Προς το περιεχόμενο

Λεπτομερεια στο Sunshine of your love των Cream


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν το εχει προσεξει κανεις ή αν ειναι ηδη γνωστο, αλλα σε καποιο σημειο του Sunshine of your love στην αυθεντικη εκτελεση των Cream ακουγεται μια φωνη στο βαθος, προφανως απο "σποντα"...

 

Ειναι λιγο πριν το τελευταιο ρεφραιν και ακουγεται (αμυδρα) καποιος που φωναζει "εεεεε", ισως σε καποιον απο την μπαντα για να προσεξει την επερχομενη "αλλαγη"...

 

 

Το ειχα παρατηρησει απο πολυ παλια, αλλα το αφησα να περασει "ντουκου"... Τωρα που το ξαναθυμηθηκα ειπα να το μοιραστω για να δω και τις γνωμες σας.

 

Παραθετω το clipακι για να το ακουσετε προσεκτικα. Συνιστω ακουστικα για σιγουρο αποτελεσμα.  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε ποιο δευτερολεπτο ειναι περιπου η φωνη?Εχω χασει τα ακουστικα μου και εχει λιγη φασαρια το σπιτι :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια όσους γουστάρουν τέτοιες λεπτομέρειες, κάτι αντίστοιχο υπάρχει και στο you really got me από τους Kinks.

Λίγο πριν από το σόλο ακούγεται πολύ αμυδρά ένα "φακ οφ". Ο ίδιος ο Ray Davis έχει παραδεχθεί σε συνέντευξη ότι του το φωνάζει ο αδερφός του Dave, επειδή τσαντίστηκε που του έκανε νόημα ότι μπαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα!!! Πού το παρατήρησες ρε θηρίο...Το άκουσα 3 φορές για να το εντοπίσω...;D

 

το ειχα εντοπισει πρωτα πριν χρονια οταν το ακουγα με εναν φιλο σε τρελο high end ηχοσυστημα (απο βινυλιο original).

Μετα εγινε για μενα κομματι του τραγουδιου ιδιως οταν το ακουω απο το mp3 player (κατευθειαν στα... τυμπανα μου!!!)

 

Σακη, κι εγω υποπτευομαι τον Ginger Baker ως υπευθυνο...  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πλάκα έχει το όχι και πολύ συγκεκαλυμμένο "Oh shut up!" που φωνάζει ο Gillan στο Lazy του Made in Japan, μάλλον στον Blackmore που δεν έχει σταματήσει να παίζει όσο τραγουδάει ο Ian...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο δευτερολεπτο ειναι περιπου η φωνη?Εχω χασει τα ακουστικα μου και εχει λιγη φασαρια το σπιτι :-\

 

Στο πέμπτο δευτερόλεπτο είναι αν κατάλαβα καλά....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου