Προς το περιεχόμενο

Πως να μην βγούμε Πρώτοι με τέτοια κομματάρα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Wow! συμφωνώ κατά το ήμιση (το δεύτερο ήμιση!) μ'αυτά που λες.

 

Καλό είναι να έχουμε στην σωστή προοπτική τα πράγματα. Όταν από την άλλη ξεφεύγουν (όπως έγινε τώρα, που κάναμε σαν να κατακτήσαμε το Διάστημα), τότε φοβάμαι ότι η σάτιρα (και όχι απλά η κριτική) είναι το μοναδικό όπλο.

 

Νομίζω ότι μπερδεύεις τις δύο αυτές έννοιες, και σαν αντίδραση ίσως στο γεγονός, όπως είπες, ότι έχει γίνει κουραστικό όλοι να ασχολούνται "με την κοροϊδία", χωρίς να "προτείνουν κάτι". Αλλά η σάτιρα δεν προτείνει. Καταδεικνύει και επισημαίνει. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταδεικνύει και επισημαίνει. :wink:
Φίλε μου για να καταδείξεις και να επισημάνεις πρέπει να υπάρχει κάποιο κοινό, έτοιμο να οφεληθεί από αυτή την ενέργεια. Εσύ βλέπεις να υπάρχει τέτοιο κοινό; Αν υπάρχει, τότε πως εξηγείς ότι μέσα από τόσα χρόνια "σάτιρας" δεν έχει υπάρξει κανένα κέρδος, αλλά τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο; Αντίθετα, το μόνο που γίνεται είναι ότι όλο και περισσότεροι άνθρωποι... απλά κρίνουν τους άλλους, αντί ο καθένας μας να κοιτάει τα χάλια του. Και έτσι, πάει μία κοπελιά στη Eurovision, τσιμπάει το βραβείο (όσο λίγο και να αξίζει αυτό) και αμέσως ο "κριτής" ξυπνάει μέσα μας... ξέρεις για ποιον κριτή λέω...εκείνον που τα βάζει με όλους : την κοινωνία, τα μεγάλα συμφέροντα, τα "κυκλώματα", τον άπονο ντουνιά, τους γονείς μας, την κυβέρνηση κλπ κλπ κλπ. Ο μόνος με τον οποίο δεν τα βάζει ποτέ αυτός ο μυστήριος τύπος είναι το άτομό του.

 

Μην με παρεξηγείς, και εγώ πολλές φορές έχω σκεφτεί έτσι (και χειρότερα) αλλά με τα χρόνια βλέπω δύο πράγματα: α) ότι αυτό δεν με οδηγεί πουθενά και β) ότι εκείνοι που εκτιμώ και θαυμάζω ΔΕΝ σκέφτονται έτσι. Λέω λοιπόν να την κόψω αυτή τη συνήθεια, το να μου τη σπάνε τα πάντα και ειδικότερα τα χαμόγελα των άλλων...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον παρεξήγησες κάποια πράγματα που έγραψα.

Καταρχήν δεν εχω κανενα πρόβλημα με την κοπελίτσα που μια χαρα τραγούδησε ,οτι τραγούδησε τέλος πάντων,ουτε με το τραγούδι το οποίο ήταν γραμένο για αυτου του τυπου τον διαγωνισμό.

Και καλά κανανε & νικήσανε & ναι σίγουρα μπορει να βοηθήσει τον τουρισμο (ΑΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΤΙΜΩΝ ΠΟΥ ΟΙ ΕΓΧΩΡΙΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΚΤΟΞΕΥΣΕΙ ΣΕ ΔΥΣΘΕΩΡΗΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟΥΧΟΥΣ ΥΨΗ ΘΑ ΒΟΗΘΑΓΕ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ :wink: ΣΤΟ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΠΙΣΩ ΟΙ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΛΑΚΙΣΑΝ ΟΜΑΔΙΚΩΣ :wink: )

 

Αλλο αυτο όμως & αλλο να ειμαι αναγκασμένος να τρωω στη μαπα την υστερια ,τον καγκουροεθνικισμό & την αμορφωσιά του καθε καραγκιοζη που νομίζει ότι η επιτυχια μας στην Eurovision ειναι ισαξια με την αποστολή του πρωτου μας δορυφόρου στο διάστημα... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο αυτο όμως & αλλο να ειμαι αναγκασμένος να τρωω στη μαπα την υστερια ,τον καγκουροεθνικισμό & την αμορφωσιά του καθε καραγκιοζη που νομίζει ότι η επιτυχια μας στην Eurovision ειναι ισαξια με την αποστολή του πρωτου μας δορυφόρου στο διάστημα...

 

Pesta xrisostome............!

Mas exoune priksei.

Kai de ftanei mono afto, ipovathmizoun kai ti noimosini mas....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον παρεξήγησες κάποια πράγματα που έγραψα
Όχι καθόλου: το ξέρω ότι έχεις την εμπειρία και το επαγγελματικό εκτόπισμα για να μην είσαι μνησίκακος. Το σχόλιο μου δεν ήταν απάντηση σε αυτά που έγραψες - με τα οποία συμφωνώ. Μιλούσα γενικά, γνωρίζοντας όμως ότι πολύ εύκολα στο νου μερικών ανθρώπων, τα νηφάλια σχόλιά σου μετατρέπονται σε χολή εναντίον των πάντων. Το όλο θέμα δεν έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία, όπως είπα είναι ένα πάρτυ. Αλλά δες πόσες μέρες μετά συζητάμε για αυτό το πάρτυ. Φαντάσου να είμασταν και καλεσμένοι...

 

Υ.Γ. Α ναι, ο "κριτής" στον οποίο αναφέρθηκα δεν είσαι εσύ, ούτε κανένα άλλο μέλος του noiz. Είναι ο ανώνυμος και μίζερος έλληνας που κρύβεται στον καθένα μας, και σε εμένα επίσης. Η φράση γράφτηκε ποιητική αδεία (που λένε) δεν αναφέρεται σε κανένα πραγματικό πρόσωπο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αυστριακός πέρυσι απέδειξε ότι μπορεί να υπάρχει ποιότητα στη Eurovision, αλλά πολλοί δε τη βλέπουν γιατί χαζεύουν τα κοριτσάκια που κουνιούνται στη σκηνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o filos Wow! exei dikio se ola vevaia...to na kritikareis tin epitixeia tou allou kai malista na tin meionis oso ginetai travaei apo pano sou polles apo tis efthines gia to ti kaneis esi san mousikos - stin sigekrimeni periptosi - alla kai san antropos genikotera...ta pragmata einai apla paidia opoios den tou aresei i eurovision den tha prepei na asxoleitai katholou san na min iparxei kai opoios tou aresei kalo einai na vazei ta pragmata stin sosti tous thesi...den egine kai tipota kosmogoniko pou tin pirame alla isos einai mia akomi efkairia gia ton kakomoiri ellina na niosi oti apotelei mia omada kai oti den iparxei mono i parti mas i o mikrokosmos mas. kalo loipon pou irthame protoi san ellada giati mas kanei kai xefevgoume ligo - eskemmena arage ? - apo tin mizeria mas...min vazoume lipon kai edo afto to xaraktiristiko mas san fily o fthonos diladi gia ton allo,,,elpizo na xerete to anekdoto me ton gaidaro....afta os tou xronou...a kai na min xexaso as katevasoun tis times sta xenodoxeia anevasontas to service kai tis egatastaseis kai na deis gia pote skane miti oi xenoi...esis tha pigainate se mia xora mono kai mono epeidi pire tin eurovision ? he he he...afta einai gia mora paidia nomizo kai edo mesa eimaste sovaro forum thelo na pistevo...alla ti na peis o ellinas thelei me ta ligotera exoda to megalitero kerdos omos o xenoi den einai ilithioi - pia - .

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ολα αυτά και καλως ορισες στο φορουμ αλλα σε παρακαλω ΓΡΑΦΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον Στάθη στην Ελευθεροτυπία, λίγες ημέρες μετά την Eurovision:

 

«Μ' έναν λόγο, οι τρίχες που εκτίθενται στις μπιενάλε, οι ατάλαντοι που βατεύουν καρπούζια και επιχορηγούνται απ' το κράτος (το οποίον δεν έχει -και εξ αυτού του λόγου- λεφτά για να αναστυλώσει ούτε την Ακρόπολη) - οι προοδευτικοί (τρομάρα τους) καλλιτέχνες των φεστιβάλς και των «τελετών έναρξης-λήξης» κάθε είδους, αυτοί είναι οι καλύτεροι ηθικοί χορηγοί κάθε τρας-γιουροβιζιόν-πρωινάδικου-τσιφτετελοπολιτισμού που μας ξεφτιλίζει...»

 

νομιζω οτι το παραπάνω τα ΛΕΕΙ ΟΛΑ!! :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ειλικρινα συγχαρητήρια στην Παπαρίζου γιατι πέτυχε πρωτιά σε ένα χώρο που συνειδητά υπηρετεί

Καταδευτερον, νομιζω οτι δεν πρεπει να μην είμαστε "μιζεροι" και ρατσιστές. Πρέπει όσοι αισθανόμαστε Έλληνες να δώσουμε συγχαρητήρια στήν GREECE και στους συμπολίτες μας φυλή των GREEKS, καθώς επίσης και στους υπευθυνους της ΕΡΤ που τόσο υπεύθυνα προωθουν τον Ελληνικό πολιτισμό, ενα σκοπό για τον οποίο τους πληρώνουμε. :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου