Προς το περιεχόμενο

Reamping


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα να μαθω για τιν διαδικασια του reamping. σε εμενα το reamping μοιαζει μια πολυ εκλιστικη ιδεα. οταν λεω reamping ενοω να μπορω να ηχογραφω απο τιν κιθαρα μου ι οποιοδηποτε αλλο οργανο (ακομα κε φωνη)  κατευθειαν απο το μικροφωνο στιν καρτα ηχου μου (apogee enssemble) και απο εκει μετα να περναω το σημα σε preamp-eq-comp, η οταν ειναι κιθαρα να περναει απο ενισχιτη κτλ. αυτο εμενα μου ακογεται πολυ ενδιαφερον γιατι εκτος απο το γεγονος οτι μου δινει τιν ευκολια τις μετεπειτα επιλογης preamp-eg κτλ. επισης μου δινει τιν τεραστια επιλογη να φτιαχνω πολους συνδιασμους ηχων στις κιθαρες. το πιο σημαντικο ομως ειναι οτι κανοντας reamping, μπορω να δουλεψω με ενα pream, ενα copm ανεχαρτητως το ποσα καναλια θελω, μια και το περασμα του εκαστοτε σηματος μεσα απο pream-amp-comp-eq θα γινεται ενα- ενα καναλι διαδοχικα. Ολο αυτο το σκεφτηκα μονος μου , δλδ δεν ξερω μια και δεν ειμαι εμπειρος στο recording  αν εχει καποιο βασικο προβλημα. απο οτι εχω διαβασει για τις κιθαρες χριεαζομαι reamp box. χρειαζεται κατι και για τι φωνη? γενικα οποιος ξερει κατι για αυτο το θεμα ας δωσει τα φωτα του, μια και το θεμα του reamping θα ειναι χρησιμο για ολους. thnx κωστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι χρειάζεσαι reamp Box που να μετατρέπει το σήμα σου σε σήμα Hi Z υψηλής εμπέδησης όπως αυτό που βγάζει η κιθάρα σου ωστε να το στείλεις στον ενισχυτή.

Αλλά για να δουλέψει σωστά αυτό χρειάζεται ενώ ηχογραφείς με μικρόφωνο τον Α ενισχυτή να παρεμβάλεις ένα DI box που θα μετατρέψει το απευθείας σήμα σου

σε low z και θα το στέλνει στην κάρτα σου για ηχογράφηση ενώ θα στέλνει παράλληλα αυτούσιο το σήμα σου στον ενισχυτή. Μετά στέλνεις από το line out της κάρτας

σου το DI σήμα στο reamp και από εκεί στον ενισχυτή Β που θέλεις να ηχογραφήσεις.

 

Με τη φώνή μπορείς να κάνεις την διαδικασία απλότερα απλά θα στέλνεις την έξοδο της (αφού την έχεις ηχογραφήσει) από ένα συγκεκριμένο line out της κάρτας

σου στον outboard processor της επιλογής σου (πχ comp) και την έξοδό του θα την στέλνεις σε ένα line in της κάρτας σου για ηχογράφηση διαλέγοντας φυσικά

να ακούς μόνο το σήμα που έρχεται και όχι αυτό που στέλνεις.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link.

 

Περιλαμβάνει τη προαναφερθείσα συνδεσμολογία και το Radial αν και λίγο ακριβό, είναι ενα απο τα αξιόλογα reamp boxes.

Απο όσο γνωρίζω, υπάρχει η επιλογή να το αγοράσεις σε κομπλέ κίτ, βαλιτσάκι μαζί με DI box και μετασχηματιστή.

 

http://www.radialeng.com/di-xamp.htm

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου