Προς το περιεχόμενο

Μ.Β.Τ. (Mega Blind Test) : 3 stratocasters / clips & fotos.



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπυρε,

 

απ οτι ειχα δει σ ενα βιντεακι βαλε ενα μικ στην "ένωση" του κωνου με το χαρτονι κι ενα απο την αλλη μερια στη μεση του χαρτονιου για το πιο "γεματο" του ηχου. Το διαβασες το πμ μου φανταζομαι ε?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για να πω την αληθεια δεν θυμαμαι. ριξε μια ματια στο www.guitars.gr

 

απο τον ντουκα τους πηρα :)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες πενιές. ;)

 

Ως γνωστόν δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Strat, οπότε οι διαφορές μου φαίνονται αμελητέες (μολονότι υπάρχουν).

 

Η μεσαία θέση ακούγεται πολύ όμορφα σε όλα τα παραδείγματα. Το ίδιο και οι neck μαγνήτες (τους χρησιμοποιείτε γενικά εσείς οι του Strat στερεώματος; ).

 

Μη βιαστείς να δημοσιέυσεις το who is who...άσε μερικούς ακόμα να εκτεθούν... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi Everyone on Noiz.Gr!

 

Andrew from Tonerider Pickups here...sorry my Greek is just not good enough to reply in Greek!  I used Babelfish translator to read the thread.  Its seems there are a lot of you in Greece that are passionate about guitar tone!

 

Someone send me a link to this MEGA BLIND TEST - Its a great idea to A/B pickup back to back, and blind tests like this have always been part of our design process. The biggest challenge is, of course finding two or more guitars that behave in similar ways.

 

I think its just great that are pickups have made it to Greece, even though we don't currently have a local distributor - where are you all buying from??

 

Any questions, comments about our products are most welcome, and of course we are happy to include any links to your gigs, events, festivals and concert on our website!!!

 

All the best

 

Andrew Cunningham

Tonerider Pickups

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προσπαθησω να "στησω" 2 μικροφωνα. ενα 57αρι κολλητα στην σιτα του και ενα πυκνωτικο shure ksm27 που εχω , για τον "χωρο".

 

ΑΣΤΟ καλυτερα Σπυρακο,ΜΙΑ ΧΑΡΑ ακουγονται οι διαφορες και οπως εχεις γραψει,ετσι κι αλλοιως mp3 ακουμε και με την ιδια καρτα ηχου θα γραψεις και τον Μαρκο .

 

Ασε τα δυο μικροφωνα γιατι αν δεν το εχεις ξανακανει θα εχεις ακυρωσεις φασεων και δεν λεει. ;) 

 

Σιγα μη χρειαζεται να πας και στα Abbey Road για να γραψεις ενα τεστ κιθαρων ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα καθαρά η C

Στα chorus η Β

Στα crunchy η C

 

Overall η C που ψήφισα κιόλας μου ακούγεται όπως θα έπρεπε να ακούγεται μια Strat.

 

Η B μάλλον είναι με τον διπλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικη μου γνωμη:

 

Η Α ειναι η AmStd

H B ειναι η EJ, και

Η C ειναι η parts

 

γιατι?

 

Στη C "φαινεται" ο σπλιταρισμενος βαμβακερ. (ιδιως στο chorus track)

 

Ο ηχος της B μου ακουγεται πιο 3D απο της Α και με λιγο περισσοτερο "chirp", οποτε θεωρωντας οτι η EJ εχει "καλυτερους" μαγνητες απο τους TR και πιο "ευγενη" υλικα καταλήγω εδω. (δεν εχω ιδια πειρα απο κανενα σετ μαγνητων ή οργανο)

Η Α ειναι γενικως πιο "ρηχη" σε ηχο, πιο flat...  :-\

Θα τολμησω να πω οτι η Β εχει πιο γρηγορο attack λογω maple ταστιερας...  ;D  ...Ω φυση! ...ελα  και διεψευσε με!!!  ;D

 

Μ' αρεσε ο Bridge της Β, ο mid και ο neck της Α και ο neck της C. (ολοι στο crunch)  8)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου