Προς το περιεχόμενο

EMG σε Les Paul


darshan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως ο hetfield που δίνει το κρέας στον ήχο των Metallica, νομίζω πως παίζει κυρίως με emg 60

 

81/60 ήθελα να γράψω για τον hetfield (και όχι 86, που δε νομίζω να υπάρχει τέτοιος  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"Οι μ@λ@κίες πληρώνονται"

 

Δεν ανοίγω νέο θέμα, μιας και η εν λόγω μ@λ@κία αφορά LP και EMG. Σε κύκλωμα με EMG P60, EMG 85, EMG Booster PA-2, 2 volumes, 1 tone, πήγα ο άχρηστος να προσθέσω σε σειρά και δεύτερη μπαταρία και συνέδεσα και τις δύο ανάποδα! Όταν αντιμετώπισα το μοιραίο, την σιωπή δηλαδή, και συνειδητοποίησα το λάθος, έκανα την σύνδεση σωστά, αλλά και πάλι τίποτα! Φίλος κιθαρίστας, με γνώσεις επι του θέματος που έριξε μια ματιά στο όργανο και έκανε κάποιες μετρήσεις στο κύκλωμα λέει πως παίρνει ενδείξεις όταν παρακάμπτει το booster αλλά όχι όταν υπάρχει και αυτό στο κύκλωμα. Σημαίνει αυτό πως οι μαγνήτες είναι ΟΚ? Τι μπορεί να προκάλεσε η γκάφα μου? Αν είναι μόνο το booster, έχει καλώς...

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ανωμαλε, ΚΑΙ EMG, KAI booster, KAI 2 μπαταριες?

 

Ε θες καμμια ψιλη. Δυστυχως εδω δεν ξερω να σου πω τιποτα καρντια μου

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ανωμαλε, ΚΑΙ EMG, KAI booster, KAI 2 μπαταριες?

 

και καρφί στον marshall, αντε και ένα wah! Τέλος..

 

Μπορεί να έπαθαν τίποτα οι μαγνήτες? Άντε να βρώ πάλι τον p60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγξε τη σύνδεση του booster, αν κι άποψή μου είναι ότι είναι τραγικά πολλά όσα της πέταξες. Το gain ούτε στο 2 δε θα το έχεις....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγξε τη σύνδεση του booster, αν κι άποψή μου είναι ότι είναι τραγικά πολλά όσα της πέταξες. Το gain ούτε στο 2 δε θα το έχεις....

 

το gain ειναι στο 3-4, με τελικό στο 7, τα 18 volt απλα στρογγυλεύουν τον ήχο και το booster μπαίνει μόνο σε special περιπτώσεις αλλά είναι ωραίο να είναι εκεί. Δίνει μέχρι 20dB και το έχω στην μέση, πολιτισμένα... Διπλό turbo και nitro!!

Δεν νομίζω να έχει πειραχτεί κάποια σύνδεση, αλλά καλύτερα να το τσεκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μην με βάζετε σε πειρασμό και κάνω την SG 81/81 και την LP 85/85... μ@μωτο και έχει κάτι VH1 vintage πάνω μούρλια.....

 

Είχα χρόνο το πρωί και έγινε η εγχείρηση.....

 

81/81 στην SG μια χαρούλα σετάκι με διακόπτη 9/18V χωρίς να έχω δραματικές διαφορές.....

 

Η αποκάλυψη στην Burny με 85/85 στα 18V.... Makis, πες αλεύρι.....  :D  :D  :D  :D  :D

Έδωσε και καθαρά και γκάζια πάααααρα πολλά, έγινε all around rock κιθάρα, τρελλός ήχος καρφί στον Fender και με το TS808 άλλα κόλπα.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήθηκα και εγώ πολύ άσχημα για τα 18V.Μήπως τελικά για αυτό ακούγονται οι Blackouts πιο "αληθινοι" δήθεν;;18v ξέρω ότι δουλεύουν

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου