Προς το περιεχόμενο

Τελικά ισχύουν νόμοι στην Ελλάδα;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το χειρότερο απ'όλα είναι η ομοιομορφία στην οποία σε εξαναγκάζει αυτή η χώρα

Μιά χώρα στην οποία αν χαμογελάς δημόσια (έτσι χωρίς λόγο βρε αδελφέ,επειδή είναι στάση ζωής) είναι ύποπτο έως ποινικά κολάσιμο

ενώ αν είσαι μουντρούφης ή βρίζεις θεωρείται κάτι το απόλυτα φυσιολογικό.

Τώρα τα περί οικογενείας,ούζου,λαικών χορών,μεγαλείου της Ελληνικής ψυχής και κουλτούρας,λαικής παράδοσης,Ακρόπολής,Θερμοπυλών κλπ είναι η αιτία που δεν μπορούμε να ξεφύγουμε απο τον θανατηφόρο (για τα νεύρα μου) και παγκοσμίως μοναδικό συνδυασμό έπαρσης-κακομοιριάς

Να ξεκαθαρίσω πλήρως οτι δεν αναφερομαι σε ΚΑΝΕΝΑ συγκεκριμένα που μπορεί να χρησιμοποίσε κάποιο από τα παραπάνω ως επιχείρημα

Και οτι λατρεύω την Ελλάδα...κάποιες βαθειά ριζωμένες νοοτροπίες ειναι πού με κάνουν εξω φρενών στη χώρα μου

(είπε ο συγγραφέας του παρόντος ποστ με ύφος αγανακτισμενου και προσβεβλημένου Ντειβιντ Νίβεν και ξαναγύρισε στα πλήκτρα του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

(είπε ο συγγραφέας του παρόντος ποστ με ύφος αγανακτισμενου και προσβεβλημένου Ντειβιντ Νίβεν και ξαναγύρισε στα πλήκτρα του)

 

:D εξοχο!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο γκρίνια ρε παίδες: οι Έλληνες δεν έχουν ελεύθερο χρόνο,οι Έλληνες δεν έχουν χόμπυ,οι Έλληνες δεν έχουν παιδεία,οι Έλληνες δεν ασχολούνται με την οικογένεια τους,η ψωροκώσταινα,το καυσαέριο,η κίνηση,οι χαμηλοί μισθοί,η ανεργία

 

ΕΝΩ

 

Οι Ευρωπαίοι ξέρουν να ζουν,έχουν πάρκα,έχουν χόμπυ,τρώνε spin span μαρμελάδα το πρωί,δουλεύουν 8ωρο,ζούνε μέσα στη φύση....

 

Η κατάσταση στην ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ το θέμα είναι ΕΣΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ??

Ή ρίχνεις μαύρη πέτρα πίσω σου αναζητώντας τη "γη της επαγγελίας"

Ή προσπαθείς να αλλάξεις την υπάρχουσα κατάσταση,αλλάζοντας πρώτα εσένα,διεκδικώντας και διευρύνοντας την σκέψη σου...όταν θα σταματήσεις να είσαι ανάξιος της κατάστασης τότε και αυτή θα αλλάξει!μεσσίες και θαύματα ΔΕΝ υπαρχουν και όσο για τους πολιτικούς έχουμε αυτούς που μας αξίζουν και συνεχίζουμε να τους ψηφίζουμε ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ εδώ και 50 χρόνια παρά τα αίσχη τους...

 

Εμείς διαλέγουμε να μοιρολατρούμε και να κλαιγόμαστε που οι άλλοι είναι σε "καλύτερη" μοίρα από εμάς!όπως έλεγε και ο Παπανούτσος ο Έλληνας πάσχει από 2 κόμπλεξ:Ανωτερότητας(απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων κτλ) και ταυτόχρονα Κατωτερότητας(οι Ευρωπαίοι,οι Αμερικάνοι...)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No offence bluesbreaker αλλά έχεις βγεί ποτέ από τα σύνορα?

και αν ναι,για πόσο καιρό?

 

 

Κανένα πρόβλημα!ΟΧΙ ΔΕΝ έχω ζήσει στο εξωτερικό(μόνο ταξίδια)!αν κατάλαβες καλά εγώ στυλιτεύω τη μοιρολατρεία μας-η οποία δεν οδηγεί πουθενά,γιατί πως να το κάνουμε για την κατάσταση που υπάρχει ευθυνόμαστε ΌΛΟΙ μας!Flight or Fight,so simple(να πω και εγώ το αγγλικό μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως φιλε Bluesbreaker στην Ελλαδα αν πας να...παλεψεις They will BREAK you (& δυστυχως δεν θα σε...blues-break you...  :-[)

 

με αλλα λογια δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ ΕΛΠΙΣ για ΚΑΜΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ (οσο μεγαλωνεις το βλεπεις και τελικα τα ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ...) .....η Ελλαδα ειναι οπως ενα αεροπλανο που εχει πεσει σε spiral dive ,εχει μονο πιο....κατω ...(με αλλα λογια δεν εχει πατο το πηγαδι...)

 

Μονο αν καταστραφει εντελως υπαρχει ελπιδα ..αναδυσης απο τις σταχτες της ;)

 

& πιστεψε με μονο μοιρολατρης δεν ειμαι....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτή η λογική μας έχει οδηγήσει εδώ που είμαστε ;)

 

+100000000

 

Ρε σεις υπαρχει και η αλλη λυση!Η φωτιαααααααααααααααααα...Να τα καψει ολα και να γινουμε ολοι καλα!...

 

::) ::)

:P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως φιλε Bluesbreaker στην Ελλαδα αν πας να...παλεψεις They will BREAK you (& δυστυχως δεν θα σε...blues-break you...  :-[)

 

με αλλα λογια δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ ΕΛΠΙΣ για ΚΑΜΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ (οσο μεγαλωνεις το βλεπεις και τελικα τα ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ...) .....η Ελλαδα ειναι οπως ενα αεροπλανο που εχει πεσει σε spiral dive ,εχει μονο πιο....κατω ...(με αλλα λογια δεν εχει πατο το πηγαδι...)

 

Μονο αν καταστραφει εντελως υπαρχει ελπιδα ..αναδυσης απο τις σταχτες της ;)

 

& πιστεψε με μονο μοιρολατρης δεν ειμαι....

 

Δεν είπα να γίνεις και αντάρτης...το θέμα είναι νομίζω καθαρά σε επίπεδο πνευματικό,δηλαδή να μη γίνεις και εσύ ένας από αυτούς τους Νεοέλληνες-σύμφωνα με το γνωστό άσμα του Πανούση!Ελπίδα όπως δυστυχώς δεν υπάρχει όσο υπάρχουν κυρίως νέοι άνθρωποι που ξενυχτάνε στα σκυλάδικα,ψηφίζουν βουλευτές για μια θέση στο δημόσιο,αρκούνται σε κάθε φόλα που τους σερβίρουνε,τρώνε τις μίζες του δημοσίου,διασπώνται σε κομματα και ξοδεύουν τα χρήματα τους για "καγκουριες"...τώρα που το σκέφτομαι δε ξέρω τι μας φταίει...ίσως τα απωθημένα μας...ίσως ζούμε σε μια "δικτατορία" διαφορετική από όλες τις άλλες-χωρίς να είμαι πεπεισμένος πως αυτό είναι απόλυτα δικό μας "προνόμιο"!απλά θέλω να πιστεύω ότι η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...δε θα σταθώ εδώ όμως μέχρι να την εξαντήσω,καθώς υπάρχει σε αυτό τον πλανήτη ένα μέρος για όλους μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αλλα λογια δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ ΕΛΠΙΣ για ΚΑΜΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ (οσο μεγαλωνεις το βλεπεις και τελικα τα ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ...) .....η Ελλαδα ειναι οπως ενα αεροπλανο που εχει πεσει σε spiral dive ,εχει μονο πιο....κατω ...(με αλλα λογια δεν εχει πατο το πηγαδι...)

 

Αν και πολλές φορές τείνω να έχω την ίδια άποψη, το αποποιούμαι.

Και αυτό γιατί είμαι ακόμα εδώ, γιατί έχω την γυναίκα μου που επιμένει, τα παιδιά μου που τα μαθαίνω, γιατί έχω τους φίλους που τη παλεύουν, γιατί βλέπω σε μερικά forum  ;) παιδιά (όλων των ηλικιών φίλτατε eye) που αρνούνται ακόμα τη λεζάντα "Τέλος".

Θύλακες πολιτισμικής αντίστασης υπάρχουν και θέλω να πιστεύω (που δεν το πολυβλέπω) ότι θα αυξάνονται. Αν έχασε το αεροπλάνο το σημείο στήριξης δεν αναιρεί το γεγονός ότι ακόμα δεν τσακίστηκε. Μέχρι τότε επιβάλλεται να μην απελπιζόμαστε. Οχι παθητικά. Αλλά με ενεργή κοινωνική συμμετοχή όπως αυτή την ερμηνεύει ο καθένας.

Πίστεψέ με SF, στην ηλικία μας, μετά από όλες αυτές τις χλαπάτσες που φάγαμε, είναι εύκολο να πεις, "να πα να γαμ... Ι 've paid my dues, time after time  ;) και προκοπή δεν είδα" αλλά με αυτόν τον τρόπο, σίγουρα δεν θα αλλάξει τίποτα. Δεν προσδοκώ σε καταστάσεις Φοίνικα. Ημουν πάντα οπαδός του evolution παρά του revolution. Και μπορεί ο μεγάλος πόλεμος να μην κερδίζεται αλλά πρέπει να πολεμάμε τις μικρές καθημερινές μας μάχες.

 

Τσε Κωστάρας  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου