Προς το περιεχόμενο

Μ.Β.Τ. (Mega Blind Test) : 3 stratocasters / clips & fotos.



Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να καταλαβω..αυτο το ..τεστ γινεται για να συγκρινουμε ή απλα για να ακουσουμε;

γιατι συγκριση δεν μπορει να γινει με τιποτα!(για τους λογους που ειπε ο yameth και ο andrew)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχώς απο εχθές το απόγευμα το pc μου είναι μουγγό..(τα έπαιξαν κάτι ακουστικά που χρησιμοποιούσα..)

 

Ευτυχώς πρόλαβα να ακούσω τα πρώτα κλιπς (αυτά με τον clean ήχο στις ενδιάμεσες θέσεις)..

 

Σχημάτισα την εντύπωση ότι...ενώ κι εμένα έτσι όπως έχουν ηχογραφηθεί τα κλιπς μου άρεσε αρκετά η C...

...μου έχει κολλήσει ότι η EJ είναι η B... :-\

 

Ελπίζω όταν ο Σπύρος ποστάρει τα καινούρια κλιπς να έχω λύσει το πρόβλημα μου και να μπορέσω να τα ακούσω..*

 

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ πάντως στον Σπύρο για την όρεξη που είχε για να κάνει όλα αυτά που έκανε σε αυτό το thread...

 

*Να φανταστείτε ούτε την σύνθεση του Trigga δεν έχω καταφέρει ν'ακούσω!!  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δε τίθεται τόσο θέμα σύγκρισης καθως έχουμε 3 διαφορετικά όργανα.Μια γενική ιδέα όμως παίρνεις.Ασε που μπορει να έχουμε και εκπλήξεις στο τέλος...

Πάντως δε ξέρω για εσάς αλλά εγώ θα ήμουν μια χάρά με οποιαδήποτε απο τις τρείς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The biggest challenge is, of course finding two or more guitars that behave in similar ways.

 

Τι θέλει να πει ο ποιητής;;;; Μήπως ότι τα ξύλα παίζουν ρόλο στον ήχο;;;;  ;) :D :P

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει να πει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που λεει οτι ειναι φυση αδυνατον να βρεις ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες που να ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΕΣ.

 

Ακομα και τα ΙΔΙΑ ακριβως ξυλα να βαλεις (που αποκλειεται μια και στη φυση δεν υπαρχουν πουθενα ακριβως τα ιδια ξυλα) και τα ΙΔΙΑ ακριβως ΒΑΡΗ να εχουν, ενα χιλιοστο διαφορας στο υψος των μαγνητων,ενα γραμμαριο στο tension των ελατηριων του τρεμολο,ενα χιλιοστο  στο υψος η το μεγεθος των ταστων,μια απειροελαχιστη διαφορα στο κραμα απο το οποιο ειναι φτιαγμενη μια γεφυρα,ενα λεπτο  στην παλαιοτητα των χορδων  αλλα και διαφορετικος  τυπος και  ειδος  των χορδων(τρομερα σημαντικο αυτο) θα τις κανουν διαφορετικες.

 

καθε κιθαρα ειναι ενα ΣΥΝΟΛΟ μερων και ειναι φυση αδυνατον να τα "ρεπλικαρεις" ολα 100%.

 

ακομα και στις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ κιθαρες που ακουμε ΚΑΝΕΙΣ δεν μας επιβεβαιωνει οτι ειναι ΟΛΕΣ ρυθμισμενες στο optimum των δυνατοτητων τους (ειδικα οσον αφορα το υψος των μαγνητων τους) ,εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τις ΙΔΙΕΣ χορδες (δηλ. ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ & παιγμενες ακριβως για τον ιδιο χρονο) κτλ.οποτε και παλι λαθος συμπερασματα μπορουμε να βγαλουμε ..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει να πει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που λεει οτι ειναι φυση αδυνατον να βρεις ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες που να ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΕΣ.

 

Ακομα και τα ΙΔΙΑ ακριβως ξυλα να βαλεις (που αποκλειεται μια και στη φυση δεν υπαρχουν πουθενα ακριβως τα ιδια ξυλα) και τα ΙΔΙΑ ακριβως ΒΑΡΗ να εχουν, ενα χιλιοστο διαφορας στο υψος των μαγνητων,ενα γραμμαριο στο tension των ελατηριων του τρεμολο,ενα χιλιοστο  στο υψος η το μεγεθος των ταστων,μια απειροελαχιστη διαφορα στο κραμα απο το οποιο ειναι φτιαγμενη μια γεφυρα,ενα λεπτο  στην παλαιοτητα αλλα και διαφορετικος  τυπος και στο ειδος  των χορδων(τρομερα σημαντικο αυτο) θα τις κανουν διαφορετικες.

 

καθε κιθαρα ειναι ενα ΣΥΝΟΛΟ μερων και ειναι φυση αδυνατον να τα "ρεπλικαρεις" ολα 100%.

 

ακομα και στις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ κιθαρες που ακουμε ΚΑΝΕΙΣ δεν μας επιβεβαιωνει οτι ειναι ΟΛΕΣ ρυθμισμενες στο optimum των δυνατοτητων τους οποτε και παλι λαθος συμπερασματα μπορουμε να βγαλουμε ..

 

+1000

πιο συγκεκριμενα ο scott henderson ειχε παθει πλακα με μια suhr κιθαρα που ειχε και ζητησε απο τον suhr να του φτιαξει μια ΟΛΟΙΔΙΑ..και οταν ειπε ολοιδια εννοουσε ιδια ακομα και στην παραμικρη λεπτομερεια(και επειδη ειναι τελειως ..ψυχασθενης φανταζεστε τις λεπτομερειες που του ζητησε να προσεξει...ή μαλλον δεν φανταζεστε..)

ε λοιπον αφου εγινε μια ΟΛΟΙΔΙΑ κιθαρα επαιζαν τελειιως διαφορετικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως.

 

δυστυχως παρα πολλες φορες η "εκπληκτικη" κιθαρα που λατρευουμε ειναι περισσοτερο προϊον "τυχης" και "μαγειας" παρα "συνταγης" (για αυτο και προσωπικα δεν αγγιζω ΤΙΠΟΤΑ πανω στις 2 κιθαρες μου ,απο τις πολλες που εχω, που εχουν αυτο το ανεξηγητο "κατι" που τις κανουν "τις καλυτερες" για εμενα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τελειως υποκειμενικο τεστ ρε παιδια για να ακουσουμε διαφορες που παιζουν αναλογα με την αξια της εκαστοτε κιθαρας σε χρηματα κ οχι για τον διαφορετικο τους ηχο.Τεραστιες αποκλίσεις σε μια ακριβως ιδια κιθαρα δεν θα υπαρχουν με τπτ.Μικρες ναι για τους λογους που ειπε κ ο παπους και οχι μονο των ξυλων που εκει κολλάμε ολοι κ δημιουργούμε τα 2 στρατοπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου