Προς το περιεχόμενο

EMG σε Les Paul


darshan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην Explorer μου, έχω βάλει τον 85 σε bridge και 89 στον λαιμό. Ο 89 είναι σαν τον 85 αλλά σπλιτάρει σε μονό πηνίο και δίνει λίγο fender ήχο. Στο παρακάτω κλιπάκι μπορείς να ακούσεις τον γιό μου που παίζει με τον 85 στο bridge.

http://www.youtube.com/watch?v=hkRuoStEC9Y

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως εγώ αν θέλω Fender ήχο.... πιάνω μια Fender  :D  :D  ;D ;D

Και εμένα θα μου άρεσε η φάση αλλά δεν ήθελα να αγοράσω μαγνήτες μιά που τους ήχα ήδη.  :D

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για τα 18V έχω να πω κ γω μόνο τα καλύτερα. Είχα μια Jackson WRMG με basswood (το οποίο δεν μου πολυάρεσε σα ξύλο), μάνα είχε EMG HZ H3 και το EMG AfterBurner. Για λιγο καιρο καθοταν ωσπου της εβαλα 81 bridge / 85 neck. Αρχικά μου αρεσε, μετα απο κανα 2μηνο καταλαβα οτι κατι ελειπε στον ηχο. Καθοταν παλι κανα χρονο. Σκεφτηκα μεχρι και να την πουλησω. Ωσπου εκανα την σωστη κινηση πριν 10 μερες: αρχικα 85 bridge / 81 neck. Αισθητη διαφορα αλλα κ παλι κατι ελειπε. Μετα απο ενα διημερο mod 18v. Αυτο ηταν. Απο τοτε δεν την εχω αφησει κατω. Απ οτι εχω καταλαβει οι διαφορες δε γινονται το ιδιο αισθητες σε ολα τα ξυλα (παροτι πολλοι λενε οτι οι EMG ακουγονται παντου ιδιοι μπλα μπλα μπλα). Στο basswood που ειναι πολυ ουδετερο τονικα (μερικοι το θεωρουν μεχρι και νεκρο ... :-) )αυτες οι διαφορες ηταν εξαιρετικα εμφανεις. Πιο σφιχτος ηχος, πιο γεματος (αυτα λογω του 85). Τα καθαρα ηταν πολυ αξιολογα λογω του 81 (ο 85 παντα μου ακουγοταν μουντος στο νεκ) και τωρα οι 2 μπαταριες: Τα καθαρα ειλικρινα δεν εχουν καμια μα καμια σχεση. Καμια σχεση. Ειναι παρα πολυ καλα με τις καταλληλες ρυθμισεις. 2) Εφυγε αυτο το κομπρεσαρισμα των EMG που παντα με ενοχλουσε στα αφτια! Αμην! Η κιθαρα χαλαρα τωρα εγινε η βασικη μου. Επισης συμφωνω ως προς το vintage του 81 στο νεκ με 2 μπαταριες - καταλαβαινω τι εννοει ο φιλος που το γραψε. Μια συμβουλη, το volume στο 8,5/10. Πιο ψηλα αρχιζει ελαφρα ελαφρα το κομπρεσαρισμα. Καμια σχεση. Πριν απορριψετε τους EMG βαλτε τον 85 bridge και την 2η μπαταρια - σε μενα δουλεψε πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συμβουλη, το volume στο 8,5/10. Πιο ψηλα αρχιζει ελαφρα ελαφρα το κομπρεσαρισμα.

 

συμφωνω, μην σου πω και χαμηλότερα. συνήθως είμαι στο 6,5-7 και ανεβάζω για lead. τρομερό response και τα ποτενσιόμετρα επίσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήθηκα και εγώ πολύ άσχημα για τα 18V.Μήπως τελικά για αυτό ακούγονται οι Blackouts πιο "αληθινοι" δήθεν;;18v ξέρω ότι δουλεύουν

 

Στα 9v δουλεύουν, απλά λένε εκεί στην seymour ότι δεν είναι τόσο active σαν τους emg και άρα τόσο κομπρεσσαριμένοι. Βγάλε άκρη.

 

Μια ερώτηση μόνο. Να φανταστώ ότι με τις 2 μπαταρίες καίει και λιγότερο ρεύμα; Δηλαδή άμα κάνω τη μόντα δε θα αλλάζω 2 μπαταρίες στον ίδιο χρόνο που άλλαζα τη μία έτσι;

Και κάτι ακόμη. Που σκάψατε τις κιθάρες; Πήγατε σε κανά μαραγκό ή είχατε κάποιο εργαλείο; Έχω το dremel, αλλά το ρουτάρισμα που κάνει δεν είναι βαθύ, εκτός και αν το παλεύω στρώση-στρώση και φάω και 2-3 μύτες!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίσω από το καπάκι των ποτενσιομέτρων χωράνε ανετότατα  ;)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ ότι με τις 2 μπαταρίες καίει και λιγότερο ρεύμα; Δηλαδή άμα κάνω τη μόντα δε θα αλλάζω 2 μπαταρίες στον ίδιο χρόνο που άλλαζα τη μία έτσι;

 

θεωρητικά ναι, αλλά νομίζω πως συνηθίζοντας τον ήχο με 18volt, ίσως ενοχληθείς όταν πέσουν στα ηχητικά επίπεδα της μίας μπαταρίας. Πάντως, νομίζω πως αυτό που λέει η EMG για 3000 ώρες είναι μεγάλος μύθος. 300 μπορεί. Υπάρχει άραγε κάποιος εύκολος τρόπος να ελέγχεις την κατάσταση των μπαταριών χωρίς βγάλε-βάλε? Ήδη, η μία βίδα απο το καπάκι έχει χάσει βόλτες.

Για ακόμα μία φορά, δεν μπορεί να τα'χουμε όλα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις ένα από αυτά τα κουτάκια και με απλό βάλε-βγάλε του καπακιού να μην σε απασχολεί το τι γίνεται με τις βίδες.

Θέλει όμως σκάψιμο η κιθάρα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έπρεπε να είναι οριζόντια οι μπαταρίες για να μην βρίσκουν, και όχι κάθετα. Έτσι σε μία lp θα μπορούσε να μπεί πάνω στο καπάκι.

http://cgi.ebay.com/2pcs-9v-battery-box-for-active-guitar-bass-pickup-B9_W0QQitemZ220280081033QQcmdZViewItem

 

Πέρα απ'αυτό, δεν υπάρχει κάποιος τρόπος, με κάποιο ηλεκτρολογικό μετρητή ( ??? άσχετος  ???) να μετράς επι τόπου κάτι ( ??? ) για να γλυτώνεις την μανούρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου