Προς το περιεχόμενο

Eco-casters. Η διαδικασια.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

ΜΠΡΑΒΟ και απο εμένα! το θέμα αυτό {που έπρεπε να έχει ανέβει ως άρθρο} μου άνοιξε την όρεξη...

θενκσ!  :)

 

- Βαφω χωρις primers < primers?

 

υποστρωμα απο ουσια που "κλεινει" τους πορους του ξυλου και η μπογια "καθεται" πιο καλα.

 

- ηθελε πολλα "αερατα" περασματα < αεράτα υποθέτω είναι τεχνική που περνάς πολύ απαλά το πινέλο πάνω απο το σώμα, ίσα που να ακουμπάει..το βρήκα;

 

σωστος!

 

- Στα cavities βαζω πολυ λιγοτερη μπογια < εδώ μάλλον εννοείς τις κοιλότητες που μπαίνουν τα ηλεκτρικά της κιθάρας

 

σωστος κι εδω!

 

-νερολακες της CLOU < νερΟλακα = λάκα νερού; σίγουρα δεν έχει να κάνει με νερόλακους και λασπωμένες νερόμποτες; ;D

 

λακα νερου. πολυ σωστα!  το "λακα" λετε να ειναι Ελληνικη παραφραση του lacquer? μοιαζει παντως...  :-\

 

-ψιλο ατσαλομαλλο

 

η τζιβα απο συρμα που καθαριζουμε τις κατσαρολες

 

-600αρι ντουκοχαρτο (ελαφρα βρεγμενο) Micro-mesh pads < αυτό τι πράμα είναι; κάτι σα γυαλόχαρτο να υποθέσω;

 

ναι. πολυ ψιλο γυαλοχαρτο. Για "τελειωματα". Δεν "τρωει" τη μπογια, αλλα λειαινει την επιφανεια.

 

-πινέλο όχι πολύ πλατύ ούτε και λεπτό < δλδ περίπου 35688745τριχών πλάτος;

 

...καπως ετσι...  ;D

 

-μαλλινο buffer - μαλλινο(συνθετικο) σκουφακι" που προσαρμοζεται σε δραπανο

 

ετσι. Συνθετικη μαλλινη "γουνα" για γυαλισμα.

 

-δράπανο < το κλασσικό μπλακΕντΝτεκερ τρυπάνι κάνει δουλειά ε;

 

ακριβως!

 

-σκάλα κρεμάσματος < ηλίθια απορία: το σώμα κρεμιέται ΑΦΟΥ βαφτεί εκεί μόνο για το στέγνωμα ή το κρέμασμα βολευεί και για το βάψιμο;

 

το κρεμαω στην αρχη και το ...αποκαθηλωνω οταν ειναι ετοιμο για τα ντουκοχαρτα.

 

-fresh raw Tung Oil

 

διαβασε εδω

 

 

-000 ατσαλομαλλο για να "ξυρισω" τις τριχες του ξυλου > 000 είναι διαφορετικό από το "ψιλό ατσαλόμαλλο" που είπαμε ήδη;

 

οχι, ειναι το ιδιο ακριβως πραγμα.

 

όλα αυτά (αν εξαιρεσουμε τη σκάλλα και το δράπανο) πόσο κοστίζουν στο περίπου;

 

οι μπογιες κανουν 6-8€ αν θυμαμαι καλα. Το πινελο να εχει 2-3€, το ατσαλομαλλο κατι ψιλα, τα pads τα πηρα απο τον Stewart Mc Donald.

 

 

επίσης απο το άρθρο δεν κατάλαβα καλά τους ΧΡΟΝΟΥΣ της κάθε φάσης. Και τελικά όλο το πράμα για να γίνει παίρνει πόσο; 2μέρες 2βδομάδες 2μήνες ;

 

Συνηθως η ολη κατασκευη σωματος και μανικου μαζι (γινονται ταυτοχρονα οι εργασιες) μου παιρνει 2+ μηνες, αναλογως συνθηκων.

 

για να είμαι ειλικρινής ::) το βλέπω βουνό όλο αυτό, και να σκεφτείς ότι μιλάμε μόνο για το βάψιμο, πόσο μάλλον για όλη τη συναρμολόγηση... εδώ ακόμα δεν έχω καταφέρει να μάθω να περνάω σωστά τις χορδές... :-[ :-[ :-[

όμως βουνό μου φαινόταν και το "the noiz overdrive" πεταλάκι by toneless το οποίο μετά από μερικές προσπάθειες κατάφερα να φτιάξω σε 3ς διαφορετικές βερσιόν και να το χρησιμοποιώ και να το χαίρομαι καθημερινά!

οπότε δεν είναι κακό να υπάρχουν εδώ οι πληροφορίες και...ποτέ δεν ξέρεις...

 

ακριβως! ολα θελουν το χρονο τους, προσπαθεια και πανω απ' ολα ορεξη. Αλλιως υπαρχουν οι ετοιμες που ειναι εξισου καλες αν οχι καλυτερες κιθαρες, αρκει να βρεις την καταλληλη.

 

Το DIYing μπορει να δωσει "μαγικα" αποτελεσματα, μπορει ομως και σημαντικες "χασουρες".

 

Ολα ειναι στο παιχνιδι, αρκει να παιζεις!  ;)  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θυμάμαι ότι κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό ενέχει τον κίνδυνο να παγιδευτούν στο ξύλο κομματάκια wool τα οποία μετά σκουριάζουν και χαλάνε το χρώμα. Ο τυπάς πρότεινε ντουκόχαρτο και σε αυτή τη φάση.

 

Χρησιμο tip, αν και δεν μου ετυχε ποτε κατι τετοιο...

 

Σιγουρα θα παγιδευτουν κομματια, αν π.χ. πας να κανεις με το steelwool ξυλο που ειναι τριμμενο με 80αρι γυαλοχαρτο!...  ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alder man... Σου κρατάνε καιρό τα pads;

 

(αυτό το θρεντ πρέπει οπωσδήποτε να γίνει άρθρο)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου κρατάνε καιρό τα pads;

 

με προσεκτικη χρηση δεν χαλανε σχεδον καθολου... (και εχω κανει και ταστα μ' αυτα)  :o

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και είσαι ο ειδικός θα σε πρήξω στις ερωτήσεις  :P :)

Έχεις δοκιμάσει ποτέ τα Reranch νίτρα;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και είσαι ο ειδικός θα σε πρήξω στις ερωτήσεις  :P :)

Έχεις δοκιμάσει ποτέ τα Reranch νίτρα;

 

καλα, δεν ειμαι και ειδικος...  :)

 

Reranch θα ηθελα αλλα οπως υποψιαζομαι δεν "πετανε" οποτε δεν ερχονται στην Ελλαδα.

 

Οταν λεω δεν πετανε εννοω οτι δεν τα στελνουν με air mail απο US.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου