Προς το περιεχόμενο

Eyecam "Όσα Ξέχασε Η Νύχτα"


eyecam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχήν να ζητήσω συγνώμη που καθυστέρησα τόσο να απαντήσω. Σας ευχαριστώ όλους για το feedback και τις παρατηρήσεις σας. Το illegal download attempt το βγάζει γιατί μάλλον ο server σας έχει περιορισμούς (proxy, finjan κλπ). Το album γράφτηκε (ή μάλλον συγκροτήθηκε από παλιές μου trip hop παραγωγές) στις αρχές του 2007.

Ήμουν φαντάρος τότε και είχα την πολυτέλεια να τρυπώνω στο ιατρείο τα βράδια κ να γράφω μουσική σε ένα φτηνό λαπτοπ. Είχα εγκαταλείψει την ιδέα να γίνω ο super duper electronica παραγωγός, μετά από κάτι crash test με εταιρείες καθώς επίσης και την ιδέα του hip hop παραγωγού, όπου απογοητεύτηκα οικτρά από το επίπεδο της σκηνής μας ("φιλαράκι, θέλω να αγοράσω παραγωγές σου, με 12 ευρώ πόσες παίρνω?"). Οπότε έμεινα με το FL κι ένα ζευγάρι ψείρες συν καμιά 40αριά μέρες μέχρι να απολυθώ.

Τα κομμάτια γράφτηκαν με κάπως ελεύθερο χαρακτήρα και χωρίς μεγάλους στόχους, γι' αυτό κ ο ήχος τους δεν κυμαίνεται σε υψηλά στάνταρ. Να σημειώσω εδώ ότι κάποια samples κόπηκαν μεν σχεδόν αυτούσια, πχ στο "Always Drink & Drive" αλλά το αλμπουμ στο σύνολό του βασίστηκε μόνο ηχητικά σε δείγματα, συνθετικά είναι τουλάχιστον κατά 95% δικό μου.

Το project αυτό δημιουργήθηκε σύμφωνα με τη free-net-share φιλοσοφία, να γνωριστούμε, να μοιραστούμε, να συνεργαστούμε κλπ. Ήλπιζα να μου φέρει κάποιες καλές συνεργασίες, κάποια live ή ο,τιδήποτε αλλά δεν έγινε κάτι τέτοιο. Αυτό που μου έμεινε από αυτή τη δουλειά είναι κάποιες αναμνήσεις όπως το beat του Καρβουνιάρη, που επηρεάστηκε από το μεταμεσονύχτιο πέρασμα του -κανονικού- καρβουνιάρη από την κοιλάδα κάτω απ' το στρατόπεδο και το "Always Drink & Drive", ύμνος στις εξόδους εκείνες που τρέχαμε να επιστρέψουμε νωρίς στη μονάδα, πάντα ακατάλληλοι για αλκοτεστ.

Εδώ να ευχαριστήσω τον Dj Obiwan που έπαιξε κομμάτια μου (που παίζεις αλήθεια?) καθώς και όλους σας για το χρόνο που αφιερώσατε. Αυτό το διάστημα την έχω δει τραγουδοποιός οπότε καταλαβαίνετε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου