Προς το περιεχόμενο

Άλλη μια σφαλιάρα απο την σύγχρονη ελληνική μουσική...


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χάζευα πριν λίγο MAD TV να κοζάρουμε κανένα βιντεοκλιπάκι και βάζει αυτό:

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=Wea3lzAVq2U

 

Δίνουμε προσοχή στο σημείο: Μουσική: Imam Baildi

 

ΚΑΙ ΜΕΝΩ Μ@Λ@Κ@Σ! Το να βάζουμε ένα μπιτάκι πάνω στο έτοιμο τραγούδι ηχογραφημένο (ούτε καν επανεκτέλεση) σημαίνει ότι γράψαμε την μουσική??? Ούτε ΚΑν "περιέχει στοιχεία απο....."

 

Θα το δει δηλαδή ο άσχετος και θα νομίζει ότι αυτήν την κομματάρα την γράψανε ...αυτοί και ότι ο Χιώτης (που λέει για τους στίχους) είναι ο ...συνεργάτης τους.

 

Και μια live εκτέλεση για να δέσει η σφαλιάρα, όπου κάνουμε ότι παίζουμε μπουζουκοκλαρινοτρομπέτα πάνω στο αυθεντικό κομμάτι ενώ ακούγονται μόνο τα drums, το beatάκι και το original κομμάτι.

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=VyD0ntvOMeg

 

 

Προσωπικά θύμωσα αρκετά απο αυτό. Ακούω τις δικές σας απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητέ Λάμπρο, κάνεις ένα μικρό λάθος:

Όταν ανοίγεις το MAD, τι περιμένεις να ακούσεις και να δεις...

Και τον Νίνο σου θα δεις και τον Νίβο σου θα ακούσεις κ.ο.κ.

 

Για την ιστορία, ήμουν σε ένα φιλικό σπίτι πριν κανα χρόνο (ίσως και περισσότερο) και η οικοδέσποινα μάς βάζει να ακούσουμε "κάτι φρέσκο".

Ακούω ένα ολόκληρο cd στο στυλ που περιγράφεις (απλώς ένα μπιτ πάνω σε αυτούσια τραγούδια -ούτε ένα πέρασμα από κάποιο LFO φιλτράκι ντε...)

 

Και η οικοδέσποινα συνεχίζει:

"Ιμάμ Μπαϊλντί λέγονται και όπου να 'ναι θα γίνουν γνωστοί. Έχει ο πατέρας τους δισκογραφική".

 

Μη μου συγχύζεσαι. :)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι το λαθος ειναι του MAD

Αποκλειεται τα παιδια να εκαναν τετοια πατατα ;)  στο cd νομιζω οτι αναγραφεται κανονικα ο συνθετης (οπως αλλωστε και στο δελταριο της ΑΕΠΙ)

δεν υπαρχει αλλωστε καμμια απολυτως ελπιδα να κοροϊδεψουν (στην απιθανοτατη περιπτωση που και ο πλεον κακεντρεχης,ναι για σενα λεω Λαμπρουκο ;D υποστηριξει κατι τετοιο) κανεναν μια και το τραγουδι το ξερουν ακομα & οι πετρες....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι το λαθος ειναι του MAD

Αποκλειεται τα παιδια να εκαναν τετοια πατατα ;)  στο cd νομιζω οτι αναγραφεται κανονικα ο συνθετης (οπως αλλωστε και στο δελταριο της ΑΕΠΙ)

δεν υπαρχει αλλωστε καμμια απολυτως ελπιδα να κοροϊδεψουν (στην απιθανοτατη περιπτωση που και ο πλεον κακεντρεχης,ναι για σενα λεω Λαμπρουκο ;D υποστηριξει κατι τετοιο) κανεναν μια και το τραγουδι το ξερουν ακομα & οι πετρες....

 

Eλα όμως που ξέρω πέτρες πολύ πιο έξυπνες και ψαγμένες απο πολλούς νεοέλληνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι το λαθος ειναι του MAD

 

Κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει. Απλώς δεν θα μπορούσε ο υπάλληλος του MAD να χωρέσει σε μια γραμμή το "πρωτότυπη εκτέλεση: τάδε / διασκευή: Ιμάμ".

 

Ό,τι και να γράφει πάντως, το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι το λαθος ειναι του MAD

Αποκλειεται τα παιδια να εκαναν τετοια πατατα ;)  στο cd νομιζω οτι αναγραφεται κανονικα ο συνθετης (οπως αλλωστε και στο δελταριο της ΑΕΠΙ)

δεν υπαρχει αλλωστε καμμια απολυτως ελπιδα να κοροϊδεψουν (στην απιθανοτατη περιπτωση που και ο πλεον κακεντρεχης,ναι για σενα λεω Λαμπρουκο ;D υποστηριξει κατι τετοιο) κανεναν μια και το τραγουδι το ξερουν ακομα & οι πετρες....

 

Αν είναι λάθος του mad μόλις το βλέπει ο imam baildis λέει "πάρτους να το διορθώσουνε" Στο youtube είναι απο τον Ιούλιο...  ::) ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το myspace τους:

 

After a few successful experiments with old Greek tunes we liked from our father's collection of 78rpm vinyls, we decided to produce an entire album using samples from Greek tunes from the 40's, 50's and 60's. The outcome is hard to describe in terms of genre since all the tracks vary in style. Nevertheless, all of them carry the oriental vibes of the original tracks.

 

Με samples παίζουν ρε παιδιά... Είπα και εγώ ότι βάζανε το κομμάτι αυτούσιο...  :o ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζοντας μονο το αρχικό δικό σου ,θα σου έλεγα να ακούσεις το cd τους για να βγάλεις συμπεράσματα..Μου το είχαν συστήσει απλοί μουσικόφιλοι ως μια ζεστη και ευαίσθητη δουλειά.

.

αυτά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το cd τους παντως ειναι μια χαρα και εχει εκπληκτικα κομματια  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου