Προς το περιεχόμενο

Αγανάκτηση!Όλοι παιζουν metal;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα κι ομως ναι! Και στους Γενια Του Χαους "ψυχη", ντραμμερ, στιχουργος, συνθετης, και τραγουδιστης ηταν ο Θοδωρης (Ηλιακοπουλος ->"Η" ετσι :-D ).

Γενικα θα ελεγα πως συνηθιζεται στα "old school" "οχι για επαγγελματικους σκοπους φτιαγμενα" rock συγκροτηματα, και ειδικα σε πιο εξελικτικα/προοδευτικα ειδη μουσικης(no offense αλλα π.χ. ενας μπλουζιστας "κολλημενος", παλιας σχολης, αν και θα ειναι συνηθως

γ--ώ τα ατομα(μιλω εκ πειρας), δε θα επιτρεψει στον μπασσιστα η τον ντραμμερ να ξεφυγει εστω και λιγο απ' τα καθιερωμενα) π.χ.psychedelic rock, punk rock, krautrock, dark wave, να εχουν ολα τα μελη του συγκροτηματος γνωμη και συμμετοχη στην δημιουργια ενος τραγουδιου.

Τωρα εγω δεν καταλαβα γιατι δεν μπορουσαν να μεινουν στο συγκροτημα και να συνθετουν αν οχι απο κοινου, τοτε ξεχωριστα τραγουδια ο καθενας. Αλλωστε ενα συγκροτημα στηριζεται αν μη τι αλλο στις αμοιβαιες υποχωρησεις....

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 228
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο Wow! δεν έβαλε κανεναν στη θέση του. Ισα ισα δημιούργησε αντιδράσεις γιατί πολλά απ΄όσα έγραψε ήταν υπερβολικά. Το ίδιο ισχύει και για σένα. Aν αντί να κάθεσαι και να γράφεις τις παραπάνω μπούρδες έψαχνες για μπάντα τώρα θα είχες βρει. Μην βγάζεις τα απωθημένα σου εδώ μέσα.

 

Θα σου το πω πάρα πολύ ευγενικά: άσχετα αν τον γνωρίζεις ή όχι τον συνφορουμίτη (που μάλλον δεν), το λεκτικό σου και ο γραπτός σου λόγος θα πρέπει να είναι πολύ πιο ευγενικά και κόσμια. Οκ; Και αυτό αν δεν θες να το δεις σαν φιλική υπενθύμιση, δες το σαν προειδοποίηση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσικη παιζουμε ρε αδερφια(ες),ξεκολατε.

Τι με νοιαζει εμενα τι γουσταρει ο ενας κ ο αλλος,μεταλ,ξεταλ..

Aντε ρε πιαστε καμια κιθαρα κ γραψτε κανα κομματι κ αφηστε τις θεωριες.Κ αν μου αρεσει θα το ακουσω,δεν πα'να λεγεται alternative,punk η δεν ξερω κ'γω τι αλλο.

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ημουν σιγουρος οτι ειχα παει στο μνημόσυνο αυτου του θεματος πολλους μηνες πριν...

 

Ρε,το θεμα ειναι να παιζουμε γρηγορα,ξεκολλατε με τους διαχωρισμους και τις εχθρες ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντηση στον FatalV:

1.ποιος ειπε οτι καποιος μου επιτεθηκε? Το θεμα εχει μεσα τον συνδυαμο λεξεων "μεταλ-αγανακτηση" και αυτο ακριβως εκφραζω με την σειρα μου.Αν δεν εκφρασω την αγανακτηση σε θεμα με τιτλο "Αγανακτηση", που θα την εκφρασω?

 

2.Κι ομως(το διευκρινισα- οχι εδω).

 

3.το μεταλ ειναι "Το ιδίωμα ίσως με την μεγαλύτερη γκάμα ήχων, ειδών, πρωτοπορίας

και συγκροτημάτων μετά το ροκ γενικότερα (αν και εκεί πια το 90% είναι φλωρο new-punk-emo rock." Δεν πιστευω στα ματια μου...

 

4.βεβαιως και σχεδον σε ολους τους χωρους ισχυει αυτο. Το θεμα ομως ειναι η αναλογια "συνειδητοποιημενοι-μη συνειδητοποιημενοι", που, προσωπικη μου εκτιμηση, στο μεταλ ειναι 1-99.

 

5.Οχι, ξερω τι ειναι το μεταλ. Μηπως εσυ εχεις αυταπατες?

 

 

αν ουτε κι εσυ φιλε FatalV που εχεις τους Gryphon αβαταρ με καταλαβαινεις...

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spy τα ειπες. Προσπαθω να θυμηθω απο που προερχεται το αβαταρ σου και εχω κολλησει στον Καφκα. Καμια βοηθεια? Συγνωμη για το εκτος θεματος

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου το πω πάρα πολύ ευγενικά: άσχετα αν τον γνωρίζεις ή όχι τον συνφορουμίτη (που μάλλον δεν), το λεκτικό σου και ο γραπτός σου λόγος θα πρέπει να είναι πολύ πιο ευγενικά και κόσμια. Οκ; Και αυτό αν δεν θες να το δεις σαν φιλική υπενθύμιση, δες το σαν προειδοποίηση.

 

Όντως μου το είπες πάρα πολύ ευγενικά. Αντικαθιστώ λοιπόν τη λέξη ''μπούρδες'' με τη λέξη ''ασυναρτησίες'' και ελπίζω καθ' αυτόν τον τρόπο να τηρώ τα προσχήματα. Διάβασε τώρα καλύτερα το κακοδιατυπωμένο post του συνφορουμίτη για να καταλάβεις πόσες δεκάδες χιλιάδες μουσικούς που (μάλλον) δεν γνωρίζει απαξιώνει και μάλιστα μιλώντας σε πρώτο πρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα για να καταλάβω...

 

Αυτό λοιπόν είναι το thread που οι blues-country-jazz-punk-rockers τα χώνουν στους μεταλλάδες.

 

-λές και το punk δεν ήταν καραεμπορικό και στυλιζαρισμένο...

-λες και το να θες μια μπάντα να κάνει τους σκλάβους και να σου παίζει δωδεκάμετρα για να κάνεις εσύ τον SRV δεν είναι ξεφτίλα...

-λες και η outlaw country δεν είναι ένα περιχαρακωμένο μουσικό ιδίωμα με άθλια κατα τ' άλλα αισθητική...

-λές και η mainstream country έχει στίχους με βαθύ νόημα... κι έχει και χρεωμένη τη στάμπα του φυλετικού ρατσισμού (όπως και οι Ramones)...

-να θυμίσω μήπως την θεματολογία του θεού της κουλτούρας Nick Cave με τους Bithday Party;

-ή του Ιggy Pop σε τραγούδια όπως το Pussy Power;

-Λες και υπάρχει και κανένας ταλαντούχος Jazz μουσικός πέραν των δέκα ιερών τεράτων (όχι, το να λύνεις εξισώσεις στην κιθάρα δεν αποτελεί ένδειξη ταλέντου) 

 

Τέλος, αν οι παραπάνω αφορισμοί για το metal προέρχονταν απο τίποτα οπαδούς των Zappa, Captain Beefheart, Residents, Tuxedomoon μπόρει και να καταλάβαινα τους λόγους διαφωνίας... αλλά σε λίγο θα σηκώσουν κεφάλι και οι έντεχνοι :P

 

ΑΣΕ ΦΙΛΕ, ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ.τοσο πισω, που και πενηντα σελιδες με επιχειρηματα να γραψω παλι θα επιμενεις να εισαι πισω...τι να πω...

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαντήσεις τώρα σε όλα τα posts που έχουν δημοσιευτεί από τότε που ξεκίνησε το θέμα, δηλ. πάνω από 3 μήνες πριν; Φρόντισε στη συνέχεια να απαντάς σε επίκαιρα threads / posts για να έχουν τη δυνατότητα αντιλόγου αυτοί στους οποίους απευθύνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντηση στον FatalV:

1.ποιος ειπε οτι καποιος μου επιτεθηκε? Το θεμα εχει μεσα τον συνδυαμο λεξεων "μεταλ-αγανακτηση" και αυτο ακριβως εκφραζω με την σειρα μου.Αν δεν εκφρασω την αγανακτηση σε θεμα με τιτλο "Αγανακτηση", που θα την εκφρασω?

 

2.Κι ομως(το διευκρινισα- οχι εδω).

 

3.το μεταλ ειναι "Το ιδίωμα ίσως με την μεγαλύτερη γκάμα ήχων, ειδών, πρωτοπορίας

και συγκροτημάτων μετά το ροκ γενικότερα (αν και εκεί πια το 90% είναι φλωρο new-punk-emo rock." Δεν πιστευω στα ματια μου...

 

4.βεβαιως και σχεδον σε ολους τους χωρους ισχυει αυτο. Το θεμα ομως ειναι η αναλογια "συνειδητοποιημενοι-μη συνειδητοποιημενοι", που, προσωπικη μου εκτιμηση, στο μεταλ ειναι 1-99.

 

5.Οχι, ξερω τι ειναι το μεταλ. Μηπως εσυ εχεις αυταπατες?

 

 

αν ουτε κι εσυ φιλε FatalV που εχεις τους Gryphon αβαταρ με καταλαβαινεις...

 

τι να πω φίλε μου..πραγματικά δε ξέρω. ::)

Σου προτείνω πάντως να αλλάξεις διάθεση ως προς τους συνφορουμίτες.

Το να απορρίπτεις τους πάντες στις απόψεις τους και να λες τη δικιά σου σαν νόμο, είναι κάτι που ειναι μακριά από το πνέυμα του ΝΟΙΖ.

Ξαναδιάβασε αυτα που γράφεις και δες τι έχεις πει, τι έχουν απαντήσει οι άλλοι και τι έχεις ανταπαντήσει. Δεν βγαίνει κάποιο νόημα ρε αδερφέ.

Τέλος πάντων.

 

Πάντα Φιλικά...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου