Προς το περιεχόμενο

Τελικά ισχύουν νόμοι στην Ελλάδα;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πέρασε μήπως με κόκκινο σε φανάρι (βαθύ πορτοκαλί λέγεται).

 

Στα νεοελληνικά δεν αποκαλείται πορτοκαλί αλλά " ροζάάάάάκι " ,με αυτό το σιχαμένο,μακρόσυρτο,βραχύ,παχύ καί αγενές Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκει ειναι ακριβα (Μοναχο),τι ακριβα δηλ.σαν την Αθηνα ειναι οι τιμες αλλα δυστυχως δεν μου αρεσει οσο το Βερολινο... ;)  (μαμαω τις πολεις ειναι αλλα κακομαθα στο ..μεγαλειο του Berlin,που εχει και τις μισες τιμες,ας ειναι καλα τα κομουνια... ;D ;D)

 

Ε εντάξει τότε, σε καταλαβαίνω μιας και φέτος για πρώτη φορά είχα την ευκαρία να απολαύσω το Βερολίνο (σαφώς δε συγκρίνεται). Το πολύ πολύ να τον παίρνεις τηλέφωνο που και που να του λες να αυξήσει λίιιιγο το volume και θα τον ακούς μια χαρά και ας είναι hundreds of miles away ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εζησα, δούλεψα και ταξίδεψα στο εξωτερικό. Τις μεγαλουπόλεις δεν τις μπορώ. Είτε λέγονται Λονδίνο (τόσα πολλά όμως να κάνεις), είτε Παρίσι (εκεί φοβάμαι να οδηγήσω την μηχανή μου καίτοι εν Αθήναις ανατραφείς), είτε Μαδρίτη (η καλύτερη υποψήφια από τις πρωτεύουσες), Βερολίνο (παρότι ευνοϊκά διακείμενος λόγω της προκατάληψης που μου δημιούργησε η παρέα Bowie/Reed και λοιποί), είτε Αθήνα (άσε καλύτερα).

Αλλά, η εξοχή......... Αγγλική, Κεντροευρωπαική (ναι, συλλήβδην), Μεσογειακή, Αμερική (που να αρχίσεις και που να τελειώσεις).... όπου θέλετε. Εκεί που οι άνθρωποι ζουν και αναπνέουν σε ρυθμούς πιο ανθρώπινους. Αλλο πράγμα.

 

Ξέρω, απόλυτο, αλλά πιστεύω ότι η υπερβολική αστική συγκέντρωση δεν είναι ανθρώπινη. Και για αυτό η εφαρμογή των νόμων πρέπει να είναι πιο αυστηροί εκεί. Ο χώρος (και ο χρόνος) είναι περιορισμένος, οι κινήσεις προδιαγεγραμμένες και ως εκ τούτου η παρέκκλιση αυτών αποφέρει συνέπειες (λογαριθμικά αυξημένες σε σχέση με την επαρχία) στους συμπολίτες.

Σε μερικούς λαούς (και δεν διαχωρίζω κακούς και καλούς γιατί αυτό είναι τουλάχιστον βλακώδες) αυτό έχει γίνει συνείδηση.

Σε άλλους εφαλτήριο επιβολής της "μαγκιάς τους" στον συνάνθρωπο. Αλλά εμφανώς δεν δουλεύει έτσι.

 

ΥΓ. Και σε πείσμα πολλών που κοροϊδεύουν για αυτό, πάντα θα θεωρώ την Ουαλλία δεύτερο σπίτι μου. Γιατί παρόλο που βρέθηκα (προ εικοσαετίας και βάλε) πένητας και άγνωστος μεταξύ αγνώστων, με έκαναν να μη νιώσω ποτέ μόνος. Μην κάνετε την ερώτηση γιατί έφυγα τότε. Πονάει.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχοντας ζήσει και 6 χρόνια στα Γιάννενα: Μήπως η επαρχεία είναι μια λύση; Εγώ ευχαρίστως μεγάλωνα τα παιδιά μου Βόλο, Γιάννενα, ακόμη και Ξάνθη! Χίονι; στη 1 ώρα. Θάλασσα; Στη 1 ώρα! Σινεμά; 3! Θέατρο; Ναι! Ιντερνετ; Ναι (έχει ο Ηλίας, άρα ναι! ;D)

 

Μήπως το κώλυμα μας με το Αθήνα είναι κακό;

 

Και μιλάω προσωπικά, δε ξέρω που βρίσκονται οι παραπάνω φίλοι που κλείνουν 20ετία στο Ελλάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο η επαρχία, αλλά και τα προάστια (Viva Marathonas). Τώρα με την Αττική όδό τα έχεις όλα και συμφέρει...έχω να δώ την Ομόνοια πάνω από 6 χρόνια

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η επαρχεία είναι μια λύση;

 

δυστυχως απο τον εμφυλιο και μετα η επαρχεια φυτοζωει και οι ευκαιριες για οικονομικη αναπτυξη ,εντεχνα,καταστρεφονται απο το ιδιο το κρατος (μη με ρωτας γιατι ειναι μεγαλη ιστορια)

 

για να αναπτυχθει η επαρχια πρεπει πρωτιστως να αναπτυχθει ΠΑΡΑΓΩΓΗ της (βιοτεχνικη,βιομηχανικη,αγροτικη) και σε μια χωρα με ΜΗΔΕΝΙΚΗ σχεδον ΠΡΩΤΟΓΕΝΗ παραγωγη οπως η Ελλαδα αυτο ειναι πλεον αδυνατο.

 

κανω μια μελετη για εναν μεγαλο οργανισμο που ενδιαφερεται να ερθει στην Ελλαδα αυτο τον καιρο και τα ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ (τα πραγματικα) στην επαρχια ειναι απλα ΚΟΛΛΟΣΙΑΙΑ ::)

 

Δυστυχως οι πανασχετοι,μικροψυχοι και πνευματικα καθυστερημενοι πολιτικοι μας (2-3 οικογενειες δηλ.) που εχουν αδραξει την εξουσια εδω και 50 χρονια στην Ελλαδα αδυνατουν να το κατανοησουν αυτο.

 

Αυτη αγαπητε μου ειναι η διαφορα μιας παραδεισενιας Γερμανικης κωμοπολης (με τα σινεμα της,τις συναυλιες της,τις υποδομες της) και των εξαθλιωμενων χωριων μας  (γιατι μη κοροϊδευομαστε με ελαχιστες εξαιρεσεις η επαρχια μας ενα εξαθλιωμενο οικονομικα χωριο ειναι)..

 

Σαφως και η αναπτυξη της περιφερειας ειναι Η λυση αλλα οσο οι κυβερνωντες επιθυμουν να..παραγουν μιζεριασμενους και εξαθλιωμενου πολιτες βορα στην κυμαδομηχανη των ελαχιστων προνομιουχων ως φτηνο εργατικο δυναμικο ΤΙΠΟΤΑ δεν θα αλλαξει..

 

essential economics my friend,essential...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και η αναπτυξη της περιφερειας ειναι Η λυση αλλα οσο οι κυβερνωντες επιθυμουν να..παραγουν μιζεριασμενους και εξαθλιωμενου πολιτες βορα στην κυμαδομηχανη των ελαχιστων προνομιουχων ως φτηνο εργατικο δυναμικο ΤΙΠΟΤΑ δεν θα αλλαξει...

Τελικά είσαι πραγματικά κουμουνιστής!!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι νοιωθω τυχερος που εδω και 5 χρονια ειμαι μονιμος κατοικος Ροδου και "πεταγομαι" Αθηνα μονο οταν "Θελω να παρω τη δοση μου" (Οπως στο τελος Οκτωβρη ας πουμε)?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις είμαστε μαφία γενικά, τι πρωτεύουσα και επαρχία γιατί να έχει διαφορά;  :-\

 

Στην Αθήνα μπορεί να είμαστε ζούγκλα αλλά τουλάχιστονδεν υφιστάμεθα αυτό το εξωφρενικό της επαρχίας που όλοι ξέρουν τα πάντα για την προσωπική ζωή σου και είσαι συνεχώς στο μικροσκόπιο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει αυτο ισχυει ,αλλα οχι μονο στην Ελλαδα,παω ποτε ποτε σε ενα φανταστικο χωριο κοντα στο Μοναχο και ειναι η κατασταση εκει σαν σε ελληνικη ταινια του 60.... ;D ;D

 

απο το να τρωω στη μαπα τον...μουτσουνα τον γειτονα μου (5 χρονια και δεν μου εχει πει ΜΙΑ καλημερα) & να αντιμετωπιζομαι σαν ο...ανωμαλος της γειτονιας οταν πω καλημερα σε κανα περαστικο το πρωϊ που βγαζω βολτα το σκυλο μου  στο παρκο καλυτερα ειναι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου