Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτροκλασικές κιθάρες


georgym

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους!

Είμαι στα πρόθυρα αγοράς μιας καλής ηλεκτροκλασικής κιθάρας και διατεθειμένος να τα ακουμπήσω κανονικά.

Βρίσκομαι μεταξύ της Ovation classic και της Takamine Hirade TH90.

Θα ήθελα τη γνώμη ανθρώπων που ασχολούνται με το θέμα αλλά πολύ ευχαρίστως να συζητήσουμε και άλλες προτάσεις για ηλεκτροκλασικές κιθάρες που ίσως δεν έχω ψάξει.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω την Taylor ns32ce. Την εχει ο Ζοζεφ. Πολυ καλη σου προτεινω να την δοκιμασεις. Πολυ ευκολη ταστιερα με radius και μικροτερη απο κλασσικης. Ποιοτητα Taylor που φαινεται στο ματι στον ηχο.. παντου.. Κοστιζει γυρω στα 1500.

 

ΥΓ. Το κλασσικη (καθως και το ηλεκτροκλασσικη) γραφεται με 2 σ. Ειναι σημαντικο ειδικα αμα κανεις κανενα search στο google..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κατα τη γνωμη μου το δυνατο σημειο της Ovation ειναι η δυνατοτητα της να βγαζει καλο ηχο χωρις πολυ feedback στα live. αν ομως δεν ειναι η βασικη της χρηση το live θα προτιμουσα μια κανονικη ξυλινη κιθαρα.

 

και επισης οι ovation δουλευουν καλα σε παιξιμο με πενα, εχουν καποιο "χτυπημα" στον ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχει αυτό που λέμε "έρωτας με την πρώτη ματιά", όπου εκεί δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια, προσωπικά θα το σκεφτώμουν κάπως έτσι, αφού και τα χρήματα που που προορίζονται για την αγορά είναι αρκετά.

Θα κοιτούσα κατ' αρχήν να με βολεύει στο παίξιμο, (διαστάσεις, ταστιέρα, δυνατότητα για ρυθμίσεις κλπ), οπότε παίζει ρόλο το στυλ του παιξίματος που έχεις.

Στην συνέχεια θα σκεφτώμουν την χρήση για την οποία προορίζεται (live, προσωπική ευχαρίστηση, συνδυασμός κλπ). Άρα θα κοιτούσα την κατασκευή της (ξύλινη με αντηχείο, ή άλλες κατασκευές κλπ).

Ως κλασσική θα ήθελα να έχει το scale της κλασσικής και τον ήχο που έχει μια κλασσική όταν παίζει φυσικά (χωρίς ενίσχυση). Εδώ παίζει ρόλο η προσωπική προτίμηση στον ήχο (ήχος λαμπρός, ζεστός, προβολικός κλπ). Άρα θα κοιτούσα τον τρόπο και τα υλικά που είναι κατασκευασμένη.

Επειδή όμως θα είναι και ηλεκτρική θα κοιτούσα επίσης πόσο καλά μπορώ να πάρω τον "φυσικό" της ήχο ενισχυμένο. Έτσι θα κοιτούσα τόσο τα ηλεκτρικά που δίνει η κιθάρα, όσο και τα συνοδά που θα της παρείχα.

Στο τέλος θα κοιτούσα αν με ικανοποιεί από αισθητικής άποψης.

Καλές κιθάρες υπάρχουν και οι επιλογές αυξάνουν όσο αυξάνονται τα διαθέσιμα χρήματα.

Γνώμη μου λοιπόν είναι πριν τα "ακουμπήσεις" σκέψου όλο το concept ώστε τουλάχιστον αυτά που θα δώσεις να πιάσουν τόπο. Το θέμα ενισχυμένος ακουστικός ήχος χωράει αρκετή κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις Ovation είναι αρκετά δύσκολο να παίξεις καθιστός. Γλιστράνε και έχουν την τάση να "ξαπλώνουν".

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι  ρε γμτ , γλιστρανε σαν τα μπουζουκια , μα καλα πως μπορουν και τα κρατανε σε καθετη θεση οι μπουζουχτσηδες... ? ασχετo σορυ , μην απαντατε.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε γμτ , γλιστρανε σαν τα μπουζουκια , μα καλα πως μπορουν και τα κρατανε σε καθετη θεση οι μπουζουχτσηδες... ? ασχετo σορυ , μην απαντατε.. :)

 

Που να παιξεις και με κανενα λαουτο/ούτι.Σα να παιζεις καρπουζι με χορδες.

 

 

 

Υ.Γ. νομίζω έχουν βγει κάποιες οvation με αντιολισθητική επιφάνεια, κατα πόσο λειτουργει δε ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χα χα ναι σωστα , με λαουτο εχω παιξει (λεμε τωρα , απλα γρατζουνουσα) , και πονεσαν τα πλευρακια μου.

Εεεμ  αμα εφτιαχνε μπουζουκια ο φεντερ θα ειχε βαλει κουρμπα για την κοιλουμπα και κουρμπα για το βυζι ... ! :) :) :)

η παραδοση μας  δε χαρακτηριζεται απο την εργονομια στον σχεδιασμο των οργανων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δική μου επιλογή είχαν παίξει ρόλο τα εξής:

 

1. Μασίφ ξύλα.

2. Εργονομία (αποκλείονται μαγειρικά σκεύη τύπου Ovation).

3. Μπράτσο με διαστάσεις κλασικής (αποκλείονται κιθάρες με πλάτος <50mm στο nut).

4. Cutaway (για να μπορώ να παίζω κάποια πράγματα που παίζω και στην ηλεκτρική).

5. Σχετικά χαμηλή ακουστική ένταση.

6. Προενισχυτικό σύστημα.

7. Εμφάνιση.

 

Το τι επέλεξα μπορείς να το δεις στο avatar. Έρχεται εντός των ημερών. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι επέλεξα μπορείς να το δεις στο avatar. Έρχεται εντός των ημερών. :D

 

Αν κρίνω καλά απ' αυτό που βλέπω πρέπει να είναι η Takamine Hirade TH90. Είναι όντως έτσι; Αν ναι έχουμε να ανταλλάξουμε απόψεις γιατί κι εγώ την παρήγγειλα μόνο για να τη δω όμως. Ενημέρωσέ με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου