Προς το περιεχόμενο

Μπασσοαπορίες


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθώς άρχισα να ξαναβαράω το ταλαιπωρημένο μπάσσο μου(ένα σκυλί yamaha rbx700-πλεόν άταστο!) άρχισα να ψάχνομαι λιγουλάκι....

Απο χορδές πήρα κάτι fender flatwound για να μη τραυματίσω το μπράτσο, αλλά είναι πολύ σκληρές-απρόσωπες(!)και σκέφτομαι να πάρω τις rotosound black nylon τις οποίες ο Θωμάς τις παρουσιάζει για χρήση σε ηλεκτρικό μπάσσο και αναρωτιέμαι μπας και είναι μόνο για ακουστικό...άν έχει εμπειρία κανείς μπας και τις ξέρει και αν υπάρχουν κάπως πιο ελαστικές-πάντα για flatwound...

Από εφφέ έχω την korg ax1b που για την εποχή της ,σε σχέση με αντίστοιχες zoom-digitech-boss μου φάνηκε πιο 'ζεστή' στον ήχο αλλά μάλλον λόγω κονβέρτορα(16bit?) νιώθω πλέον οτι κάπως με κόβει την αμεσότητα στο παίξιμο(ελπίζω να με πιάνετε!)..δοκίμασα τώρα και την line6 bass pod αλλά ενώ η εξομοίωση καμπινών είναι πολύ καλη τα εφφέ της παραείναι έντονα για τα γούστα μου...επίσης η BOSS ME50B κάπως με καλύπτει αλλά μπήκα στο tripaκι να κινηθώ αναλογικά...το σίγουρο είναι ο κομπρέσορας θα είναι το ebs...

μετά είναι που χάνω την μπάλα και σκέφτομαι αν για chorus ,phaser,overdrive και wah αξίζει να τα σκάσω σε πεταλάκια ,ή μια πεταλιέρα(θέλω να δοκιμάσω την ax3000b) θα με καλύψει...άσε που βλέπω και τα πάμφθηνα μπερνιγκερ και σκέφτομαι να τα "φιξάρω" σε μεταλλικό σασι όλα μαζί....

Ελπίζω να μή σας ζάλισα :) περιμένω τις εμπειρίες σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι rotosound που λες ειναι ναϊλον τότε σίγουρα δεν κάνουν για ηλεκτρικο μπασο αφού δεν θα μπορεί ο μαγνήτης να ανιχνεύσει κίνηση.

Για εφε κοίτα σε μια φτηνη πολυεφεδιέρα. Στις κιθάρες το πρόβλημα με τα ψηφιακά εφέ είναι τα τζιτζικιστά πρίμα, στο μπάσο δεν νομίζω να είναι τόσο εμφανές το πρόβλημα αφού τα πρίμα είναι πολύ λιγότερα και πολύ λιγότερο εμφανή.

Κομπρεσοράκι πάντως πάρε ξεχωριστό γιατί γενικά στις πεταλιέρες είναι λίγο αποτυχίες τα κομπρεσορακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nylon ειναι (Τις λενε και taperwound & ηταν το standard στα 60s)

 

http://www.stringsandbeyond.com/rorshablnytr.html

 

;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το link που έδωσε ο SF:

 

"Most famously heard on the Beatles album ‘Abbey Road’. Super smooth with ultra low tension transforms any electric bass into a jazzy upright sound. Works great on fretless. Also works well with any kind of jazz, fusion, dub and reggae styles. Heard on ‘Transformer’ by Lou Reed, courtesy of Herbie Flowers."

 

=> Κάνουν για ηλεκτρικό

 

και μια πληροφορία "copy-paste από σχετικό forum (χωρίς να την έχω διασταυρώσει):

"Just because they're big, that doesn't mean they're tight. Remember, they're nylon wrapped over a metal. So the unit mass for a .065 tapewound is not going to be near the unit mass of a .065 flatwound. Which means that for a given diameter, the tapewound will be significantly lower tension."

 

...γιατί το .065 σε πρώτη φάση ακούγεται λίγο τρομαχτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εφε κοίτα σε μια φτηνη πολυεφεδιέρα. Στις κιθάρες το πρόβλημα με τα ψηφιακά εφέ είναι τα τζιτζικιστά πρίμα, στο μπάσο δεν νομίζω να είναι τόσο εμφανές το πρόβλημα αφού τα πρίμα είναι πολύ λιγότερα και πολύ λιγότερο εμφανή.

Κομπρεσοράκι πάντως πάρε ξεχωριστό γιατί γενικά στις πεταλιέρες είναι λίγο αποτυχίες τα κομπρεσορακια.

 

Βασικά διαφωνώ....μια φθηνή ποδοπεταλιέρα έχω τώρα(άσχετο αν την πλήρωσα 76000δρχ-τότε) και τα ψηφιακά εφφέ εκτώς απο το τζιτζίκιασμα έχουν την τάση να μην ανταποκρίνονται στις δυναμικές(άποψή μου-πάντα) και έχουν πολύ μεγάλη διαφορά στα βαθειά μπάσσα(ψιλολασπώνουν).

Κομπρεσοράκι πήρα το ebs multicomp και το καραγούσταρα ;D-άν και θα έπρεπε η εταιρία να ρίξει κατα πολύ τις τιμές της ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς δεν ηξερα οτι εχουν ναυλον γυρω απο μεταλικό πυρήνα, σορρυ, νομιζα οτι ηταν σκετο ναυλον. :(

Πάντως φιλε Κορακιε δεν ξερω ποια πεταλιερα εχεις αλλα υπαρχουν πολυ τιμια μηχανηματακια κατω απο 300 ευρω για μπασσο. Το οτι ειναι και φθηνη και παλια (αφου την ειχες πληρωσει σε δραχμες) ειναι μαλλον ο λογος που δεν ανταποκρινεται στις απαιτησεις σου.

Το προβλημα με τις δυναμικες το εχουν γενικοτερα ολες οι πεταλιερες αλλες πιο πολυ και αλλες πιο λιγο ειτε για μπασσο ειτε για κιθαρα. Γι αυτο πρεπει να ψαχνεσαι να βρεις κατι που ειναι δυνατο στα σημεια που θες. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου την ψαχνεις πλεον στα πεταλια (κ εγω το ιδιο εκανα) μολις πηρες τον καλυτερο κομπρεσσορα. Πεταλια με καλυτερη σχεση ποιοτητα-τιμη για μενα ειναι

 

-EHX Stereo Electric Mistress (Chorus/Flanger)

-EHX Stereo Pulsar (Tremolo) Το καλυτερο ομως τρεμολο που υπαρχει ειναι το EBS αλλα πανακριβο

-ΕΗΧ Bass Big Muff Fuzz

-EHX Worm (Phaser, Tremolo, Vibrato, Mod Wah)

-Tech 21 Bass Driver DI (Γαματο για ηχογραφησεις κ για ηχο μπομπα :P)

-Tech 21 XXL Bass Distortion

 

Διαλεγεις κ παιρνεις, βεβαια το budget ξεφευγει απο το να "παιζεις απλα στο σπιτι" αλλα αν θελεις καποιον απο τους παραπανω ηχους τσεκαρε τα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα θα πάω να δω κανα πεταλάκι απο τη σειρα της behringer και θα σας πω απόψεις(άν βρω κανένα :P)... σκεφτόμουνα μήπως θα μπορούσα με αυτο:http://www.behringer.com/AB100/index.cfm?lang=ENG να εναλλασω την διαδρομή ωστε να μπορώ να βγάζω εντελώς την πεταλιέρα απο τη διαδρομη του σήματος και να παίζω μόνο με τον κομπρέσσορα(έχω 2 εισόδους στον ενισχυτή μου)...ή δέχεται μόνο line σήμα?

Επίσης επειδη(να πώ την αμαρτία μου) δεν μου άρεσε το chorus της ebs(παραήταν απαλό-βελούδινο) ενώ το boss μου ακούστηκε πιο παχύ(καλό αυτο για μένα) το ΕΗΧ chorus που περίπου κινείται και πού μπορώ να το ακούσω?!

Τέλος μια βασική απορία...το μπάσο μου έχει active μαγνήτες...το θέμα είναι οτι δεν είναι πολύ δυνατοι με αποτέλεσμα να καταλήγω να το συνδέω σε passive υποδοχές είτε σε πετάλια-έρες, ειτε σε ενισχυτές....δημιουργώ καποιο πρόβλημα?(ποτέ δεν μπουκώνω-peakαρω τις εισόδους)...τα active inputs έχουν απλά attenuator σε σχέση με τα passive ή παίζει κανα άλλο φαινόμενο?!Πάλι σας ζάλισα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου