Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής Atoll IN 80


Προτεινόμενες αναρτήσεις

     Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα πρόβλημα και θέλω λίγη βοήθεια  Έχουν καεί τα τρανζίστορ του από 20ετίας ενισχυτή μου Atoll IN 80W και ο ηλεκτρονικός που τον πήγα παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του δεν μπόρεσε να μου τον φτιάξει. Κάποιος άλλος «παλιός» μου είπε ότι είναι χαμένη υπόθεση γιατί πλέον τα τρανζίστορ θεωρούνται δυσεύρετα και αν βρεθούν δεν είναι ακριβώς τα ίδια, ηλεκτρολογικά σχέδια δεν υπάρχουν και είναι αδύνατον να  βρεθούν και ένας άλλος ότι αν καταφέρει να τον φτιάξει θα στοιχίσει 150-200 ευρώ. Δεδομένου ότι τον ενισχυτή τότε τον πήρα 900 ευρώ και έχει φοβερό ήχο και δεν θέλω να τον αλλάξω, θα ήθελα όποιος ξέρει - ή μπορεί και ο ίδιος να τον αναλάβει φυσικά - να μου πει κάποιες διαφωτιστικές λεπτομέρειες ή κάποιον εξειδικευμένο τεχνίτη που να έχει άκριες στα παραπάνω. Μένω Θεσσαλονίκη.

   Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Michael_ είπε

     Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα πρόβλημα και θέλω λίγη βοήθεια  Έχουν καεί τα τρανζίστορ του από 20ετίας ενισχυτή μου Atoll IN 80W και ο ηλεκτρονικός που τον πήγα παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του δεν μπόρεσε να μου τον φτιάξει. Κάποιος άλλος «παλιός» μου είπε ότι είναι χαμένη υπόθεση γιατί πλέον τα τρανζίστορ θεωρούνται δυσεύρετα και αν βρεθούν δεν είναι ακριβώς τα ίδια, ηλεκτρολογικά σχέδια δεν υπάρχουν και είναι αδύνατον να  βρεθούν και ένας άλλος ότι αν καταφέρει να τον φτιάξει θα στοιχίσει 150-200 ευρώ. Δεδομένου ότι τον ενισχυτή τότε τον πήρα 900 ευρώ και έχει φοβερό ήχο και δεν θέλω να τον αλλάξω, θα ήθελα όποιος ξέρει - ή μπορεί και ο ίδιος να τον αναλάβει φυσικά - να μου πει κάποιες διαφωτιστικές λεπτομέρειες ή κάποιον εξειδικευμένο τεχνίτη που να έχει άκριες στα παραπάνω. Μένω Θεσσαλονίκη.

   Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Μπορείς να δεις τον κωδικό που έχουν τα τρανζίστορ που έχουν καει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Satanas είπε

Έχω παρόμοιο πρόβλημα με Bugera G5 Infinium

Μπές tube guitar amplifiers ομάδα στο facebook.Με φώτο εντωπισαν ενα προβληματάκι που είχα και το διορθωσα.Αν κάποιος έχει ήδη πάει σε τεχνικό η δεν βρίσκει εύκολα,αν εντοπιστεί το πρόβλημα και δοθεί η λύση και το τι χρειάζεται απο τα μέλη,μπορεί να πάει σε έναν καλό ηλεκτρονικό να του κάνει την εργασία.Εσένα λογικά αθήνα θα σου προτείνουν κάποιον.Επαρχία υπάρχει πρόβλημα.

Επεξεργασμένο από MGs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/7/2023 at 9:11 PM, Kostas Gemenis said:

Μπορείς να δεις τον κωδικό που έχουν τα τρανζίστορ που έχουν καει;

όχι δυστυχώς γιατί ο ηλεκτρονικός τον έχει γράψει σ' ένα χαρτάκι και το 'χει βάλει μέσα στο μηχάνημα για τον επόμενο τυχών ηλεκτρονικό και γω δεν θέλω να τον ανοίξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Kostas Gemenis said:

Χωρίς άλλη πληροφορία, λίγο δύσκολο. 

Δεν είναι 100% αλλά απ' ότι μπόρεσα να δω από τα χωρίσματα είναι:

IRFP 914ON

IRFP 15ON

Ελπίζω να σε βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για τρανζίστορ τύπου power MOSFET, P channel και N channel αντίστοιχα (πριν το Ν στον κωδικό είναι 0-μηδέν, όχι Ο-όμικρον αν θες να τα ψάξεις). Δεν είναι τίποτα εξωτικό, συνηθισμένο θα έλεγα για ενισχυτές HiFi της εποχής.

 

Στο datasheet του Intersil βλέπω ημερομηνία 1999, επομένως μου κάνει εντύπωση ο χαρακτηρισμός "δυσεύρετα". Σε καταστήματα ηλεκτρονικών στην Αθήνα βρίσκω τρανζίστορ από τη δεκαετία του 1960, άρα δε φαίνεται απίθανο να βρεθούν τρανζίστορ που ήταν στην παραγωγή προ 15ετίας περίπου. Έψαξα λοιπόν διαδικτυακά σε καμιά 10ρια καταστήματα που ξέρω και τα βρήκα σε τιμές από 2.80/3 ως 7/9.50 ευρώ το ένα. Βρέθηκαν και σε κατάστημα της Θεσσαλονίκης, και ενδεχομένως να τα βρεις και αλλού με παραγγελία. Άρα άκυρο το "δυσεύρετα".

 

Οι διαφορές στις τιμές έχουν να κάνουν με το κατάστημα και τους προμηθευτές. Κάποιοι πουλάνε πιο ακριβά, άλλοι πάλι έχουν και ψεύτικα μαϊμού προϊόντα... Ακόμα και τα ακριβά να πάρεις (που δεν είναι απαραίτητο, αν εμπιστεύεσαι το κατάστημα), ανάλογα με το πόσα τρανζίστορ έχει μέσα (1, 2, 3 ζευγάρια;) υπολογίζεις και το κόστος των ανταλλακτικών. Εγώ απαγορευτικό δεν το βλέπω...

 

Πάμε στο κόστος της εργασίας τώρα. Αν είναι απλά αντικατάσταση των τρανζίστορ, δεν είναι μεγάλη υπόθεση. Δυο τρεις ώρες δουλειά ίσως, γιατί θέλει άνοιγμα, να βγούνε οι πλακέτες, να γίνουν οι μετρήσεις. Να βάλουμε ένα μεροκάματο χοντρικά; Εξαρτάται λοιπόν από το πόσο κοστολογεί κάθε τεχνικός τη εργασία του. Ας με συγχωρέσουν οι επαγγελματίες αν μπαίνω στα χωράφια τους, αλλά δεν βλέπω 200 ευρώ κόστος, εκτός και αν η ζημιά είναι πολύ μεγαλύτερη και δεν είναι μια απλή αλλαγή των MOSFET...

 

Προτείνω να απευθυνθείς σε κάποιο forum με χομπίστες ηλεκτρονικών HiFi-audio (υπάρχουν πολλά αν ψάξεις) που θα σε συμβουλέψουν καλύτερα και θα σου προτείνουν κάποιο μερακλή τεχνικό που θα μπορέσει να σε εξυπηρετήσει. Όταν ακούω "δεν γίνεται, δεν υπάρχουν σχέδια, είναι δυσεύρετα, κοστίζει πολύ, άφησέ το..." μου ακούγεται σαν "βαριέμαι να ασχοληθώ, προτιμώ να αφιερώσω το χρόνο μου σε κάτι πιο προσοδοφόρο και εύκολο". Σεβαστό μεν, αλλά...

 

Ελπίζω να σε βοήθησα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βοήθησες πολύ φίλε μου και σ' ευχαριστώ πολύ αλλά με προβλημάτισες κιόλας  γιατί ο ηλεκτρονικός που ασχολήθηκε μου είπε ότι τρεις φορές έβαλε τα τρανζίστορ και του ¨καήκαν" μετά από τρία λεπτά χωρίς να μπορεί να βρει τι φταίει. Κι αυτός στην ίδια κατηγορία ανήκει ή είναι αλλού το πρόβλημα και δεν μπορεί να το βρει; γιατί είμαι πελάτης του γενικά εδώ και χρόνια και μου φαίνεται εντάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου