Προς το περιεχόμενο

Ψηλά το Κεφάλι!!!


vangelisorfas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την είπε ένας εξυπνάκιας σε κάτι μπετόβλακες και κάτι τρέχει στα γύφτικα.

 

Είναι όψεις του ίδιου νομίσματος: οι μεν πληρώνονται για τις αραχτές εξυπνάδες και οι δε για τους σπονσοραρισμένους πιθηκισμούς.

 

Το να κοροϊδεύεις κάποιους ανθρωπόμορφους κόπανους που λένε "γιο, είμαι ο γαμ$ω και σου ξεκλειδώνω τον κώλο με τις πιστωτικές μου" δεν σε κάνει καλύτερο από αυτούς. (Ας γράψουμε τότε και τραγούδι για την (κάθε) Τατιάνα για να δείξουμε πόσο μάγκες είμαστε).

 

 

Ειναι το πως αντιλαμβανεται την σατιρα ο καθενας..

 

Χωρις να θελω να συγκρινω τους ημιζ με μεγαθηρια οπως ο Αριστοφανης, καποιος ομως πχ τοτε θα ελεγε:

Α τον ανοητο, κρινει, βριζει κ περνιεται κ καλυτερος απ αυτους που ασχολειται..(Νααααα οι παρωπιδες)

Ενω καποιος αλλος θα το χαιροταν ακομα κ στο κατω κατω που βρεθηκε ενας να μιλησει στους αλλους κ να μην το κρατησει μεσα του!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πιο σπαστικο ειναι οτι πολλοι απο τους mcs που "κραζουμε" τωρα, καποτε γραφανε σοβαρες ριμες (παραπεμπω σε ενα προσωπικα αγαπημενο μου, "Η Πτωση").

Τωρα που επεσαν τα φραγκα, γραφουν ιλιθιοτητες γιατι γλυκαθηκαν απο τη σοκολατα του μιλκο.......

Μεγάλη αλήθεια!

Οι Going Through στις πρώτες τους δουλειές ήταν απίστευτοι...

 

 

Γράφανε σοβαρά τραγούδια και ήταν απίστευτοι γιατί τότε στιχους στα περισσότερα από τα τραγούδια τους έγραφε ο B.D. Foxmoor (Active Member) ο οποίος είναι τρελός στιχουργός !

 

Τα Ημίζ πάντως τα σπάνε....

 

υ.γ. Άσχετο, αλλά γιατί αυτό το post είναι στα clips ???

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα τραγούδια τους έγραφε ο B.D. Foxmoor (Active Member)

 

+1 (όμως για πριν τους Μικρούς Θεούς)

 

Το να κοροϊδεύεις κάποιους ανθρωπόμορφους κόπανους που λένε "γιο, είμαι ο γαμ$ω και σου ξεκλειδώνω τον κώλο με τις πιστωτικές μου" δεν σε κάνει καλύτερο από αυτούς.

 

όχι, δε σε κάνει καλύτερο. Αν όμως ΕΙΣΑΙ καλύτερος δεν είναι κακό να κράζεις ό,τι σε ενοχλεί. Ειδικά αν το κάνεις με ωραίο τρόπο και σατυρίζεις με χιούμορ τότε ΕΓΩ είμαι μαζί σου! {τώρα κάτι τρέχει στα γύφτικα..χοοχο 8)}

 

ολοι στην αρχη παιδια το κανανε γιατι νομιζανε οτι κατι θα καταφερουν να σωσουν/ξυπνήσουν κόσμο.Μετα τα 1,2 δισκακια χασανε τη μπαλα και επεσε το σκεπτικο."Φαι εχει το εμπορικο η κομπίνα η γκομενα το αμαξι η κουλτουρα, ας το αλλαξω λιγο στο πιο αληθινο μπας κ φαω κανα γύρο γιατι βαρεθηκα τη φασολαδα", γιο.

 

 

Τα ημιζ τα σπασανε στο βιντεο, αν κ αυτοι ηταν παλια πιο ωραιοι, πλεον αρχισανε να παιζουν π@$%#@ριες.

Καλη φαση παντως χωσανε κ low bap κ τα παντα, πολυ καλο τρελο γελιο.

 

το "όλοι στην αρχή".........αλλά μετά "χάσανε τη μπάλα" είναι πολύ σκλιρό και υπεραπλουστευση/γενίκευση του πράματος..

δυστυχώς όμως, είναι μια άποψη που έχει περάσει στον κόσμο γύρω από το είδος/φάση - όπως θέλετε πείτε το - και πιστεύω ότι είναι το κακό που χει γίνει απο το τι προβάλεται στα μίντια. Όπως και στα άλλα ήδη μουσικής στην Ελλάδα, είναι επιλογή του κάθε καλλιτέχνη αν θέλει να παίζεται και απο ποιά κανάλια, ραδιόφωνα (βλέπε το θέμα του mad), που θα παίζει και δίπλα σε ποιόν κλπ Όταν όποτε ανοίγει κάποιος TV βλέπει <<"ανθρωπόμορφους κόπανους που λένε "γιο, είμαι ο γαμ$ω και σου ξεκλειδώνω τον κώλο με τις πιστωτικές μου">> η μόνη εικόνα που έχει είναι αυτή. Δεν ξέρει πόσος κόσμος ασχολείται εκεί έξω σοβαρά, χωρίς να γίνεται <<ανθρωπόμορφος κόπανος>>

 

παντως χωσανε κ low bap κ τα παντα>>>>>> ???

 

 

Τρανο παραδειγμα που ειναι εξαιρεση σε αυτο που λες (θα μου πεις ειναι ενα γκρουπ μονο) οι FFC. Απο τα πρωτα ελληνικα ονοματα στον χωρο, και απο τους καλυτερους πιστευω. Συνεχιζουν να γραφουν κομματαρες...

 

συμφωνώ, αλλά νόμιζα ότι έχουν διαλυθεί... ::)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βιντεο στα ημιζ που την λενε σε ολους και παντα τη λεγανε.Χαρακτηριστηκα θυμαμαι τη γατα της σκεπης που τα χωνε στον B.D.

 

Αυτο που λετε με τους στιχους στους goin throu δεν το ξερω και μαλλον αμφιβαλλω να γινοταν αυτο στους προσωπικους τους δίσκους.

Ποτε δεν ηταν low bap k freestyle oi goin throu ρε σεις.Υπάρχει κάτι που το χάνω?Το μονο σιγουρο ειναι οτι η αρχη στην ελλαδα βρίσκει ενωμένους τους active member,hmiz,f.f.c.Δεν τα βρήκανε κ χαλασανε τα σχεδια όλων που πήραν αν παρατηρήσετε 3 διαφορετικούς δρόμους για το ίδιο πράγμα.

Η επομενη εξελιξη στην ελληνικη σκηνη ειναι η δυνατη παρουσία των txc.Εκει καπου αρχισαν και οι goin throu 2 ατομα σαν αρχη αν θυμαμαι καλα, ο νιβος κ ο παπαθανασιου.

Λιγο πολυ μετα πλατιασε το πραμα κ αρχισαν να ξεφυτρώνουν όλοι αυτοι που ξερετε κ σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις το "Αναζήτηση" ή το "Μικροί Θεοί" ρίξε μια ματιά στα credits και κάπου θα δεις > στίχοι: Μιχάλης Μυτακίδης = BD Foxmoor  ;)

 

για τη "γάτα τη χοντρή" έχουν ακουστεί μεγάλες θεωρίες συνομωσίας κατακαιρούς, προσωπικά κρατώ επιφυλάξεις αν το κομμάτι όντως κριτικάρει BD Foxmoor...

 

για FF.C στη freestyle μιλάμε για τα χρόνια προ-δισκογραφίας hiphop την Ελλάδα. Επίσης μέχρι κ τα χρόνια των radicals έχουμε πραγματικά πολλά group ενωμένα, όχι μόνο όσα αναφέρεις...

Σας παραπέμπω στο R.E.A.L. που μέσα θα ακούσεις τις -παιδικές ακομα- φωνές πολλών γνωστών, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ TXC > δεν έσκασαν μετά, ήταν εκεί μαζί με τους άλλους...

 

καπου εδώ πλατιάζει το ίδιο το θέμα όμως και νομίζω ότι φεύγουμε πολύ οφτόπικ...

{δυστυχώς δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικός να μιλήσει για το θέμα καθ ότι παρακολουθώ πάνω απο δέκα χρόνια τι συμβαίνει στην Ελλάδα γύρω απ το hiphop και ΝΑΙ, έχω καταλήξει και κατασταλάξει να μαι κ εγώ lowbap "πρόβατο"} 8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίξοες παραγωγές ναι, αλλά όχι FF.C... παραγωγός και DJ είναι απο FF.C αλλά >> 8)>διαφορετικοί MCs γράφουν κ RAPαρουν...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει γεμίσει ο τόπος με " Mc's " μη χέσω.Πιάσαν όλα τα πλουσιόπαιδα ένα mic

και την πιστέψανε αλήτες.Έλεος.

 

"with this mic device i spit non-fiction

who got the power this be my question.

the mass in the few in this torn nation

the priest the book or the congregation.

politics who rob and hold down your zone

or those who give the thieves the key to

their homes.the pig who's free to murder

one shuklack or survivors who make a move

and murder one back"

 

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα πραγματα ρε παιδια,καπου πρεπει να οργανωθουνε οι νεοι για πολλους λογους.Καποιοι απ αυτους ειναι φιλίες,σχεσεις,κοινωνικοτητα κτλ

 

Σαν αποτελεσμα εχουμε τα ρευματα των emo,hiphopers,gothics και παει λέγοντας.Δεν ειναι ουτε η φτωχεια ουτε οι συνθηκες διαβιωσης αυτες που τους ωθουν στο "κοπαδι".

 

Σκεφτειτε τι κανατε πιο νεοι και εσεις ή ακομη κ τώρα ισως και θα δειτε οτι κατι τετοιο ειναι.Καλα ειναι να υπαρχει αυτη η αντιδραση μεγαλωνοντας σε ενα νεο παιδι αλλα πρεπει να βρει κ ενα δρομο ωστε να ξεφυγει απο την ομαδα σε καποια φαση(εκτος αν πλεον ζει απ αυτο πραγμα που κανουν αυτοι που συζηταμε).Τετοιες ομαδες που συζηταμε ειναι ομαδες που οταν περιεχουν κοσμο μεγαλης ηλικιας ειναι κυριως με "προβληματα".

 

Και κατι σαν τελος γιατι εχω και γω ενα μερίδιο στην πλατη μου στην φαση του χιπχοπ παρατηρουσα κ παρατηρω οτι η ελλαδα εκτος των λιγοστων εξαιρεσεων δεν μπορει να στηριξει αυτο που λεγετε χιπχοπ πλεον.Οπως κ ο υπολοιπος πλανητης γιατι καπου στο 1996 σταματησε να παραγεται σωστο υλικο και ιδιως μεσα απο τους μαυρους.Τωρα ολοι εχουν χρημα και ειναι ειρωνια να συνεχιζεις να δημιουργεις δισκους χωρις να μπορεις να στηρίξεις κατι.Κατι τετοιο γινεται και εδω και μπορειτε να το παρατηρήσετε απο τις δηλωσεις που κανουν ανα καιρους τα παιδια που ασχολούνται.

 

http://apotis4stis5.blogspot.com/2008/04/hiphop-trailer.html

Μετα απ αυτο που ειδα εδω μπορω να πω οτι την εχουν δει και πολλα νομιζουν

 

Οπως κ το Low Bap κακαρωσε καπου στο 98-00.Τοτε παρακολουθουσα καλα την κατασταση και απο τοτε δεν εχει κανει κανεις στην ελλαδα πραγματα οπως πιο πριν.Ηθελα να πιστευω οτι ακουω low bap επειδη ειναι διαφορετικα και παιρνουσε σωστα νοηματα κτλ αλλα αρχισε πολυ αποτομα να ξεθωριαζει λογω στροφης προς την επιχειρηματικότητα πλεον.Σημαντικος παραγοντας στις αλυσιδωτες εκρήξεις του χωρου στη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου