Προς το περιεχόμενο

Καλωδιο τροφοδοσίας για MIDI keyboard!!!


johnny69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα φίλοι,

 

Αφού το προηγούμενό μου motherboard, κατά το κοινώς λεγόμενο, μου έμεινε στο χέρι και κάποια στιγμή απλά δεν άναψε, αποφάσισα, κάπως εσπευσμένα, να κάνω την πολυπόθητη αναβάθμιση στον Η/Υ αγοράζοντας καινούριο motherboard και ό,τι άλλο αυτό σημαίνει (επεξεργαστή, ψύκτρες, μνήμες 4 GB κλπ). Περί τα τέλη της όλης διαδικασίας και αφού άρχισα να βάζω μία μία τις διάφορες συσκευές, έβαλα και την κάρτα ήχου μου, μια Saffire. Στην saffire, λοιπόν, συνέδεα το midi keyboard μου με ένα καλώδιο midi και για τροφοδοσία ένα καλώδιο από το game port του motherboard. Όμως, το νέο μου motherboard δεν έχει game port (σειριακό νομίζω λέγεται). Τώρα πώς θα συνδέσω για τροφοδοσία το keyboard μου???????? ??? :o Υπάρχει καλώδιο το οποίο να είναι από την  μια μεριά σειριακό και από την άλλη USB? Και εάν ναι, αρκεί το USB για την τροφοδοσία του midi keyboard? Διότι, παιδιά, εάν υποψιαστώ ότι μετά την αναβάθμιση θα χρειαστεί να αλλάξω και midi keyboard.......

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας

Πάντα φιλικά

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορθά εμίλησες φίλε Yameth και ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου. Είναι ένα παλαιό midi keyboard, αγορασμένο απο Νακα, η μάρκα του νομίζω λέγεται MIDIPLUS και από εισόδους έχει την σειριακή, την midi out και ..... θήκη για μπαταρίες.... (η τελευταία λύση δεν νόμίζω να μας κάνει...)

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τροφοδοσία από MIDI port δεν υπάρχει. Απορώ πως έπαιρνες ρεύμα παλαιότερα.

 

Το Keyboard σου έχει DC in για τροφοδοτικό...

 

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως δεν έγινα απολύτως σαφής, μάλλον λόγω αγνοιας της σχετικής ορολογίας:

 

Γενικά τροφοδοσία από MIDI port δεν υπάρχει. Απορώ πως έπαιρνες ρεύμα παλαιότερα.

 

Το Keyboard σου έχει DC in για τροφοδοτικό...

 

???

Πράγματι τροφοδοσία δεν είχα απο το midi καλώδιο, αλλά από το σειριακό καλώδιο, το οποίο όμως τώρα, με το νέο motherboard, δεν μπαίνει πουθενα!!! Και ναι, στις φωτο που σας έστειλα από κάποιο (απενεργοποιημένο τώρα) site φαίνεται ότι υπάρχει dc in, με την διαφορά ότι το δικό μου δεν έχει τέτοιο, όπως ανέφερα στον Yameth για τις υπάρχουσες εισόδους εξόδους του keyboard μου.

 

Αυτό που θες δεν είναι καλώδιο τροφοδοσίας αλλά midi καλώδιο. Νομίζω η saphire έχει midi in έτσι?

Καλώδιο midi έχω και η saffire έχει midi in - midi out. Παλαιά έστελνα το midi out του controller στο midi in της saffire και, για τροφοδοσία, συνέδεα την σειριακή του controller με την σειριακή της motherboard.

 

Τώρα, όμως, που το motherboard δεν έχει σειριακή, τι κάνουμε????? ??? ??? :o

 

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσίμπα αυτό.

 

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17058&cat=616&bestseller=Y

 

Μάλλον θα σε σώσει. Αλλιώς ξέρεις, το βάφεις μπλέ.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου