Προς το περιεχόμενο

Τελικά ισχύουν νόμοι στην Ελλάδα;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αν πραγματικά δεν το χρησιμοποιούσα και σαν δικαιολογία να αποφύγω πράγματα που τα είχα xαρακτηρίσει "κουραστικά" θα είχα βρει έστω και τον λίγο χρόνο. Υπάρχει. Και όταν δεν υπάρχει τον δημιουργείς. Διάολε υπάρχουν προτεραιότητες σε αυτή τη ζωή.

Και αν δεν το έχεις διαπιστώσει ήδη, να στο πω. You 'll give them an inch they will take a mile. Οσο πιο γρήγορα (ήρεμα και τεκμηριωμένα) διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου τόσο καλύτερα.

Δύσκολο.  Και ενίοτε επίπονο. Και το ξέρω από πρώτο χέρι. Τα εργασιακά δικαιώματα στην Ελλάδα έχουν γυρίσει στο 50. Αλλά a man has got to do what a man has got to do.

Ολα (εφόσον ανήκεις σε μια ευρύτερα ονομαζόμενη μεσοαστική τάξη) είναι θέμα επιλογής. Γιατί κακά τα ψέματα δεν έχουν όλοι τα περιθώρια επιλογής. Ή αν αυτό πειράζει δεν έχουν όλοι ευρεία γκάμα επιλογών.

 

 

Κοίτα αυτά που έχω δεί, δεν θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να τα πω "δικαιολογίες". Όταν ένας ανθρωπος πριν ξεκινήσει να δουλεύει είναι γεμάτος ενέργεια και κάνει 1002 πράγματα και ο ίδιος αυτός ανθρωπος απο την στιγμή που ξεκίνησε να δουλεύει, έχει ψοφήσει, δεν μπορώ να πω πολλά. Ναι, είναι θέμα επιλογών, όμως δεν υπάρχουν για πολλούς οι "επιλογές"(αμα μείνεις 1 μήνα ανεργος, ποιος θα πληρώσει το νοικι? Και αν υπάρξει και άλλος μήνας? Φυσικά όμως δεν μιλάμε για κάποιον ο οποιος δουλευε κάπου που δεν του άρεσε, αλλά ήταν το αντικειμενό του. Πόσο εύκολα λοιπον, αν δεν σου παρουσιαστεί ευκαιρία, μπορεί να παρατήσεις μια δουλειά, με κάποιο σεβαστό ποσοστό αβεβαιότητας?). Όπως επίσης για αρκετούς από τους παραπάνω λόγους και ακόμα περισσότερους, κάποιος να μην έχει την τόλμη, να φύγει από μια δουλειά να πάει στην άλλη, με σκοπό την καλύτερη ζωή(η οποία φυσικά δεν είναι βέβαιο ότι μπορει να την βρει). Ποιός μπορεί να κατηγορήσει αυτόν τον άνθρωπο ότι δεν έχει χόμπυ?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ετσι που παει δεν ξερω αν ειμαι ον τοπικ ή οχι.

Βλεπω ειδησεις . Στην λαικη λεει σημερα ηταν ακριβα τα προιοντα επειδη εχουν απεργια οι τελωνιακοι και δεν ειχαν βενζινη .    ???

Μπορει να μου το εξηγησει καποιος αυτο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ποιός μαζεύει το σπίτι? Ποιός φτιάχνει φαγητό? Και στο κάτω-κάτω αν κάποιος ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να δεί μια σειρά, ποιός θα του πει "ρε φιλε μην βλέπεις βλακείες(παρόλο που μπορεί για παράδειγμα να είναι οι μοναδικές ώρες τις μέρες που μπορεί να γελάσει αυτός ο ανθρωπο), κάνε ένα χόμπυ"?

Εγω προσωπικά με αυτά που έχω δει από γνωστούς και φίλους, δεν εχω το καν ΔΙΚΑΙΩΜΑ καν να τους το πω αυτό. Και το σ/κ πες οκ, να κάνει κάτι. Απο πότε όμως η βδομάδα απέκτησε 2 μέρες? Εκτος αν τα σ/κ φτάνουν για να γεμίσουν την ζωή κάποιου. Με όσα χόμπυ και να είναι.

Με τις περιγραφές που κάνατε, νόμισα ότι ζούμε στο γαλατικό χωριό.Εχω γνωστό ο οποίος απέκτησε παιδί. Αυτός ο ανθρωπος, δεν γύρναγε σπίτι του πριν τις 8-9-10. Πολλες φορές δεν γύρναγε καν, πηγαινε κατευθείαν το πρωι να κοιμηθεί. Πως σκατά θα μπορούμε να δεί έστω το παιδί του αν δεν άλλαζε δουλεια?(αλλαξε πριν 2 βδομαδες)

Μην ξεχνάμε επίσης ότι δεν έχουμε ολοι τις ίδιες αντοχές. Όταν κάποιος μπορεί να λειτουργήσει για το χόμπυ του μετά από 12 ώρες έξω από το σπίτι, αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούν να το κάνουν και οι υπολοιποι.

Δεν αντιλεγω, ετσι ειναι αν ετσι το κανεις.

 

Εμεις σε μερικα το παλευουμε αλλιως: πχ 1 ωρα κιθαρα την βδομαδα ειναι χαρα μου να την δωσω στην μικρη που βολιδοσκοπει τα οργανα που υπαρχουν σπιτι. Και η γυναικα μου το ιδιο. Χαρα της να πουν κανα τραγουδακι. Και ολοι μαζι, αμα λαχει. Πλακα εχει και δεν απαιτει τοσο χρονο.

 

Νομιζω μαλιστα οτι εξοικονομουμε χρονο ετσι, αντι του να παιξω εγω στοιχημα στο σαλονι με την τηλεοραση ανοιχτη αυτη τη φορα (γιατι δουλευα πολυ για εξτρα 20 euro και θα "κατσω να χαλαρωσω"), ενω η γυναικα ντυνεται και πας στο Ωδειο το μικρο, στη βροχη, οσο μενεις στο αμαξι διπλοπαρκαρισμενη, ωστε να κανει το μικρο μια ωρα κιθαρα και να πληρωσουμε τα 20 ευρω που μολις εβγαλα κλπ κλπ :) Και σιγουρα εχει πιο πλακα απο το διπλοπαρκαρισμα και "χτιζει" καλυτερες σχεσεις και πιο αντιαγχωτικες. Και χρειαζεται και λιγοτερες αντοχες απο το αλλο μοντελο.

 

 

Και αν προτιμας να εχεις 5 Σαββατα ελευθερα, μια φορα καθε εξι Σαββατα ανελαβε τα εξι φιλαρακια του γιου σου να τα απασχολεις εσυ. Παρτα και παιχτε σε ενα 5χ5. Θα εισαι ο θεος τους, θα διασκεδασεις, θα κουνηθεις και για 5 Σαββατα εισαι free, αφου θα ειναι η σειρα των αλλων πεντε γονεων να κανουν το ιδιο (να τα πανε Ζωολογικο, Ενυδρειο, Πλανηταριο, να τους μαθουν ιππασια, να πανε βολτα στο Κεντρο να τους κερασουν παγωτο...). Τα πεντε αυτα Σαββατα κατσε κοιμησου, χωρις τα πιτσιρικια που αλλιως θα εβλεπαν ενα καρο DVD για να τα απασχολεις, να μαζεψεις δυναμεις.

 

Υπαρχουν λυσεις αλλα θελουν κουλτουρα Αντι-Ευαγγελατου, Αντι-Στοιχημα, Αντι-φρεντοτσινο. Δε λεω πως ολα ειναι ευκολα. Μερικα ομως ειναι θεμα επιλογης και προτεραιοτητων.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αυτά που έχω δεί, δεν θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να τα πω "δικαιολογίες". Όταν ένας ανθρωπος πριν ξεκινήσει να δουλεύει είναι γεμάτος ενέργεια και κάνει 1002 πράγματα και ο ίδιος αυτός ανθρωπος απο την στιγμή που ξεκίνησε να δουλεύει, έχει ψοφήσει, δεν μπορώ να πω πολλά. Ναι, είναι θέμα επιλογών, όμως δεν υπάρχουν για πολλούς οι "επιλογές"(αμα μείνεις 1 μήνα ανεργος, ποιος θα πληρώσει το νοικι? Και αν υπάρξει και άλλος μήνας? Φυσικά όμως δεν μιλάμε για κάποιον ο οποιος δουλευε κάπου που δεν του άρεσε, αλλά ήταν το αντικειμενό του. Πόσο εύκολα λοιπον, αν δεν σου παρουσιαστεί ευκαιρία, μπορεί να παρατήσεις μια δουλειά, με κάποιο σεβαστό ποσοστό αβεβαιότητας?). Όπως επίσης για αρκετούς από τους παραπάνω λόγους και ακόμα περισσότερους, κάποιος να μην έχει την τόλμη, να φύγει από μια δουλειά να πάει στην άλλη, με σκοπό την καλύτερη ζωή(η οποία φυσικά δεν είναι βέβαιο ότι μπορει να την βρει). Ποιός μπορεί να κατηγορήσει αυτόν τον άνθρωπο ότι δεν έχει χόμπυ?

 

Δεν θα πω ότι έχεις άδικο.

Αλλά ανοίγεις πολύ μεγάλο θέμα συζήτησης. Στο οποίο λόγω προσωπικής πικρής πείρας την έχω αναλύσει με φίλους και συναδέλφους στο παρελθόν. Με όλο τον σεβασμό στις καθ΄όλα λογικές σκέψεις και αντιρρήσεις που εκφράζεις, θα μου επιτρέψεις να μην την συνεχίσω όμως.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ώρες δουλεύουν στο εξωτερικό, αλλά έχω αρκετούς γνωστούς και φίλους οι οποίοι φεύγουν από τις 7+30 από το σπίτι τους και γυρνάνε μετά από 12 ώρες. Τι κουράγιο να χεις ακόμα και μόνος σου να είσαι, να ασχοληθείς με χόμπυ? Σπίτι δεν έχεις να φροντίσεις? Πως θα χωρέσουν αυτά ρε παιδιά?

 

αμ αυτο λεμε τοση ωρα οτι ΕΞΩ στην Ευρωπη ΚΑΝΕΙΣ δεν δουλευει παραπανω απο 8ωρο,οχι οπως εδω που αν δεν "δουλεψεις" 12 ωρες σε λενε τεμπελη και σε απολυουν.

 

ΑΥΤΟ ειναι που εγω λεω ποιοτητα ζωης.

 

Οποτε εχουμε και λεμε

 

Ευρωπη=8 ωρες δουλεια και ...20-30 λεπτα χρονος μεταβασης απο και προς τη δουλεια συνολο 9 ωρες

 

Ελλαδα (Αθηνα)= 11 ωρες δουλεια και....2 ωρες  χρονος μεταβασης απο και προς τη δουλεια συνολο 13 ωρες

 

ΠΟΙΑ χωρα εχει ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ?

 

Ε?Ε?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν διαφωνώ σε αυτά τα πράγματα. Απλά αρκετά από αυτά είναι αρκετά εκτός ελληνικής πραγματικότητας, δυστυχώς. Όχι γιατί όμως θέλουν κουλτούρα αντι-ευαγγελάτου, αλλά γιατί δεν υπάρχει χρόνος. Και ειδικά όταν επικεντρωνουμε ΜΟΝΟ σε σ/κ(προφανως όλα αυτά που λες είναι ωραια), είναι απλά κατάντια. Δηλαδή ζούμε για 1 σ/κ καθε 5 μέρες? Έχουμε μόνο 8 μέρες τον μήνα? Οι υπόλοιπες που πήγαν?

 

Και πάμε και πιο μέσα. Αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να στείλεις το παιδί σου σε ιδιωτικό σχολείο(μιλώντας πάντα για αθήνα γιατί σε επαρχίες αρκετά δημόσια είναι καλά), πως μπορεί να αποφύγει τα φροντιστήρια? Πως αυτό το παιδί μπορεί να έχει χόμπυ, αν έχει προγραμμα "σχολειο-διαβασμα-φροντιστήριο-υπνος"?

 

Απλά είναι σημεία των καιρών αυτά. Και δυσκολίες σε δουλειές και δυσκολίες όταν είσαι παιδί. Είναι παρανοικό, να υπάρχει ως σκοπός ΜΟΝΟ το διάβασμα και η ΕΠΙΤΥΧΙΑ και όχι η ικανοποιηση και η καλλιέργεια. Ακριβώς το ίδιο όμως θα συμβει σε αυτό το παιδί και όταν μεγαλώσει. Όταν ο μόνος σκοπός αυτής της κοινωνίας είναι η αυτοπροβολή, η ΕΠΙΤΥΧΙΑ, τότε είναι χαμένο παιχνίδι.

 

Το γραψε και κάποιος πιο πριν. Είναι θέμα παιδείας. Αλλά και πάλι, ποιός μπορεί να κατηγορήσει έναν ανθρωπο ο οποίος για να τα βγάλει πέρα, πρέπει στην ουσία να σκοτώσει τον εαυτό του? Και αυτή η πραγματικότητα, έγινε πραγματικότητα, γιατί ο κόσμος έχει δεχτεί αυτές τις συνθήκες. Παραπονιέται αλλά δεν κάνει κάτι. Αλλά όταν δουλεύεις τόσες ώρες, τι πραγματικά μπορείς να κάνεις?

 

 

s.f, προφανώς συμφωνούμε σε αυτό. Η ευκολη λύση όμως είναι να φύγεις έξω, γιατί και κάποιος φταίει για αυτή την κατάσταση. Το δύσκολο είναι να προσπαθήσεις να την αλλάξεις. Κανείς όμως ΚΑΝΕΙΣ, εδώ και 3 δεκαετίες δεν κάνει τίποτα. Και έχει φτάσει η κατάσταση εδώ που είναι.

 

Παντως για να ακριβολογούμε, δεν είναι και τόσο ρόδινα έξω. Γνωστός μου πηγε Γερμανία για εκπαίδευση(κοινώς στην ίδια εταιρία, αλλά στην  Γερμανία) και η κατάσταση δεν ήταν καλύτερη. Βεβαία φαντάζομαι ότι λείπουν οι 2 ώρες πηγαινε-έλα το οποίο είναι επίσης σημαντικότατο.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμ αυτο λεμε τοση ωρα οτι ΕΞΩ στην Ευρωπη ΚΑΝΕΙΣ δεν δουλευει παραπανω απο 8ωρο,οχι οπως εδω που αν δεν "δουλεψεις" 12 ωρες σε λενε τεμπελη και σε απολυουν.

 

ΠΟΙΑ χωρα εχει ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ?

 

Ε?Ε?

 

::)

 

Εεεεμμμμ. Δικαίωμα.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά όταν δουλεύεις τόσες ώρες, τι πραγματικά μπορείς να κάνεις?

Στις οποιες ελευθερες να εχεις κατι που να σου αρεσει, να συμμετεχει κανα παιδι, γυναικα, φιλος. Να σε χαλαρωνει, να σου γεμιζει την μπαταρια: κανα χομπι :) (Οπου χομπι δεν εννοω "Ρεαλ Μπολονια το παιξα διπλο", "ΣΟΚ: Φωτια η τιμη στην νοθευμενη Φετα δοχειου", "Φραπε μετριο με γαλα", αυτα για μενα ειναι το πραγματικο τελμα: πεταμα και της τελευταιας πολυτιμης ελαχιστης ωρας)

 

Ξερεις, σε αλλα μερη που μενουν φιλοι μονιμα εξω, ενας γονεας (μια μαμα που δε δουλευει) μαζευει τα πιτσιρικια απο σχολειο. Αντι να πληρωνουν ολοι οι φιλοι της γειτονιας, ιδιωτικα σχολεια που τα κραταν μεχρι αργα και σχολικο και ντανταδες, μια αλλη, σε ανταλλαγμα τους κανει κατι ξενες γλωσσες κλπ. Ετσι και χρονο γλιτωνουν και λεφτα και ειναι και πολυ πιο υγιες ως κατασταση, ξερουν τι τους γινεται, εχουν χτισει καποιες σχεσεις παιδια και γονεις, εχουν κατι να πουν, συναντιουνται, παιζουν τα παιδια, πινουν τα ποτακια τους μαζι κλπ. Δεν ειναι ο καθενας στην κοσμαρα του, ο καθενας με τα δικα του αγγλικα, προσωπικη νταντα, προσωπικο σχολικο και μετα να απορουν που πηγε ο χρονος και το χρημα τους.

 

Εδω ομως ειμαστε αλλιως: Αν πεις στην πολυκατοικια, εγω που δεν δουλευω θα μαζευω τα παιδια καθε μερα, εσυ θα ντυνεσαι παιδικος κλοουν στο παρτι μια στις τοσες και πατσισαμε και ο αλλος καθε Τριτη θα σας δειχνει αγγλικα για να πατσισει και αυτος, θα φωναξουν ψυχιατρο.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις οποιες ελευθερες να εχεις κατι που να σου αρεσει. κατι που να μπορεις να κανεις και να λες με το παιδι σου η την γυναικα σου κανα φιλο κλπ, κατι που να σε χαλαρωνει, να σου γεμιζει την μπαταρια κατι που να σε βαζει σε λιγο διαφορετικο απο χθες η απο το πρωι που ησουν στην δουλεια πχ κανα χομπι :) (Οπου χομπι δεν εννοω "Ρεαλ Μπολονια το παιξα διπλο", "ΣΟΚ: Φωτια η τιμη στην νοθευμενη Φετα δοχειου", "Φραπε μετριο με γαλα", αυτα για μενα ειναι το πραγματικο τελμα: πεταμα και της τελευταιας πολυτιμης ελαχιστης ωρας)

 

Ξερεις, σε αλλα μερη που μενουν φιλοι μονιμα εξω, ενας γονεας (μια μαμα που δε δουλευει) μαζευει τα πιτσιρικια απο σχολειο. Αντι να πληρωνουν ολοι οι φιλοι της γειτονιας, ιδιωτικα σχολεια που τα κραταν μεχρι αργα και σχολικο και ντανταδες, μια αλλη, σε ανταλλαγμα τους κανει κατι ξενες γλωσσες κλπ. Ετσι και χρονο γλιτωνουν και λεφτα και ειναι και πολυ πιο υγιες ως κατασταση, ξερουν τι τους γινεται, εχουν χτισει καποιες σχεσεις παιδια και γονεις, εχουν κατι να πουν, συναντιουνται, παιζουν τα παιδια, πινουν τα ποτακια τους μαζι κλπ. Δεν ειναι ο καθενας στην κοσμαρα του, ο καθενας με τα δικα του αγγλικα, προσωπικη νταντα, προσωπικο σχολικο και μετα να απορουν που πηγε ο χρονος και το χρημα τους.

 

Εδω ομως ειμαστε αλλιως: Αν πεις στην πολυκατοικια, εγω που δεν δουλευω θα μαζευω τα παιδια καθε μερα, εσυ θα ντυνεσαι παιδικος κλοουν στο παρτι μια στις τοσες και πατσισαμε και ο αλλος καθε Τριτη θα σας δειχνει αγγλικα για να πατσισει και αυτος, θα φωναξουν ψυχιατρο.

 

 

Και είπαμε, ωραία όλα αυτά που γίνονται στο εξωτερικό, αλλά που θα βρείς χρόνο για να γνωρίσεις του γείτονες?

Τα σ/κ θα μου πεις πάλι. Και θα ξαναρωτήσω, εσένα σε ικανοποιεί να ζεις για να περιμένεις το επόμενο σ/κ?

Ας πούμε και κάτι ρεαλιστικό για την ελλάδα. Ασε που στην πολυκατοικία που είμαι, αν είχα παιδιά, δεν θα θελα να έχουν επαφή μαζί με κάποιους ανθρώπους.Εδώ είσαι παιδί και δεν έχεις ελεύθερο χρόνο. Γιατί όταν θα μεγαλώσεις και θα πρέπει να δουλέψεις, θα πρέπει να έχεις 33 μεταπτυχιακα, 8966 γλώσσες και δεν ξέρω και γω τι άλλο.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είπαμε, ωραία όλα αυτά που γίνονται στο εξωτερικό, αλλά που θα βρείς χρόνο για να γνωρίσεις του γείτονες?

Τα σ/κ θα μου πεις πάλι. Και θα ξαναρωτήσω, εσένα σε ικανοποιεί να ζεις για να περιμένεις το επόμενο σ/κ?

Ας πούμε και κάτι ρεαλιστικό για την ελλάδα. Ασε που στην πολυκατοικία που είμαι, αν είχα παιδιά, δεν θα θελα να έχουν επαφή μαζί με κάποιους ανθρώπους.Εδώ είσαι παιδί και δεν έχεις ελεύθερο χρόνο. Γιατί όταν θα μεγαλώσεις και θα πρέπει να δουλέψεις, θα πρέπει να έχεις 33 μεταπτυχιακα, 8966 γλώσσες και δεν ξέρω και γω τι άλλο.

 

Νομιζω οτι εχουμε μια διαφορα ηλικιας που κανει την συζητηση (τρομαρα της) δυσκολη. Φυσικα και δεν με ικανοποιει να περιμενω το Σαββατο για να ξυπνησω αργα η για να δω ενα φιλο. (Απο το Γυμνασιο που το εχω συνειδητοποιησει με ενοχλει αυτο). Αλλα δε λεμε αν ενοχλει που δεν εχουμε χρονο (ειναι αυτονοητο υποθετω), ουτε λεμε αν θα ηθελα να παιζω ποδοσφαιρο μια Τριτη μεσημερι (θα θελα αλλα ως εχει πρεπει να προσγειωθω γιατι δεν μπορω να το εχω).

 

Λεμε τι μπορουμε να κανουμε για να ειναι επικοδομητικοτερος, περισσοτερος, ουσιαστικοτερος, φτηνοτερος ο οποιος ελευθερος χρονος μενει για μας και τις οικογενειες και φερνουμε καποια παραδειγματα που κανουν αλλοι με αλλη κουλτουρα και φαινεται να τους δουλευει, ενω για εμας το ιδιο πραγμα φαινεται εξωγηινο.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου