Προς το περιεχόμενο

Τελικά ισχύουν νόμοι στην Ελλάδα;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μιλάς για οικογένεια πάω πάσο. Αλλά μην ξεχνάς ότι εδώ την οικογένια την βάζουμε πολυ ψηλά , κάτι για το οποίο οι βορειο ευρωπαίοι δεν με έχουν πείσει οτι το κάνουν. Άρα είναι και λογικό να εξαφανίζονται τα χόμπυ.

Η οικογενεια ΕΙΝΑΙ τα χομπι. Ξερεις, να διαβαζεις εσυ ενα βιβλιο οσο διαβαζει διπλα και το παιδι το δικο του. Να παιζεται μαζι κιθαρα. Να παει μαμα και κορη για χορους. Μπαμπας και παιδια για ποδηλατο. Γιαγια και εγγονη για σερφ. Παπους και εγγονι για γραμματοσημα. Θειος και ανηψι για ενα πιγκπονακι. Λιγο οικογενειακο φαγκοτο. Μερα που τα παιδια παιζουν κουκλοθεατρο και οι γονεις κοιτανε στην πολυκατοικια....

 

Αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ λεμε ρε kilon. ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΟΜΠΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ. ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΛΕΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΓΓΑΡΕΙΑ ΠΙΑΝΟ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΒΛΕΠΟΥ ΤΙΒΙ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΟΙΧΗΜΑ.

 

Αρχιζω να πιστευω οτι το κανεις εσκεμμενα :) για να γεμισει ο δισκος του noiz σχολια μεχρι να σκασει.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πανε αυτα... ουτε η Αλλοτρια δεν εμεινε...

 

Οταν το είχα μάθει αυτό, μου είχε στοιχίσει. Πολύ.

Πολλά κιλά ιδρώτας, πολλά λίτρα μπύρας.

Από μεσημέρι και μετά.

:(

RIP

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οικογενεια ΕΙΝΑΙ τα χομπι. Ξερεις, να διαβαζεις εσυ ενα βιβλιο οσο διαβαζει διπλα και το παιδι το δικο του. Να παιζεται μαζι κιθαρα. Να παει μαμα και κορη για χορους. Μπαμπας και παιδια για ποδηλατο. Γιαγια και εγγονη για σερφ. Παπους και εγγονι για γραμματοσημα. Θειος και ανηψι για ενα πιγκπονακι. Λιγο οικογενειακο φαγκοτο. Μερα που τα παιδια παιζουν κουκλοθεατρο και οι γονεις κοιτανε στην πολυκατοικια....

 

Αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ λεμε ρε kilon. ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΟΜΠΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ. ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΛΕΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΓΓΑΡΕΙΑ ΠΙΑΝΟ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΒΛΕΠΟΥ ΤΙΒΙ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΟΙΧΗΜΑ.

 

Αρχιζω να πιστευω οτι το κανεις εσκεμμενα :) για να γεμισει ο δισκος του noiz σχολια μεχρι να σκασει.

 

ειμαι ατακτούλης... ναι .. σε μισώ

 

μην το παρεις προσωπικά

 

έχει πμ τσέκαρε το , γιατί με καίει η απάντηση σου.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οικογενεια ΕΙΝΑΙ τα χομπι. Ξερεις, να διαβαζεις εσυ ενα βιβλιο οσο διαβαζει διπλα και το παιδι το δικο του. Να παιζεται μαζι κιθαρα. Να παει μαμα και κορη για χορους. Μπαμπας και παιδια για ποδηλατο. Γιαγια και εγγονη για σερφ. Παπους και εγγονι για γραμματοσημα. Θειος και ανηψι για ενα πιγκπονακι. Λιγο οικογενειακο φαγκοτο. Μερα που τα παιδια παιζουν κουκλοθεατρο και οι γονεις κοιτανε στην πολυκατοικια....

 

Πέστα ρε Evris γιατί έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου.

Η κατάθεση του εαυτού σου μετράει στην ανατροφή των παιδιών και όχι η κατάθεση των χρημάτων στα ιδιαίτερα. Και καλά να μην τους λείψει τίποτε. Τρίχες. Παρκάρισμα και υπεκφυγές.

Αλλά για να δώσεις ουσία πρέπει να έχεις ουσία.

Ουπς!

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

by the way: Στην πολυκατοικια μου χτυπησε την πορτα ενας διπλανος καποτε. Το οτι βαραγαμε στο σαλονι δυο κιθαρες ηταν το πιο περιεργο πραγμα που ειχε δει. Ειχε μεινει αφωνος. Αν βλεπαμε τηλεοραση φανταζομαι δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα. Δεν μπορουσε καν να πει τι θελει, ειχε μαγνητιστει.

 

 

Eκδρομή φροντιστηρίου, εγώ και ένα φιλαράκι μου με τις κλασσικές να τζαμάρουμε και οι κοπελιές να μας κοιτάζουν περίεργα.Μετά απο κανα 5λεπτο που μας κοιτουσαν περίεργα ερχεται μια και μας λέει: "Συγνώμη τι κάνετε?'' -''Τζαμάρουμε'' -''Ε?'' -''Παίζουμε.'' -''Τι παίζετε?''

................................................

 

 

Πάντως όντως οι περισσότεροι Ελληνες δεν έχουν χομπυ.Ειδικά αν ρωτήσεις παιδιά της ηλικίας μου, άντε να πετύχεις 1 στους 10 που παίζει κάποιο μουσικό όργανο/παίζει μπάσκετ-ποδόσφαιρο και που πιθανότατα το παράτησε λόγω πανελληνίων, κακο ψοφο να έχουν (οι πανελλήνιες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέστα ρε Evris γιατί έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου.

Η κατάθεση του εαυτού σου μετράει στην ανατροφή των παιδιών και όχι η κατάθεση των χρημάτων στα ιδιαίτερα. Και καλά να μην τους λείψει τίποτε. Τρίχες. Παρκάρισμα και υπεκφυγές.

Αλλά για να δώσεις ουσία πρέπει να έχεις ουσία.

Ουπς!

 

 

+10000

 

μη κοροϊδευομαστε το παιζουν ολοι "οικογενειαρχες" και καλα και το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ που κανουν ειναι να ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ με την οικογενεια τους (και ασχολια δεν ειναι απλα να ακουμπας το πακετο με τα 50ευρα στο τραπεζι της κουζινας)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Συμφωνούμε ότι οι γονείς δεν έχουν χόμπυ. Αλλά δεν ασχολούνται με παιδιά τους? Προφανώς υπάρχουν και αυτοί. Εγω δεν μπορώ να καταλάβω όμως που να βρούν χρόνο να τα κάνουν όλα αυτά. Δεν ξέρω τι ώρες δουλεύουν στο εξωτερικό, αλλά έχω αρκετούς γνωστούς και φίλους οι οποίοι φεύγουν από τις 7+30 από το σπίτι τους και γυρνάνε μετά από 12 ώρες. Τι κουράγιο να χεις ακόμα και μόνος σου να είσαι, να ασχοληθείς με χόμπυ? Σπίτι δεν έχεις να φροντίσεις? Πως θα χωρέσουν αυτά ρε παιδιά?

Στην αρχή νόμιζα ότι λέτε για άλλο πλανήτη που η μέρα έχει 36 ώρες.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Συμφωνούμε ότι οι γονείς δεν έχουν χόμπυ. Αλλά δεν ασχολούνται με παιδιά τους? Προφανώς υπάρχουν και αυτοί. Εγω δεν μπορώ να καταλάβω όμως που να βρούν χρόνο να τα κάνουν όλα αυτά. Δεν ξέρω τι ώρες δουλεύουν στο εξωτερικό, αλλά έχω αρκετούς γνωστούς και φίλους οι οποίοι φεύγουν από τις 7+30 από το σπίτι τους και γυρνάνε μετά από 12 ώρες. Τι κουράγιο να χεις ακόμα και μόνος σου να είσαι, να ασχοληθείς με χόμπυ? Σπίτι δεν έχεις να φροντίσεις? Πως θα χωρέσουν αυτά ρε παιδιά?

Στην αρχή νόμιζα ότι λέτε για άλλο πλανήτη που η μέρα έχει 36 ώρες.

 

Μπα, δεν χρειαζεται 36 ωρες. Κλεβεις απο του Ευαγγελατου, της Μενεγακη, της Ιντερ - Μπολονια 1.24, της Μαριας της Ασχημης κλπ. Στην χειροτερη των περιπτωσεων, πινεις και φραπε στο σπιτι κανα Σαββατο η σε πλαστικο σε κανα παρκο.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, δεν χρειαζεται 36 ωρες. Κλεβεις απο του Ευαγγελατου, της Μενεγακη, της Ιντερ - Μπολονια 1.24, της Μαριας της Ασχημης κλπ. Στην χειροτερη των περιπτωσεων, πινεις και φραπε στο σπιτι κανα Σαββατο η σε πλαστικο σε κανα παρκο.

 

Kαι ποιός μαζεύει το σπίτι? Ποιός φτιάχνει φαγητό? Και στο κάτω-κάτω αν κάποιος ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να δεί μια σειρά, ποιός θα του πει "ρε φιλε μην βλέπεις βλακείες(παρόλο που μπορεί για παράδειγμα να είναι οι μοναδικές ώρες τις μέρες που μπορεί να γελάσει αυτός ο ανθρωπο), κάνε ένα χόμπυ"?

Εγω προσωπικά με αυτά που έχω δει από γνωστούς και φίλους, δεν εχω το καν ΔΙΚΑΙΩΜΑ καν να τους το πω αυτό. Και το σ/κ πες οκ, να κάνει κάτι. Απο πότε όμως η βδομάδα απέκτησε 2 μέρες? Εκτος αν τα σ/κ φτάνουν για να γεμίσουν την ζωή κάποιου. Με όσα χόμπυ και να είναι.

Με τις περιγραφές που κάνατε, νόμισα ότι ζούμε στο γαλατικό χωριό.Εχω γνωστό ο οποίος απέκτησε παιδί. Αυτός ο ανθρωπος, δεν γύρναγε σπίτι του πριν τις 8-9-10. Πολλες φορές δεν γύρναγε καν, πηγαινε κατευθείαν το πρωι να κοιμηθεί. Πως σκατά θα μπορούμε να δεί έστω το παιδί του αν δεν άλλαζε δουλεια?(αλλαξε πριν 2 βδομαδες)

Μην ξεχνάμε επίσης ότι δεν έχουμε ολοι τις ίδιες αντοχές. Όταν κάποιος μπορεί να λειτουργήσει για το χόμπυ του μετά από 12 ώρες έξω από το σπίτι, αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούν να το κάνουν και οι υπολοιποι.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Συμφωνούμε ότι οι γονείς δεν έχουν χόμπυ. Αλλά δεν ασχολούνται με παιδιά τους? Προφανώς υπάρχουν και αυτοί. Εγω δεν μπορώ να καταλάβω όμως που να βρούν χρόνο να τα κάνουν όλα αυτά. Δεν ξέρω τι ώρες δουλεύουν στο εξωτερικό, αλλά έχω αρκετούς γνωστούς και φίλους οι οποίοι φεύγουν από τις 7+30 από το σπίτι τους και γυρνάνε μετά από 12 ώρες. Τι κουράγιο να χεις ακόμα και μόνος σου να είσαι, να ασχοληθείς με χόμπυ? Σπίτι δεν έχεις να φροντίσεις? Πως θα χωρέσουν αυτά ρε παιδιά?

Στην αρχή νόμιζα ότι λέτε για άλλο πλανήτη που η μέρα έχει 36 ώρες.

 

Εντάξει δεν έχεις και πολύ άδικο.

Πρόσφατα αποχώρησα απο πολυεθνική η οποία πέρα από το καθημερινό 12ωρο (συν το πηγαινε - έλα) που μου έτρωγε, με φόρτωνε με τόσο άγχος και πίεση gia να διαρκέσει άλλο ένα 24ωρο.

Να πούμε την αλήθεια όμως;

Αν πραγματικά δεν το χρησιμοποιούσα και σαν δικαιολογία να αποφύγω πράγματα που τα είχα xαρακτηρίσει "κουραστικά" θα είχα βρει έστω και τον λίγο χρόνο. Υπάρχει. Και όταν δεν υπάρχει τον δημιουργείς. Διάολε υπάρχουν προτεραιότητες σε αυτή τη ζωή.

Και αν δεν το έχεις διαπιστώσει ήδη, να στο πω. You 'll give them an inch they will take a mile. Οσο πιο γρήγορα (ήρεμα και τεκμηριωμένα) διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου τόσο καλύτερα.

Δύσκολο.  Και ενίοτε επίπονο. Και το ξέρω από πρώτο χέρι. Τα εργασιακά δικαιώματα στην Ελλάδα έχουν γυρίσει στο 50. Αλλά a man has got to do what a man has got to do.

Ολα (εφόσον ανήκεις σε μια ευρύτερα ονομαζόμενη μεσοαστική τάξη) είναι θέμα επιλογής. Γιατί κακά τα ψέματα δεν έχουν όλοι τα περιθώρια επιλογής. Ή αν αυτό πειράζει δεν έχουν όλοι ευρεία γκάμα επιλογών.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου