Προς το περιεχόμενο

Λεπτομερεια στο Sunshine of your love των Cream


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε βάλτο πιο δυνατά βρε άνθρωπε! :-)

 

Alan Parsons τον λένε τον παραγωγό by the way

Δηλαδη το βινυλιο μου λες να ειναι ειδικη εκδοση :D

 

Οσο και πιο ψηλα να το παω, το κομματι εχει τελειωσει εκει, χωρις να κανει κανενα λαθος στο χρονο του πιανου. Αυτο που ισως να ακους, ειναι ενα κλασσικο φαινομενο σε ηχογραφησεις πιανου ( παλιες ), στις οποιες η ηχογραφηση γινοταν με αρκετα μικροφωνα. Οταν ενα group "εκλεινε", εδινε την εντυπωση πως αλλαζε ο ηχος. Ειναι ο,τι ακριβως συμβαινει οταν περναει ενα αυτοκινητο με κορνα πατημενη. Η αλλοιωση του φαινομενου Doppler στον ηχο.

 

Σορρυ για το ονομα, αλλα στη δακτυλογραφηση μου ξεφυγε το "s"s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είναι λάθος στο χρόνο του πιάνου... Είναι η ουρά της τελευταίας συγχορδίας. Ανέβασε ένταση...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και πιστεύω οτι όλοι το έχετε προσέξει εγώ σας παραθέτω αυτό για την ώρα ακολουθούν και άλλα...

 

Στο τραγουδι One of these days I'm going to cut into little pieces των Floyd, όταν ξεκινάει το τραγούδι υπάρχει ένας αέρας που λυσομανάει. Έχετε προσέξει οτι ο αέρας έχει την ίδια μελωδία με ένα απο τα σημεία σόλο του Gilmour?

 

Η φασαρία που υπάρχει στο Wish you were here  (Pink Floyd - Δίσκος : Wish you were here) στην αρχή του τραγουδιού.

 

Η αναπνοές στα μέσα του τραγουδιού στο Pigs (Pink Floyd- Δίσκος :Animals)

 

Όλα ακούγονται πολύ καθαρά απλά είπα να κάταγράψουμε και αυτά. Ακολουθούν και άλλα ....καλό ψάξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, δεν καταλαβα ακριβως... :/

 

Αυτα ειναι λαθη; Ή απλως σημεια που ακουγονται το ιδιο? :/

 

Γιατι λαθη, αποκλειεται να ειναι! Και στο Wish you were here, αλλα και στο Pigs, η παραγωγη ετσι ειναι.

Και το λεω αυτο με βεβαιοτητα, αφου παντα οι Floyd ειχαν εντονο το ψυχεδελικο ambience στοιχειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση των pink floyd δεν είναι λάθη... Έχουν όλα κάποια σκοπιμότητα... Στην περίπτωση rock-blues καλλιτεχνών, όπως, ας πούμε, ο Gravenites, που αναφέρθηκε, δεν είναι προσχεδιασμένα...

 

Ή απλως σημεια που ακουγονται το ιδιο?

 

Για ποια σημεία μιλάς ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σε καμία περίπτωση λάθη επίτηδες έχουν γίνει όλα απλά τα παραθέτω ώς λεπτομέρειες που μπορεί κάποιοι σίγουρα απρόσεχτοι να μην κατάφεραν να ακούσουν σε αυτά τα ακουστικοφανέστατα σημεία.

 

Η αλήθεια είναι ότι στο Wish you were here δεν μου πάει η καρδιά να πώ οτι έχει γίνει λάθος αλλά σίγουρα μου κάνει εντύπωση αυτός ο θόρυβος στην αρχή. Τον δικαιολογώ μόνο γιατί γνωρίζω οτι η κιθάρα που ακούγεται στην αρχή -αυτή που ακούγεται σαν από παλιό ραδιόφωνο- είναι όντως από παλιό ηχοσύστημα αυτοκινήτου, συγκεκριμένα απο το αυτοκίνητο του Gilmour. Η κιθάρα ηχογραφήθηκε στο στούντιο, περάστηκε σε κασέτα οκτάιντση έγινε playback στο αυτοκίνητο του Δαυίδ και ηχογραφήθηκε το αποτέλεσμα του που είναι αυτό που ακούμε.

 

Το ένα σίγουρο είναι οτι κάτι ακούγεται εκεί το οποίο ούτε ψυχεδελικό είναι ούτε ανήκει στην αρμονία του τραγουδιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου