Προς το περιεχόμενο

γνωμες σχετικα με το ωδειο και θεωρια μουσικης.


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας .

 

καταρχας ακουω rock - metal

μεχρι σημερα μετα απο 8-9 μηνες στο ωδειο και κανα 2ωρο παιξιμο την ημερα εχω καταφερει μονο να μαθω καποιες μπαλαντες

και καποια κομματια των r.e.m. και φυσικα την μια και μοναδικη κλιμακα που ξερω minore pentatonikh.(τρελενομαι να παιζω πεντατονικες)

θα ηθελα να μαθω να παιζω ολες τις κλιμακες (freestyle)κατεωασα απειρα βιβλια ειδα παρα πολυ youtube αλλα τζιφος περισσοτερο μπερδευτικα.

 

επισης θελω να επισημανω τα εξεις.....

1 μου αρεσει παρα πολυ η κιθαρα

2.απογοητευομαι οταν βλεπω στο youtube τι επιπεδο εχουν μερικη (μπραβο τους)

3. ζω στην επαρχια(Χιο) και δεν εχω την πολυτελεια να μπορω να βρω αλλους καθηγητες αν και ο δικος μου μου φαινεται καλος (50+ ροκας).

 

ξερεται κανα καλο βιβλιο ελληνικο για κλιμακες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επισης θελω να επισημανω τα εξεις.....

1 μου αρεσει παρα πολυ η κιθαρα

2.απογοητευομαι οταν βλεπω στο youtube τι επιπεδο εχουν μερικη (μπραβο τους)

3. ζω στην επαρχια(Χιο) και δεν εχω την πολυτελεια να μπορω να βρω αλλους καθηγητες αν και ο δικος μου μου φαινεται καλος (50+ ροκας).

 

ξερεται κανα καλο βιβλιο ελληνικο για κλιμακες?

 

 

1.καλό είναι αυτό

2.πάντα θα υπάρχουν "καλύτεροι"

3.αν είναι μεταδοτικός και σου αρέσει το μάθημα μια χαρά

 

"Ηλεκτρική κιθάρα" Μπαλταζάνης-όχι τέλειο,αλλά αρκετά καλό  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθεσω το παρακατω?

 

συμφωνα με το προγραμμα του υπουργειου (ωχ!) - διορθωστε με αν κανω λαθος - η υποχρεωτικη θεωρια αποτελειται απο σολφεζ και αρμονια. Συνηθως τα ωδεια, για τα μικρα παιδια , οριζουν 6 ταξεις - δλδ χρονιες - στις οποιες κανεις 6 χρονια σολφεζ (ξεκινωντας απο πολυ πολυ απλα μεχρι κατι παλουκια διφωνα σε περιεργα κλειδια) και αλλα 6 χρονια θεωριας . Αυτα τα 6 χρονια θεωριας χωριζονται σε 3 θεωριας + 3 αρμονιας

 

Και θελω να καταληξω στο εξης

 

Τα 3 πρωτα χρονια θεωριας ειναι χρησιμα, μιλανε για συγχορδιες και κλιμακες.Αυτα τα 3 χρονια μπορουν να γινουν ουσιαστικά σε μια χρονιά. Στο ωδειο της γειτονιας μου ειχαν τμημα ενηλικων και τα ξεπεταγες σε ενα χρονο. Μαζι ξεπεταγες και τα 3 πρωτα χρονια σολφεζ που τα συνοδευουν. Νομιζω οτι ηταν πολυ σωστο και αποτελεσματικο. Καποιος μαλιστα με εμπειρια στο οργανο, το εκανε με μεγαλυτερη ανεση.

 

Τα 3 χρονια αρμονιας που ακολουθουν παρα-ειναι του κλασσικου, και εν τελει δεν νομιζω οτι χρησιμοποιουνται τελικα σε αλλες μουσικες παρα ελαχιστα (αρμονικος κυκλος? αρμονικες αλυσιδες? πτώσεις?). Απλα παιρνεις μια ιδεα για καποια πραγματα. Εκτος αν σε ενδιαφερει η κλασσικη μουσικη ισως.

 

Παντως, η θεωρια, αυτη που σου λεν οτι ειναι απαραιτητη, μπορει να αναπληρωθει ευκολα με λιγο διαβασμα, τριβη στο οργανο και τη βοηθεια του δασκαλου σου. Επισης μπορει να καλυφθει με αλλους τροπους (πχ ιδιαιτερο θεωριας). Παντως , συνηθως η θεωρια δεν χρεωνεται εξτρα και συνυπολογιζεται στα διδακτρα (ή ετσι ήταν παλια)

 

Αυτος ισως ειναι και ενας λογος που υπαρχει γκρινια σχετικα με τα ωδεια. Υπαρχουν φορες που σου παρουσιαζουν ως μονοδρομο μια επιλογη, ενω δεν ειναι. Και αυτο γινεται για καθαρα πρακτικους λογους.

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας ακουω rock - metal

μεχρι σημερα μετα απο 8-9 μηνες στο ωδειο και κανα 2ωρο παιξιμο την ημερα εχω καταφερει μονο να μαθω καποιες μπαλαντες

και καποια κομματια των r.e.m. και φυσικα την μια και μοναδικη κλιμακα που ξερω minore pentatonikh.(τρελενομαι να παιζω πεντατονικες)

θα ηθελα να μαθω να παιζω ολες τις κλιμακες (freestyle)κατεωασα απειρα βιβλια ειδα παρα πολυ youtube αλλα τζιφος περισσοτερο μπερδευτικα.

 

Φίλε μη μπλέξεις με οργανωμένα μαθήματα θεωρίας. Βρες κάποιον από το ωδείο να σου κάνει ένα ιδιαίτερο (μια δυο ωρούλες την εβδομάδα), μάθε να διαβάζεις παρτιτούρα, μελώδίες κι αρμονίες και είσαι οκ... σε 5-6 μηνάκια το πολύ θα είσαι άρχοντας, πίστεψέ με το να μπλέξεις με τάξη θεωρίας σε ωδείο είναι ότι χειρότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι μαθαινεις καλο ειναι.

Φροντισε να μαθεις ομως πρωτα αυτα που χρειαζεσαι πραγματικα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται και απο το τι 8ελει κανεις,ποσο 8ελει να εμβα8υνει στην δομη και 8εωρια της μουσικης..Εγω εχω πτυχιο αρμονιας και βλεπω πως πολλεσ φορες αντιλαμβανομαι διαφορετικα τα πραγματα απο συμπαικτες μου που ξερουν μονο βασικα πραγματα..Τωρα με καποια επιλεκτικα μα8ηματα 8α κανεις την δουλεια σου,και μετα 8α δεις πποσο 8εσ να εμβα8νεις ακομα και μονος σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω πτυχιο αρμονιας και βλεπω πως πολλεσ φορες αντιλαμβανομαι διαφορετικα τα πραγματα απο συμπαικτες μου που ξερουν μονο βασικα πραγματα..

 

+1000...μεγάλη αλήθεια

 

Απλώς να επισημάνω για άλλη μία φορά τη μέγιστη σημασία του να αναπτύξεις τον σημαντικότερο τομέα στη μουσική για μένα που δεν είναι άλλος από το αυτί.

 

Βάσισε το λιγότερο το 50% της μελέτης σου στο transcription δηλ στο να βγάζεις κομμάτια με το αυτι. Μην βασίζεσαι στο ότι μπορείς να τα βρεις στι internet γιατί έτσι θα καλομάθεις και από αυτί μηδέν. Το transcription είναι μακράν το μεγαλύτερο σχολείο και Ο δάσκαλος  Να μπορείς να αναγνωρίζεις κλίμακες και συγχορδίες με το αυτί χωρίς τη βοήθεια του οργάνου.

 

Κατά ένο τρόπο βοηθάει πολύ το σολφέζ σ'αυτό. Όμως στα περισσότερα -κυρίως κλασικά- ωδεία γίνεται με τρόπο τόσο μα τόσο λάθος που έχει καταντήσει γελοίο. Και βέβαια στις εξετάσεις θα πάρεις ένα ωραιότατο 10 (για να πας και την επόμενη χρονιά φυσικά - μη χάσουμε το μαθητή!!!) και εσυ θα σκεφτεσαι τι καλός που είσαι...αφου βέβαια πήρες...10

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εκανα πολλα χρονια ωδειο... η θεωρια της μουσικης και τα υπολοιπα μαθηματα ιδιαιτερα η αρμονια θα σου μαθει πραγματα και τροπους να φτιαξεις μουσικη που θα σου βελτιωνουν ολο και περισσοτερο τον τροπο που ακους και δημιουργεις μουσικη...

διοτι καλο το ταλεντο αλλα αν δεν μαθεις και την τεχνικη δεν θα μπορεσεις ποτε να φτασεις το 100% των δυνατοτητων σου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τελικα το ωδειο ζηταει πολλα 35 τον μηνα για την θεωρια και 85 για την κιθαρα.ΣΥΝΟΛΟ 120

 

τελικα μαλλον θα κανω μονο κιθαρα ή σκεφτομαι να του πω να κανω 2 μαθηματα αντι για 4 στην κιθαρα τον μηνα και την θεωρια

και να πληρωνω τον μηνα 85 ευρο.

 

εσεις τι λετε τι ειναι καλητερο απο τα δυο πιο θα με προχωρησει πιο γρηγορα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογικά θα σου πρότεινα να κάνεις ιδιαίτερο, καθώς θα σου στοιχίσει τα ίδια ή λιγότερο και θα μάθεις αυτά που θέλεις ταχύτερα. Αλλά εκεί που μένεις, δεν ξέρω αν είναι εφικτό. Αν το ωδείο είναι η μόνη λύση, ίσως θα ήταν καλύτερο να επικεντρωθείς στην τεχνική του οργάνου και να αφήσεις τον ...Καλομοίρη για αργότερα.

 

Κατά τα άλλα, συμφωνώ απόλυτα με όσα έχει ήδη γράψει o mij.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου