Προς το περιεχόμενο

Τελικά ισχύουν νόμοι στην Ελλάδα;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες και από εμένα!λοιπόν 3 παρατηρήσεις

 

1.Η οικονομική κρίση είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ(βλ.Γερμανία και Αμερική,εξαγορά αεροπορικών εταιριών κλείσιμο τραπεζών,χρεωμένες κυβερνήσεις και πολίτες) και πάμε από το κακό στο χειρότερο

2.Η Ελλάδα είναι έτσι όπως είναι λόγω κακοδιαχείρησης(όχι μόνο των αξιωματούχων,αλλά και ημών),ενός ωχαδερφισμού και της γνωστής φράσης "το να χέρι νίβει τα άλλο και τα δυο το πρόσωπο",με λίγα λόγια οι περισσότεροι έλληνες είναι "διαπλεκόμενοι"

3.Η Αθήνα είναι αίσχος,φρίκη,TROMOS και δεν έχει σε τίποτα να συγκριθεί με τις πόλεις του εξωτερικού

 

ΑΛΛΑ

 

Στην Ελλάδα έχουμε αυτό που λέμε "Ποιότητα ζωής" (τουλάχιστον στην επαρχία),όπου δε ζεις για να δουλεύεις και δε νιώθεις την πόλη(όσο όμορφη και να είναι) να σε πνίγει και να τρέχεις από το πρωί ως το βράδυ

 

Με λίγα λόγια αυτό που θέλω να πώ είναι ότι όταν όποιος δεν αντέχει την κατάσταση σε αυτό τον τόπο γιατί πολύ απλά δε ΦΕΥΓΕΙ,αλλά του αρέσει να κάθεται και να μυξοκλαίγεται(άλλο γνώρισμα του Ελληνα) και να διηγείται πόσο όμορφα είναι έξω...τα σύνορα είναι ανοικτά και με την κατάλληλη ευκαιρία γίνεται καπνός(πράγμα που σίγουρα θα κάνω και εγώ μετά το πέρας των σπουδών μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

πολυ εμπεριστατωμενα τα τελευταια ποστ του SF!  ;D

 

γενικως η ελλαδα εχει παθει μεγαλη ηττα τα τελευταια χρονια, και βλεπω ολο και περισσοτερους φιλους μου να την κανουν για εξωτερικο.. νομιζω οτι ερχεται ενα νεο κυμα μεταναστευσης σε λιγο καιρο, αλλα αυτη τη φορα ανθρωπων μορφωμενων, με πτυχια, μεταπτυχιακα κ.τ.λ., που απλα θα θελουν ενα καλυτερο επιπεδο ζωης απο αυτο που θα τους προσφερει η χωρα μας. (η πλακα ειναι βεβαια οτι και ανειδικευτος να εισαι ειναι δεκα φορες πιο ευκολο να ζησεις στη γερμανια ας πουμε απο οτι εδω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα έχουμε αυτό που λέμε "Ποιότητα ζωής"

 

μαλλον δεν σε εχουν ενημερωσει σωστα,οι Ελληνες ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ (οχι οι δημοσιοι υπαλληλοι) εργαζονται τις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΩΡΕΣ απο ΟΛΟΥΣ τους ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ και εχουν την μεγαλυτερη ανασφαλεια και τις χαμηλοτερες αποδοχες

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_1_12/09/2008_284375

 

Στο εξωτερικο που εχω δουλεψει (Αγγλια,Γερμανια) ΚΑΝΕΙΣ δεν δουλευει πανω απο 8 ωρες...(στην Ελλαδα ΚΑΝΕΙΣ δεν δουλευει κατω απο...10) ,η Αμερικη βεβαια ειναι αλλοιως (οπως και η Κινα) αλλα εκει βγαινεις στη συνταξη στα 50.

 

όπου δε ζεις για να δουλεύεις και δε νιώθεις την πόλη(όσο όμορφη και να είναι) να σε πνίγει και να τρέχεις από το πρωί ως το βράδυ

 

για ελα να δουλεψεις στην Αθηνα να σε δω τι μαγκας εισαι αρχηγε μου,οχι απλα τρεχουμε...ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΟΙ εχουμε γινει απλα για να εξασφαλιζουμε τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραιτητα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνιδες φοιτητριες στο Βερολινο να μιλανε με το κινητο μεσα στο μετρο (κατι που φυσικα ΟΥΔΕΙΣ Γερμανος τολμα να κανει)

 

 

Ψιλο οφφ αλλά μου θύμησες κάτι τώρα.Ημουν στο λεοφωρείο και μπροστά μου καθόντουσαν δυο κοπελιές, μια ελληνίδα και μια γερμανίδα (πιθανότατα erasmus) και συζητούσαν και η γερμανίδα έλεγε στην άλλη πόσο περίεργο τις φαίνεται που στα μέσα μαζική μεταφοράς οι περισσότεροι είναι με τα mp3/κινητά στα αυτιά, κάτι που στη γερμανία απαγορεύεται.Ειχε πραγματικά απορήσει η κοπέλα....

 

 

Αυτο περι ποιότητας ζωής που έχουμε εμεις και όχι οι ξένοι....μεγάλη φούσκα.Δε ξέρω bluesbreaker που έχεις πάει/ζήσει εκτός Ελλάδος, παντως αν μετα τις σπουδες σου όντως φύγεις έξω, θα αναθεωρήσεις.Πολλά πράματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το εκπληκτικο ειναι οτι ΔΕΝ απαγορευεται στη Γερμανια απλα ΚΑΝΕΙΣ δεν το κανει γιατι ΣΕΒΕΤΑΙ τον διπλανο του  (ναι με...ψευτικο σεβασμο...) ;D ;D

 

 

νομιζω οτι ερχεται ενα νεο κυμα μεταναστευσης σε λιγο καιρο, αλλα αυτη τη φορα ανθρωπων μορφωμενων, με πτυχια, μεταπτυχιακα κ.τ.λ., που απλα θα θελουν ενα καλυτερο επιπεδο ζωης απο αυτο που θα τους προσφερει η χωρα μας

 

μη το γελας καθολου.... ;) εγω περισυ ετοιμος ημουν στην Ιαπωνια να ζητησω ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΑΣΥΛΟ.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το εκπληκτικο ειναι οτι ΔΕΝ απαγορευεται στη Γερμανια απλα ΚΑΝΕΙΣ δεν το κανει γιατι ΣΕΒΕΤΑΙ τον διπλανο του  (ναι με...ψευτικο σεβασμο...) ;D ;D

 

Να πω την αλήθεια, η κοπελια verbotten είπε αλλά απο όσο ξέρω δεν υπάρχει νόμος, το θεωρουν απαγορευμενο...για λόγους σεβασμου οπως λες.τΠαντως το τι σκυλαδικο/death metal ακουγα εγώ φέτος κάθε μέρα στο λεωφορείο δε λέγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καιρό ήσουν εκεί ? Σε ποιο μέρος της Αγγλίας ήσουν ?

 

Υπήρχαν και έλληνες που γουστάραν πολύ την νοοτροπία , ένα 20% τους άρεσε η Αγγλία για πολλούς και διάφορους λόγους. Όπως μου άρεσε και μένα έν μέρη αλλά ότι απλούστατα υπήρχε μια μεγάλη ανωριμότητα ήταν κάτι στο οποίο συμφωνούσαμε.

 

Και επειδή συμβαίνει να το έχω συζητήσει με πολλούς έλληνες , οι περισσότεροι φύγανε τρέχοντας ....

 

Η κοντά 7ετής παραμονή μου εκεί (σπουδές και παράλληλη εργασία) στις μεγαλύτερες πόλεις Αγγλίας και Ουαλίας δεν αποδεικνύουν ότι έχω δίκιο εγώ και άδικο εσύ. Βέβαια μπορώ να περιγράψω άπειρα παραδείγματα που αντικειται σε αυτά που περιγράφεις αλλά δεν θα το κάνω.

 

Απλώς να τονίσω ότι σε όλες τις χώρες που έχω πάει έχω την νοοτροπία του "when in Rome......". Αρα και στη Βρετανία μετά τους πρώτους μήνες απέφυγα συνειδητά επιμελώς τα απογοητευτικά εληνοκυπριακά ghetto (τα τρια μεγαλύτερα μαζί με το κινέζικο)του άρε-πουσαι-Ελλαδάρα-με-τα-σουβλάκια-σου και-τα-μπουζούκια-σου και πήγα με τους βάρβαρους, μέθυσα, τζάμαρα, τσακώθηκα, είδα θέατρο και (πολύ και καλή) τηλεόραση, ατέλειωτες ώρες μελέτης στη βιβλιοθήκη, ερωτεύτηκα, έκανα τράκα, έκανα βόλτες στα Lake με τις μηχανές, είδα ατέλειωτα standup comedy, απίστευτες μικρές και απογοητευτικές μεγάλες μπάντες και γενικώτερα τους έμαθα και με έμαθαν. Δεν "αλλοτριώθηκα". Δεν μπορώ. Πάντα θυμάρι και Ελύτη θα μυρίζω. Αλλά όχι μόνο γιατί ήμουν νέος αλλά γιατί ΠΗΡΑ κάτι (αν όχι πολλά) από αυτούς, θα τους αγαπώ. Δεν είναι τέλειοι. Είναι άνθρωποι. Διαφορετικοί. Αλλού υπέροχοι, αλλού τραγικοί. Και δεν είναι απαραίτητο όπως είπα να έχω δίκιο.

 

Θέλεις το μέρος, θέλεις οι συγκεκριμένοι άνθρωποι, θέλεις ο χρόνος, οι προκαταλήψεις, οι προσλαμβάνουσες (τα παραπάνω αναφέρονται και ως "γυαλιά"), απέδωσέ το όπου θες.

 

Unforgattable.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη το γελας καθολου.... ;) εγω περισυ ετοιμος ημουν στην Ιαπωνια να ζητησω ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΑΣΥΛΟ....  

Να σε δούμε με Tele Samisen  και τι στο κόσμο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν σε εχουν ενημερωσει σωστα,οι Ελληνες ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ (οχι οι δημοσιοι υπαλληλοι) εργαζονται τις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΩΡΕΣ απο ΟΛΟΥΣ τους ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ και εχουν την μεγαλυτερη ανασφαλεια και τις χαμηλοτερες αποδοχες

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_1_12/09/2008_284375

 

Στο εξωτερικο που εχω δουλεψει (Αγγλια,Γερμανια) ΚΑΝΕΙΣ δεν δουλευει πανω απο 8 ωρες...(στην Ελλαδα ΚΑΝΕΙΣ δεν δουλευει κατω απο...10) ,η Αμερικη βεβαια ειναι αλλοιως (οπως και η Κινα) αλλα εκει βγαινεις στη συνταξη στα 50.

 

για ελα να δουλεψεις στην Αθηνα να σε δω τι μαγκας εισαι αρχηγε μου,οχι απλα τρεχουμε...ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΟΙ εχουμε γινει απλα για να εξασφαλιζουμε τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραιτητα.

 

Δεν αμφισβητώ την έρευνα-θα ήμουν χαζός να το έκανα-εκφράζω έναν σκεπτικισμό απλά η έρευνα λέει ότι εργάζονται οι έλληνες 45,5 ώρες την εβδομάδα,χωρίς να διαχωρίζει δημόσιους και μη υπαλλήλους,αν σκεφτούμε το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσοστό των δημοσίων υπαλλήλων και με απλά μαθηματικά θα βγεί ότι στο τέλος οι Ελληνες δουλεύουν όλο το 24ωρο  :P

 

Μα για αυτό το λόγο έγραψα και πιο πάνω ότι από το να έρθω στην Αθήνα-που είναι χάλι-θα προτιμήσω να πάω σε Ευρωπαική μεγαλούπολη,η ποιότητα ζωής αναφέρεται στην επαρχία...

 

Και μία ερώτηση αφού SF είσαι τόσο κοσμογυρισμένος και προφανώς άπο ότι κατάλαβα είχες την ευκαιρία να μείνεις εκτός συνόρων να δουλεψεις γιατί πολύ απλά δεν το έκανες??αυτό δε καταλαβαίνω και με άλλους που λένε τα ίδια...εμένα δε μου αρέσει να μιζεριάζω και όπως λέει και ο bob "if you are not living good travel wide" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα θα πω και θα ξαναβαλω back on track το θεμα:

 

Εχει ΕΣΤΩ και ενας σας προσπαθησει να παει με το παιδικο καροτσακι σε οποιονδηποτε δρομο της Αθηνας και αντιμετωπισε τα ιδια προβληματα σε αλλες απο τις μεγαλουπολεις τυπου Λονδινο, Παρισι, Φρανκφουρτη, Αμστερνταμ, Βρυξελλες?

 

Εχει ΕΣΤΩ και ενας σας προσπαθησει να παει μια ωραια βολτιτσα με τα ποδια του, ακολουθωντας τα ποταμια μας, περιπατωντας τους μεγαλους δρομους μας (Μεσογειων, Κηφησιας, ...), αραζοντας στις πρασινες πλατιες μας (Ομονοια, ...), να πιει νερο απο τις δροσερες πηγες μας τις δυσκολες μερες του Αυγουστου, να βρει σκια στο διαβα του κατω απο τις καλαμωτες, στεγαστρα, πλατανια?

 

Εχει παρει το ποδηλατακι του να κοψει μια βολτα σε εναν μεγαλο δρομο, που εχει και λεωφοριολωριδες, να μην υπαρχει και η δικαιολογια οτι τον στριμωχνουν?

 

Εχει βγαλει κανεις βολτα την γιαγια του με το Π, τον τυφλο αδελφο του με το μπαστουνι, το αναπηρο ξαδερφι του με το καροτσι, να γουσταρει? να το ριξουν εξω ρε αδερφε, να περασουν ωραια. 10-20 λεπτακια μια βολτα τη γειτονια, 2-3 τετραγωνα...

 

Θελει να αφησει το παιδακι του να παει μια βολτα με το πατινι του, με το ποδηλατακι του, με τα ρολερς του, οχι πολυ μια ωριτσα ποδηλαταδα μακρια και παλι πισω (δεν μιλαω αν εχει τον φοβο να του το κλεψουν) μιλαω για την σιγουρια που του εμπνεει η τηρηση και ο σεβασμος οδικων νομων και ανθρωπων απο τους ιδιοκτητες οχηματων?

 

Στο Καρφουρ και στο ΙΚΕΑ κλπ εχετε παρει χαμπαρι οτι ολες οι θεσεις αναπηρων ειναι κομπλε (μια που ειναι διπλα διπλα στις εισοδους)? Πως γινεται? Πρωτα πρωτα ερχονται 20 αναπηροι και γεμιζουν πρωτα αυτες οι θεσεις και μετα οι υπολοιποι πελατες?

 

Αυτες οι απαγορευτικες πινακιδες με το Ι και το ΙΙ παιζουν πουθενα καποιο ρολο? Αυγουστο δηλαδη βλεπετε δρομο παρκαρισμενα ολα δεξια και τον Σεπτεμβρη ειναι ολα αριστερα?

 

Βλεπετε πολλους να παρκαρουν μακρια απο το περιπτερο η το τυροπιταδικο γιατι εκει δεν επιτρεπεται η σταθμευση και να πηγαινουν με τα ποδια να παρει τσιχλες?

 

Παιζει ΕΣΤΩ και ενας που βρισκει τα προβληματα αυτου του τυπου ψιλομικρα και περιορισμενης εκτασης ενα στοιχημα:

Να δειξουμε εναν τυχαιο ασφαλτοστρωμενο δρομο στον χαρτη, με κλειστα ματια. Να κοψουμε μια τυχαια σελιδα απο ενα ημερολογιο για μια τυχαια ημερα (ακομα και δεκαπενταυγουστο). Εκεινη την μερα μεσημερακι, να παμε σε εκεινο το δρομο. Αν μου βρει 100 μετρα που δεν θα επρεπε να παρκαρει αυτοκινητο βασει νομου και δεν εχει παρκαρει αυτοκινητο, του δινω 100 ευρω.Αν οχι μου δινει 10. Να επαναλαβουμε το στοιχημα οσες φορες θελει να παιξουμε.

 

Το παιζω και αλλιως. Να διαλεξει δρομο, να διαλεξει ποια 100 μετρα του αρεσουν εκει, και να διαλεξει μερα απο τους 1.000.000.000.000 δρομους και απο τις 365 μερες. Και αν δεν τον βολευει αυτη η χρονια, να διαλεξει μερα και απο την επομενη. Ουτε και ετσι νομιζω θα κερδιζε.

 

Παιζει στοιχημα καποιος να βγουμε 30 λεπτα βολτα με το αυτοκινητο και αν δεν ακουσουμε μια κορνα να του δωσω 100 ευρω, αλλιως να μου δωσει 10?

 

Οχι οτι στα αλλα (ανακυκλωση, αισθητικη, περιβαντολογικα, πολεοδομικα, χωροι αθλησης, παρκα αναψυχης, αλλαξιερες για μικρα σε καταστηματα, υγειονομικα ζητηματα σε ταβερνες, χωματερες, αποχετευσεις που σταματανε μεχρι την Αγια Παρασκευη μετα το χαος και ο βοθρος, πυροπροστασια ...) ειμαστε καλα, αλλα στα συγκοινωνιακα και στην οδικη συμπεριφορα και τηρηση των εκει νομων ειμαστε πολυ δυνατοι (με την κακη εννοια). Οσο δεν μπορει ουτε καν να φανταστει ο Ολλανδος, Σουηδος, Βελγος, Λοξεμβουργιος, Αγγλος, Ελβετος, Γερμανος κλπ...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου