Προς το περιεχόμενο

EMG σε Les Paul


darshan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου βάζετε σκέψεις για 85-85 και 18V τροφοδοσία....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ερώτηση για EMG 81:

 

Σε neck δίνει πολύ καλό creamy lead και καλό καθαρό. Προτιμώ τον 85 σε neck όμως γιατί δίνει ισοπεδωτικά ρυθμικά και πολύ καλά καθαρά (με κατεβασμένο κάπως το volume της κιθάρας, γιατί στο 10 σπάει λίγο).

 

O 81 σε bridge για lead ακούγεται πολύ στενός και δεν έχει καθόλου "μμμμμμμμ" (όχι αγελάδα, μμμμμπασομμμμεσαιίλα μμμάλλον). Να τα σκάσω και να πάρω και δεύτερο 85 (playloud κάτ' ξες με φαίν'ται) ή κάτι κάνω λάθος?

 

Σε marshall λάμπα είμαι gain 7, bass 7, middle 9, treble 2 και πάλι κάτι λείπει. Ενώ ο 85 με gain 5, bass 5, middle 7, treble 4, είναι μια χαρά. Κιθάρα LP classic του 94.

 

Απορώ πως άπαντες (κατασκευαστής, κιθαρίστες, περιοδικά κλπ.) προτείνουν τον 81 για bridge? Vintage neck ίσως... Μου θύμισε τον stock gibson λίγο.

Επίσης, έχει ακούσει κανείς τον 60?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμ,

εγω σου τα πα απο την πρωτη απαντηση. ΕΙΧΑ παλιοτερα 81 και δεν μου αρεσε το.... ξυρισμα (εχω μουσι αλλωστε)  :D

Τα μεσαια του 85 bridge δεν παιζονται, παντα με την Gibson βεβαια. Τωρα σε αλλεσ κιθαρες δεν ξερω τι μπορει να βγαζει. Κι ενας φιλος που το εκανε επειδη το ειδε απο εμενα ακομα με ευχαριστει

Για πες τωρα το κολπο με τις 2 μπαταριες. Τι παιζει? Να το κανω?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε φίλε, τα μεσαία του 85 δεν παίζονται, τον έχω αγαπήσει αυτόν τον μαγνήτη. Πάω για 2 στα 2.

Τώρα, για τις δυο μπαταρίες (δύο 9βολτες σε σειρά, δηλαδή 18βολτ, απλό mod, ακόμα και για μένα που δεν σκαμπάζω πολλά) νομίζω πως λέει πολύ. Πρώτον, μου φαίνεται πιο σφιχτός ο ήχος, και στα γκάζια (sustain άπειρο...) και στα καθαρά (καλά, μην φανταστείς τίποτα τρελλό, για gibson μιλάμε). Ειδικά στα καθαρά, σαν να φεύγει αυτή η "ακτιβίλα" που λένε. Και δεύτερον, γίνονται τα volume και tone πολύ πιο χρήσιμα, έχω φουλ γκάζια στον ενισχυτή και κατεβάζω το volume της κιθάρας στο 1 και καθαρίζει τον ήχο Άζαξ χωρίς να χάνει σώμα. Διάβασα και στο FAQ της EMG πως ενώ θέλει τουλάχιστον 9βολτ, το κύκλωμα πάει μέχρι 27βολτ αν και το ιδανικό είναι 18.

 

"If you've got room for multiple batteries in your guitar, you can use two batteries wired in series to power your onboard circuitry at 18 volts. The output level will not appreciably increase, but you'll have increased headroom and crisper transients... Although most of our products are rated for 27 volts, we recommend a maximum of 18 volts. The additional benefits of 27 vs. 18 volts are negligible."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πως άπαντες (κατασκευαστής, κιθαρίστες, περιοδικά κλπ.) προτείνουν τον 81 για bridge?

 

(δεν μας είπες τι μουσική παίζεις). είχα δοκιμάσει κι εγώ κάποτε το σετ 81/85 "ανάποδα", δηλ

τον 85 για bridge και οι μαγνήτες ήταν ποιο ισορροπημένοι (ένταση, πρίμα, μπάσα κτλ) και με

ωραίο ήχο αλλά παίζω μόνο metal και μου έλειπε το "ξύρισμα" που βγάζει ο 81 στην bridge

και έτσι τους ξαναέβαλα "ΣΟΣΤΑ"  ;)

 

(άλλωστε δεν είναι τυχαίο οτι οι metallaca παίζουν με 81/86 και 81/81 ο Kirk και με 2 volume)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 με τα αντερα εξω και μια καλλιτεχνικη. Χωράνε μια χαρά, είναι και τα pot της EMG μικρά.

 

 

παίζω αρκετό metal (38,23% περίπου), μεταλλάς δεν είμαι.  :)

 

ο 81 μου άρεσε πάρα πολύ σε neck, πολύ vintage ήχος (μη φρικάρουν οι passivoμανείς, περναω φάση), ωραίο για σόλο και ρυθμικά χαλαρά και ΟΚ καθαρά, αλλά σε bridge δεν ήξερα τι να τον κάνω με το setup που θέλω να χρησιμοποιώ. Ίσως με κανα μπουστεράκι να έπαιρνε μπρος, αλλά δεν φτάνει που του έβαλα διπλό τούρμπο, να έβαζα και νίτρο απο πάνω?

Ενώ ο 85 κύριος, και πάνω και κάτω... Γούστα είναι αυτά.

Πάντως ο hetfield που δίνει το κρέας στον ήχο των Metallica, νομίζω πως παίζει κυρίως με emg 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην με βάζετε σε πειρασμό και κάνω την SG 81/81 και την LP 85/85... μ@μωτο και έχει κάτι VH1 vintage πάνω μούρλια.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου