Προς το περιεχόμενο

Τελικά ισχύουν νόμοι στην Ελλάδα;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοείς ρε συ για τους Άγγλους; Εγώ 4 χρόνια στο Manchester και ήταν υπόδειγμα οδικής συμπεριφοράς τα άτομα (οδηγοί και πεζοί).

 

 

 

Απ'τις πρωτεύουσες της Ευρώπης που έχω ζήσει στην οδήγηση, για μένα το τοπ της...ανοιχτής παλάμης (εξαιρουμένης Ελλάδας) είναι η Μόσχα. Εκεί είναι πραγματικά Super Mario Cart.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι εννοείς ρε συ για τους Άγγλους; Εγώ 4 χρόνια στο Manchester και ήταν υπόδειγμα οδικής συμπεριφοράς τα άτομα.

 

Βασικά δεν μιλούσα για το θέμα οδήγηση που εκεί δεν παρατήρησα κάτι τοσο στραβό. Εκτός το γεγονός ότι αν βρεθεί πεζός στο διάβα τους δεν θα χαλοσκάσουν κιόλας. Εκτός αν μιλάμε για διάβαση πεζών που έκει είναι gentlemen.Μιλούσα για πολλά άλλα στραβά και όχι μόνο των Άγγλων. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καταρχήν, μιας και έχω ζήσει 4 χρόνια στο Λονδίνο, με οικογένεια και παιδιά κλπ, να μη συγκρίνουμε πολλά πολλά!

 

1. Οι δρόμοι στην Αγγλία είναι άλλο πράγμα. Δεν έχω δεί ΠΟΤΕ τροχονόμο κάπου (οι νόμοι και οι πινακίδες φτάνουν, αλλιώς τι τις έχουνε;)

2. Το νοίκη μου για 2 1/2 δωμάτια περίπου 70 τμ ήταν £1050 (δηλ 1300 ευρώ). Όχι εντελώς παράλογο, αλλά βέβαια ήμουν 4η με 5η ζώνη (δηλ περίπου Μαρκόπολο σε Αθηναϊκά δεδομένα (με λίγη υπερβολή, όχι πολύ). Τα εισητήρια ηταν ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ! Ο παιδικός σταθμός στην Αγγλια, για 2 παιδιά 6 ώρες την ημέρα ήταν £1150 δηλ 1500 ευρώ.

 

Αρχικά έξοδα περι τις 3000 ευρώ το μήνα με το καλημέρα.

 

Νοίκη στην Αθήνα: 0 (ιδιόκτητο σπίτι)

Εισητήρια: 0.80 ευρώ η 1 1/2 ώρα!!!!!

Παιδικός σταθμός 07:00-17:00 (10 ώρες) 570 ευρώ το μήνα για 2 παιδιά/

 

Αρχικά έξοδα περι τα 700 (βάλε και βενζίνη λίγο, και τα εισιτήρια του μετρό)

 

Για έσοδα δεν θα ήθελα να μιλήσω. Απλά μια σύγκριση.

 

________________________

 

Το θέμα είναι όμως άλλο.

 

Να κάνω 2-3 ερωτήσεις, και να τις απαντήσω κι όλας, μη νομίζεται ότι πάω να σας την φέρω!

 

1. Έχετε παρανομήσει ποτέ οδηγόντας; Δε μιλάω τόσο για ένα "λίγο" παράνομο παρκάρισμα, ούτε αντί για 50 να πηγαίνεις με 60. (κοίτα να δείς που υπαρχει λίγο και πολύ παράνομος τελικά!  ;D). Διπλοπάρκαρε κανείς; Μπήκε σε λεοφορειόδρομο; Πάτησε τα 120 στην Κιφησίας; Πέρασε μήπως με κόκκινο σε φανάρι (βαθύ πορτοκαλί λέγεται). Μήπως μπήκε αντίθετα σε μονόδρομο, έστω και για λίγο;

 

Ναι στα πιο πολλά. Δεν τρέχω λόγο παιδιών και δεν έχω μπει σε μονόδρομο. Αλλά διπλοπαρκάρισμα, λεοφορειόδρομο και ολίγον κόκκινο, είμαι ένοχος!

 

2. Για να πάμε στα σπίτια μας. Ποιος απο εδώ έχει σπίτι ή πολυκατοικία που είναι 100% νόμιμη; Έχουμε όλοι γκαραζ (όσα χτιστήκανε μετά το '81); Έχουμε κανα υπόγειο μήπως που είναι δωμάτιο αντί για υπόγειο;

 

Το mall λέγετε ότι είναι αυθαίρετο. Τι να πούμε τώρα.

 

3. Εφορία; Όσοι δηλώνεται. Τα δηλώσατε όλα; Μα όλα; Και τα ιδιαίτερα; Τα όργανα που χρησιμοποιούμε είναι σπασμένα;

 

Χτες βρέθηκα με ένα γνωστό μου που με ρώτησε με έκλπηξη γιατί έχω αυθεντικά τα πάντα... Εφορεία, στην Αγγλία δήλωνα τα πάντα. Ως φοιτητής είχα όριο τις £11,000 που είναι αρκετό ποσό και η εφορία εκεί βοηθάει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Εδώ δεν έχω κάνει ακόμη δήλωση δε προβλέπω το μέλλον (αν και με αυτά που κάνει η τωρινή κυβέρνηση, δε ξέρω τι να πώ.

 

 

Τελικά, όταν εμείς, η κοινωνία, είμαστε ένοχοι, τι περιμένουμε;

 

Ειμαί ολίγον απογοητευμένος, και ζητάω συγνώμη για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εισητήρια ηταν ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ!

 

ναι αλλα εχεις ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΕΣ και δεν χρειαζεσαι το κολαμαξο...

 

Ο παιδικός σταθμός στην Αγγλια, για 2 παιδιά 6 ώρες την ημέρα ήταν £1150 δηλ

 

αυτο μου κανει εντυπωση στη Γαλλια και στην Γερμανια ειναι δωρεαν (οπως και η εξαιρετικη ιατρικη περιθαλψη) και μαλιστα τουλαχιστον στο Βερολινο σου παιρνουν και τα παιδια απο το σπιτι με λεωφορειο αν αποδεδειγμενα το ωραριο σου δεν βολευει (οι σταθμοι φυσικα λειτουργουν απο τις 06.00 -20.00)

 

Για έσοδα δεν θα ήθελα να μιλήσω.

 

εμ,εκει ειναι η διαφορα ομως..

 

 

Το νοίκη μου για 2 1/2 δωμάτια περίπου 70 τμ ήταν £1050 (δηλ 1300 ευρώ). Όχι εντελώς παράλογο, αλλά βέβαια ήμουν 4η με 5η ζώνη

 

ειπαμε σε μητροπολεις τετοιου μεγεθους (και ειδικα στο Λονδινο & στο Παρισι που ειναι εντελως κορεσμενες και "παλιες" πολεις) τα νοικια θα ειναι παντα υψηλα,στο Νοτινγχαμ ομως ειναι ακριβως τα μισα (κατι που δεν συμβαινει στη Θεσ/νικη ας πουμε ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα τα λες πολύ ωραία και συμφωνώ. Βέβαια και οι δυο εχουμε ζήσει εξωτερικό για μεγάλο χρονικό διάστημα οποτε ξέρουμε τι εστί Βερύκοκο. Δεν υπάρχουν καλοί και κακοί λαοί/χώρες μόνο καλοί και κακοί άνθρωποι. Σίγουρα υπάρχουν πολλά που μου λείπουν απο την Αγγλία και πολλά που με εμποδίζουν να γυρίσω πίσω. Όποιος δεν γουστάρει φεύγει. Τρελαίνομαι όταν κάποιοι βρίζουν την Ελλάδα και κατά τα άλλα είναι σφιχταγκαλιασμένοι μαζί της, τους θεωρώ κακομοίρηδες.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν είμαι καιρό στην Ελλάδα αλλα δεν θα αρνηθώ ότι ήδη νιώθω κάποια νοσταλγία. Υγειές μου φαίνεται αυτό...

 

Μου αρέσει η Ελλάδα, και η Αθήνα και γύρισα με δική μου πρωτοβουλία τελικά, να σημειωθεί αυτό. Απλά μου έκανε εντύπωση η τριπλή (αποτυχημένη) προσπάθια να συμοφρώσουν κάτι στραβό... Απο 'κει και πέρα, αφου η σύζηγος έιναι αρχιτέκτονας, μου έχει πει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για την Αγγλία. Αγιοι ΔΕΝ είναι πάντως ;)

 

Superfunk, έχεις απόλυτο δίκιο, φαίνεται να υποστηρίζω την Ελλάδα στο παραπάνω μου ποστ, δεν έιναι έτσι. Απλά έδωσα κάποια δεδομένα... Για έσοδα δε μπορώ να μιλήσω γιατί τα δικά μου έσοδα έρχονται απ'έξω και άρα εκτώς κλίμακας της Ελλάδας εκ των πραγμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μιλώντας, μετά από κάθε ταξίδι στο εξωτερικό εδώ αισθανόμουν σαν κ0λ0χWριάτης του κερατά. Και σκέφτομαι μάλλον έντονα να δραπετεύσω μια και καλή.  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, έχεις απόλυτο δίκιο, φαίνεται να υποστηρίζω την Ελλάδα στο παραπάνω μου ποστ, δεν έιναι έτσι.

 

δεν ειναι καθολου κακο το να υποστηριζεις την χωρα σου οπως και δεν ειναι καθολου κακο να ΣΤΥΛΙΤΕΥΕΙΣ τα ΧΑΛΙΑ της.... αλλα το να κανεις την παλαβη οταν τα περισσοτερα πραγματα γυρω σου καταρρεουν ειναι ακομα χειροτερα..

 

και εγω γυρισα στην Ελλαδα με..ρομαντικες ελπιδες αλλα μετα απο 20 περιπου χρονια το εχω μετανοιωσει πικρα για αυτο και σε λιγα χρονια θα ξαναφυγω κυριως για να δωσω στα παιδια μου μια ευκαιρια καλυτερης ζωης γιατι εδω θα τρομαζα να τα αφησω να μεγαλωσουν... αυτο δεν  σημαινει οτι δεν περασα και πολυ καλα καποια χρονια στην ψωροκωσταινα.. ;D ,ομως αυτο που θα πρεπει να ενδιαφερει ολους μας ειναι το ΜΕΛΛΟΝ και αυτο τουλαχιστον στη χωρα μας προβλεπεται ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ζοφερο (για οικονομικους κατα κυριο λογους και επειτα για κοινωνικους).

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι καθολου κακο το να υποστηριζεις την χωρα σου οπως και δεν ειναι καθολου κακο να ΣΤΥΛΙΤΕΥΕΙΣ τα ΧΑΛΙΑ της.... αλλα το να κανεις την παλαβη οταν τα περισσοτερα πραγματα γυρω σου καταρρεουν ειναι ακομα χειροτερα..

 

και εγω γυρισα στην Ελλαδα με..ρομαντικες ελπιδες αλλα μετα απο 20 περιπου χρονια το εχω μετανοιωσει πικρα για αυτο και σε λιγα χρονια θα ξαναφυγω κυριως για να δωσω στα παιδια μου μια ευκαιρια καλυτερης ζωης γιατι εδω θα τρομαζα να τα αφησω να μεγαλωσουν... αυτο δεν  σημαινει οτι δεν περασα και πολυ καλα καποια χρονια στην ψωροκωσταινα.. ;D ,ομως αυτο που θα πρεπει να ενδιαφερει ολους μας ειναι το ΜΕΛΛΟΝ και αυτο τουλαχιστον στη χωρα μας προβλεπεται ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ζοφερο (για οικονομικους κατα κυριο λογους και επειτα για κοινωνικους).

 

 

 

+1 σε όλα.

 

Έλα ρε συ και γω φέτος κλείνω 20 χρόνια στο Ελλάντα. Στη θέση σου θα πήγαινα να ζήσω δίπλα στο φιλαράκι με εκείνους τους vintage Marshall  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει ειναι ακριβα (Μοναχο),τι ακριβα δηλ.σαν την Αθηνα ειναι οι τιμες αλλα δυστυχως δεν μου αρεσει οσο το Βερολινο... ;)  (μαμαω τις πολεις ειναι αλλα κακομαθα στο ..μεγαλειο του Berlin,που εχει και τις μισες τιμες,ας ειναι καλα τα κομουνια... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου