Προς το περιεχόμενο

EMG σε Les Paul


darshan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπα, και τα δύο σκάψιμο θέλουν, οπότε παίρνεις ότι σε βολεύει!

Αλλά που εννοείς να βρίσκουν;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι αυτό δεν μπαίνει στα ποτενσιόμετρα  όμως, καθώς από το πάχος του κουτιού ούτως ή άλλως βρίσκει. Ανοίγεις τρύπα στην κιθάρα και βιδώνεται στο ξύλο. Το φοράνε όλες οι κιθάρες που έρχονται με emg από το εργοστάσιο

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για σας, εγώ είμαι ενθουσιασμένος (έπρεπε να το κάνω και νωρίτερα).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ευκολος τροπος για να μετρησεις την ταση των μπαταριων δεν νομιζω να υπαρχει χωρις καποια πατεντα. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις ενα ψηφιακο πολυμετρο απο οποιοδηποτε καταστημα με ηλεκτρονικα - γυρω στα 10 ευρω - που μετραει τασεις,ρευματα,βραχυκυκλωματα συνηθως και με τους δυο ακροδεκτες του να ακουμπας τους δυο πολους της μπαταριας και να βλεπεις ποση ταση υπαρχει. Κανεις το αθροισμα των μετρησεων για τις 2 μπαταριες κ βλεπεις που εισαι. Νομιζω με τη 1 μπαταρια επρεπε να ειναι πανω απο 7ν αν θυμαμαι καλα για να λειτουργει ο μαγνητης. Με τις 2 φυσικα ακομα και κατω απο 7 να πεσει η καθε μια ως συνολο θα χεις 14 που σημαινει οτι παλι θα ακουγονται καλυτερα απο τα 9ν. Αλλα οσο πεφτουν τα βολτ τοσο χανεις τα πλεονεκτηματα των 2 μπαταριων οποτε θεωρησε οτι μπαταριες θα αλλαζεις (οχι επειδη δεν θα λειτουργουν αλλα επειδη θελεις τον καλο ηχο  :) ) σχεδον οσο συχνα αλλαζες και τη μια. Αντε αυτο ισως ειναι υπερβολη. Βαλε παραπανω.

 

Τωρα για τις μπαταριες, υπαρχουν οντως αυτα τα μπατερι κλιπς που μπαινουν στο σωμα. Εμενα ευτυχως ειχε 1 απο τη μανα της η κιθαρα λογω του AfterBurner. Οποτε την 2η μπαταρια την εβαλα διπλα στα ποτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για σας, εγώ είμαι ενθουσιασμένος (έπρεπε να το κάνω και νωρίτερα).

 

μία απ'τα ίδια  :D

 

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις ενα ψηφιακο πολυμετρο και με τους δυο ακροδεκτες του να ακουμπας τους δυο πολους της μπαταριας και να βλεπεις ποση ταση υπαρχει.

 

αν βάλεις καλώδιο στο input και κλείσεις το κύκλωμα ( ???) μήπως υπάρχει κάτι, κάπου, κάπως που μπορεί να μετρήσεις χωρίς να βγάλεις τις μπαταρίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακόπτη για να κλείνεις το κύκλωμα βάζεις στο output jack (stereo) όταν δεν είναι μέσα το βύσμα διακόπτει την αρνητική τάση και δεν έχεις κατανάλωση.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου