Προς το περιεχόμενο

Nut σε fender Strat aπό 9ρες σε 10ρες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,έχω την Am special strat που φοράει 9-42 χορδές  και λέω να αρχίσω να παίζω με 10ρες,ίσως επειδή μεγάλωσα πιά ::) και θέλω πιο γεμάτο ήχο(μιά ζωή έπαιζα με 9ρες. Με την αλλαγή χορδών εννοείτε ότι θα προβώ (αν χρειαστεί) σε relief-action-intonation.Η ερώτησή μου αφορά το nut,θα χρειαστεί κάποια αλλαγή σ' αυτό η θα μείνει ως έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι,μια χαρα θα εισαι.

 

(αν χρειαστεί)

 

θα χρειαστει σιγουρα,ειδικα το intonation.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 9άρες σε 10άρες στις περισσότερες περιπτώσεις δεν χρειάζεται, αφού μετά από καμιά 10αριά σετ θα έρθει μόνο του.

Η μόνη περίπτωση είναι αν το ήδη υπάρχων nut είναι πολύ οριακά κομμένο και σου πετάει τις χορδές ή στις έχει πολύ ψηλά. Αν την πας σε τεχνικό για σετάπ θα το δει και εκείνος και θα σου πει.

λέω να αρχίσω να παίζω με 10ρες,ίσως επειδή μεγάλωσα πιά ::)

Κράτα και το παλιό γιατί όταν θα μεγαλώσεις πολύ θα ξαναγυρίσεις σε 9άρες (αν παίζεις πολλά χρόνια επί πολλές ώρες θα ξαναγυρίσεις στις 9άρες ;) )

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 9άρες σε 10άρες στις περισσότερες περιπτώσεις δεν χρειάζεται, αφού μετά από καμιά 10αριά σετ θα έρθει μόνο του.

Η μόνη περίπτωση είναι αν το ήδη υπάρχων nut είναι πολύ οριακά κομμένο και σου πετάει τις χορδές ή στις έχει πολύ ψηλά. Αν την πας σε τεχνικό για σετάπ θα το δει και εκείνος και θα σου πει. Κράτα και το παλιό γιατί όταν θα μεγαλώσεις πολύ θα ξαναγυρίσεις σε 9άρες (αν παίζεις πολλά χρόνια επί πολλές ώρες θα ξαναγυρίσεις στις 9άρες ;) )

  Λες? ;D Πάντως με την προηγούμενη κιθάρα μου scale 628mm δεν είχα πρόβλημα με τον ήχο,ενώ τώρα με την strat οι 3 λεπτές χορδές ακούγονται λεπτές!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Λες? ;D Πάντως με την προηγούμενη κιθάρα μου scale 628mm δεν είχα πρόβλημα με τον ήχο,ενώ τώρα με την strat οι 3 λεπτές χορδές ακούγονται λεπτές!

Εννοείς ότι στα 628mm ακουγόντουσαν καλά οι 9άρες ενώ στα 648mm λεπτές?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με coil tap(καλά το είπα?) στους διπλούς,οπότε γίνονταν μονοί,ΝΟΜΙΖΩ ότι ήταν πιο παχύς ο ήχος.Την κιθάρα την έχω πουλήσει(Yamaha sg2000) εδώ και 6 μήνες οπότε μπορεί να κάνω και λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με coil tap(καλά το είπα?) στους διπλούς,οπότε γίνονταν μονοί,ΝΟΜΙΖΩ ότι ήταν πιο παχύς ο ήχος.Την κιθάρα την έχω πουλήσει(Yamaha sg2000) εδώ και 6 μήνες οπότε μπορεί να κάνω και λάθος!

Ίσως να είχε να κάνει με τους μαγνήτες, γιατί με την σκάλα στα 628 οι 9άρες είναι πολύ χαλαρές, πιο χαλαρές απ'ότι στην 648 σκάλα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα στο nut, ριξε και μια ματια εδω:

 

http://www.stewmac.com/shop/Nuts,_saddles/String_nuts/Slotted_Unbleached_Bone_Nuts.html

 

Νομιζω οτι ειναι by default για 10αρες.

Αμεση αναβαθμιση με ελαχιστη παρεμβαση απο εσενα ή το μαστορα σου.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου