιατί να το κάνω τις 14 Φλεβάρη ? :D

ΑΑΑΑΑ το βρήκα ....... λόγω έρωτα με τη μουσική .Σωστός :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΠΟΙΑ ΜΑΓΑΖΙA ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΈΧΟΥΝ Behringer???

 

Κάνει να πούμε ή είναι διαφήμιση ?

Εγώ πάντως έχω ένα κατά νου ανεξαρτήτως αν έχει τη συγκεκριμένη μάρκα.Είχα πάρει το μικρόφωνό μου από εκεί.Δεν ξέρω άλλο σχετικό ( είμαι και άσχετος ) :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικώς να έχεις κάνει ότι πιο καλό αντέχει η τσέπη σου και να πρέπει τελικά για να μην κουνιέται το βίσμα στην είσοδο της κάρτας να πάρεις και κονσόλα ? δεν ξέρω το λέω είμαι λίγο άσχετος από ορολογίες κτλπ απλά τι την πήρα τη ρημάδα τότε ? :)

 

Aν τη μουσική δεν την πληρώνεις,δεν σε πληρώνει και αυτή :wink: :wink: :wink: :wink: ® :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιος και κάνει να πούμε!!!Επίσης μπορούμε να πούμε και την εμπειρία μας , από την εξυπηρέτηση του καταστήματος.Η και να το κράξουμε :twisted: .(πλακα κάνω)Λοιπόν τις προάλλες είχα πάει στο νάκα σε ένα από τα καινούρια υποκαταστήματα κοντά στην σόλωνος.Ο λόγος ήταν να πάρω ένα καλώδιο ανταλλακτικό για τα παλιά μου ακουστικά.Οι τύποι με πήγαιναν πάνω κάτω.Ο μήτσος με έστελνε στον μάνο κάτω και ο μανος στον μήτσο πάνω,είχα πάει παρασκευή,στο τέλος μου λένε πάρε δευτερα πρωί να σου πούμε αν το έχουμε στην αποθήκη...κραααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιος και κάνει να πούμε!!!Επίσης μπορούμε να πούμε και την εμπειρία μας ' date=' από την εξυπηρέτηση του καταστήματος.Η και να το κράξουμε :twisted: .(πλακα κάνω)Λοιπόν τις προάλλες είχα πάει στο νάκα σε ένα από τα καινούρια υποκαταστήματα κοντά στην σόλωνος.Ο λόγος ήταν να πάρω ένα καλώδιο ανταλλακτικό για τα παλιά μου ακουστικά.Οι τύποι με πήγαιναν πάνω κάτω.Ο μήτσος με έστελνε στον μάνο κάτω και ο μανος στον μήτσο πάνω,είχα πάει παρασκευή,στο τέλος μου λένε πάρε δευτερα πρωί να σου πούμε αν το έχουμε στην αποθήκη...κραααααα[/quote']

 

Στο Νάκα βρήκες και εσύ να πας ?

Εχω ακούσει ότι είναι πανάκριβος

Οπως έχω ακούσει ότι είναι πολύ ακριβό το Bon

Επίσης για μένα το χειρότερο είναι το Ελίνα που έχω πάει τρεις φορές , και άντε πες ήταν κλειστό τις πρώτες δύο ( χαχχαχα αυτό μου φταίει ? ) την τρίτη να είναι ανοιχτό να είναι στον πάνω όροφο άνθρωπος να είναι κλειστή η πόρτα να μη ξέρεις πως να μπεις και που να χτυπήσεις

Τους έστειλα mail και δεν απάντησαν !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι υπερβολή να έχεις αγοράσει κάρτα ήχου να έχεις βάλει καινούρια μητρική γενικώς να έχεις κάνει ότι πιο καλό αντέχει η τσέπη σου και να πρέπει τελικά για να μην κουνιέται το βίσμα στην είσοδο της κάρτας να πάρεις και κονσόλα ? δεν ξέρω το λέω είμαι λίγο άσχετος από ορολογίες κτλπ απλά τι την πήρα τη ρημάδα τότε ?

Βαριόμουνα να γράψω οοοοοολη την εξήγηση …. Αλλά τώρα με αναγκάζεις.… :twisted:

 

Λοιπόν η κάρτα ήχου που έχεις αγοράσει δεν κατασκευάστηκε για να προενισχυει μικρόφωνα για ηχογράφηση μουσικής , αλλά για μικρόφωνα multimedia που έχουμε στους υπολογιστές μας. Τα μικρόφωνα αυτά είναι electret ( ένας φτηνός τύπος πυκνωτικού με μόνιμη φόρτιση) και για να λειτουργήσουν χρειάζονται ρευμα.

Έτσι η είσοδος μικρόφωνου της sound blaster έχει και κάποια χαμηλή τάση για τροφοδοσία μικρόφωνου Αν συνδέσεις ένα δυναμικό μικρόφωνο με ένα ανταπτορα όπως έκανες εσύ και δεν γνωρίζεις πια pins πρέπει να απομονώσεις και ποια να χρησιμοποιήσεις ακούγεται βόμβος. Επίσης ακόμα και αν τελικά καταφέρεις να το ενώσεις σωστά , τότε πάλι θα έχεις χαμηλή ποιότητα. Αντίθετα οι είσοδοι Line της κάρτας ήχου μπορούν να σου δώσουν μια αξιοπρεπή ποιότητα ηχογράφησης , όμως θα χρειαστείς ένα εξωτερικό προενισχυτη. Γι αυτό και σου πρότεινα τη φτηνότερη ( αλλά αξιοπρεπή ) λύση της Behringer.

 

 

Υ.Γ. Η λύση που σου προτείνω δεν είναι υπερβολική (είναι το απόλυτο minimum) και απευθύνεται στο επίπεδο εξοπλισμού που ήδη έχεις. Εγώ δεν θα χρησιμοποιούσα ούτε το ένα ούτε το άλλο για τις ηχογραφήσεις μου διότι και εδώ δυστυχώς ισχύει το ότι πληρώσεις παίρνεις. (αν και οφείλω να παραδεχτώ ότι παίρνεις αρκετά παραπάνω απ όσα πληρώνεις με τη Creative και τη Behringer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΙΑ ΜΑΓΑΖΙA ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΈΧΟΥΝ Behringer???

 

Πάρε ένα τηλέφωνο το Στόλλα και θα σου προτείνει κατάστημα ανάλογα με τη περιοχή που μενεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εγώ δεν θα χρησιμοποιούσα ούτε το ένα ούτε το άλλο για τις ηχογραφήσεις μου διότι και εδώ δυστυχώς ισχύει το ότι πληρώσεις παίρνεις."

Δεν βγάζουμε όλοι τα ίδια χρήματα όμως ε ? ............ :wink:

Αναγκαστικά παίζω σε αυτό το επίπεδο

Πάντως τα 40-50 ευρώ δεν είναι καθόλου ακριβά για μια κονσολίτσα να κάνεις τη δουλειά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου