Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα για μαγνήτες σε τελεκάστερ.


kotsos_007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θρασομεταλαδικη δεν θα καταληξει μια και δεν ειναι hot αυτοι οι μαγνητες να ακου τους εδω ,not my cup of tea αλλα οταν παιζουν παικτες σαν και αυτον καλα ακουγονται  (με αλλα λογια μαθε να παιζεις & να χειριζεσαι τα εφε και τον ενισχυτη σου και με ολους τους αξιοπρεπεις μαγνητες ΚΑΛΑ θα ακουγεσαι)

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZlBHXDTk7_I&feature=related

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Price Range μεχρι 850 ευρω..Στον distorted ηχο εχω σαν την πιο ακραια κατασταση εναν ηχο περιπου Velvet Revolver για παραδειγμα που μπορει να χρειαζοταν να βγαλω καποια στιγμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τυπάς με τους emg παίζει? εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι o neck θα την παλεύει? Θα ακούγεται? Η υπάρχει λιπστικ π να ακούγεται δυνατά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Oι neck μαγνήτες στην tele υπάρχουν για να σου δίνουν μια ωραία μεσαία θέση για τα ρυθμικά. Τώρα αν θές να χρησιμοποιείς και τον neck μαγνήτη περίπου όπως στις strat αλλά σε lipstick μορφη υπάρχουν οι Fender Custom Shop "Twisted Tele Neck" και οι καταπληκτικοί "S-Telly Neck" του Don Mare.

 

Για Βridge ,σε συνδυασμό με τους άνωθι μαγνήτες και ανάλογα με τον ήχο που θές, Fender Custom Shop "Nocaster Bridge" ή Don Mare "Lap Steel Bridge" για ένρινο με αρκετά μεσαία ήχο ala Broadcaster, Don Mare "Super Sport T-Set Bridge" ή Lindy Fralin Blues Specials  για περισσότερα πρίμα και πιο Blues ήχο και για ακόμα πιο γκαζωμένο Blues ήχο, Don Mare "Tweed Monster Bridge", Fender "Texas Special Bridge", Lindy Fralin "Telecaster High Output Bridge".

 

Mια άλλη κλασική επιλογή για να έχεις Neck μαγνήτη είναι οι Joe Bardens "Danny Gaton T-Style" σε λίγο πιο hifi κατάσταση.

 

Πιο ακόμα πιο ΗιFi (αντιvintage?) επιλογή είναι οι Lace Sensors...

 

Τέλος οι ΕΜG είναι η απόλυτα hifi επιλογή, αν σου αρέσει για παράδειγμα ο ήχος των Radiohead, και πάντως μια τελείως διαφορετική προσέγγιση στον ήχο.

 

Δεν έχω ακούσει κανέναν DiMarzio για Tele. Προσωπική επιλογή για τη δική μου Tokai Tele ήταν το LapSteel Set του Don Mare.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέγιστη ιδέα κατέβηκα στα εγκεφαλικά μου σήματα αλλα δεν γνωρίζω κατα πόσο είναι πραγματοποιήσιμη... Να βάλω έναν bridge καλό και έναν hum in single coil για neck??? Αλλα θα μπαίνει κανένας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι neck μαγνήτες στην tele υπάρχουν για να σου δίνουν μια ωραία μεσαία θέση για τα ρυθμικά.

Για να σολάρω δεν γίνεται?

 

Fender "Texas Special Bridge",

Το σετάκι πως είναι? http://www.thomann.de/gr/fender_texas_special_tele_pu.htm την παλεύει ο neck?

 

 

 

Υ.Γ. καλα μιλάμε είμαι ο μονόλογος της τρέλας... ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μέγιστη ιδέα κατέβηκα στα εγκεφαλικά μου σήματα αλλα δεν γνωρίζω κατα πόσο είναι πραγματοποιήσιμη... Να βάλω έναν bridge καλό και έναν hum in single coil για neck??? Αλλα θα μπαίνει κανένας?

 

Θα πρέπει να πας σε stacked (o ένας πάνω στον άλλο) single size humbucker pickups για strat όπως έιναι οι duckbuckers και οι lil59 της Seymour Duncan.

γενικότερα όμως δεν θα το πρότεινα, δεν μου πολυαρέσουν. Πολύ καλύτερα κάνε έναν κόπο και άκου τους Βardens στο ΥouTube.

 

Σου απάντησα για λύση στους neck μαγνήτες για να σολάρεις. Εγώ διάλεξα το lapsteel set έτσι όπως είναι, έχω σκάλωμα και προτιμώ τις vintage correct καταστάσεις, δεν με ενδιέφερε να χρησιμοποιώ τον neck αυτούσιο για σόλο και μου αρέσει πολύ η μεσαία θέση που παράγεται από την διαφορά τον δύο μαγνητών για τα ρυθμικά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να σολάρω δεν γίνεται?

Το σετάκι πως είναι? http://www.thomann.de/gr/fender_texas_special_tele_pu.htm την παλεύει ο neck?

 

 

 

Υ.Γ. καλα μιλάμε είμαι ο μονόλογος της τρέλας... ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

 

Καλύτερα από τους Νοcastrer και τους Vintage στα δικά μου αυτιά αλλά γι αυτό που θές πρέπει ο neck μαγνήτης να ξεφεύγει λιγάκι. Γι αυτό και κατασκευάστηκαν οι Twisted Tele από το custom shop της Fender. Βλέπεις, δεν είσαι μόνος σου σ' αυτόν τον κόσμο... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα αλλα δεν έχει ο Θωμάς τους twisted tele ούτε και lapsteel set και απο ότι φαίνεται θα φεσωθώ και άλλα μεταφορικά μιας κ έχω ετοιμάσει ήδη παραγγελία... Άν βάλω hum in single size coil στη θέση neck θα είμαι καλυμένος όμως στα σολιστικά μου... Μεσαία θέση θα είναι πιστεύω καλή καθώς θα έχει τα σκαστά του bridge και για bridge θα πάρω κανέναν seymour που λέει το οτι άν τον ταιριάξεις με hum έχεις το τέλειο αποτέλεσμα... Μ@λ@κί€ς λέω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου