Προς το περιεχόμενο

Περισσότερο twang σε strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ νόμιζα ότι το attack θα πρέπει να είναι στο minimum έτσι ώστε να ανταποκρίνεται πολύ γρήγορα ο κομπρέσορας...

Επίσης παρατήρησα αν βάλω το sustain πάνω από 11-12 o'clock το φύσημα αυξάνεται ΠΟΛΥ!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρεπει να ειναι στο maximum για να εχεις πιο φυσικο ήχο & να μη σου "μασαει" τις νότες,το sustain ΠΟΤΕ πανω απο τις 10-11 η ωρα ,αν θες να μην εχεις θορυβο (& απαισιο ηχο...)

 

αν ακολουθησεις τις υποδείξεις :lol: μου ο ηχος σου θα αποκτησει punch,attack & ζωντάνια :wink: καθως και sustain...

 

εννοείται ότι κομπρεσσορα χρησιμοποιούμε μονο με μονους μαγνήτες,στους διπλούς δεν παίζει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πολύ βασίστηκα σε αυτό το άρθρο.

Αυτό που δεν έκανα είναι να μονώσω όλη την κοιλότητα γιατί είδα ότι ήδη η κιθάρα μου ήταν ψεκασμένη με αγώγιμο spray.

Έβαλα και δακτυλίδια που στον άξονα των ποτενσιομέτρων (αντί να κολλήσω από πίσω τα καλώδια) για να μετεφέρω τη γείωση σε ένα σημείο...

Αυτή είναι μια photo μέσω κινητού:

 

wiring1.jpg

 

Ίσως τελικά κάτι μου ξεφεύγει ή θα πρέπει να βάλω αλουμινόχαρτο...

 

Δεν ειμαι σιγουρος....αλλα πιστευω πως το αλουμινοχαρτο ειναι λαθος...

αυτο που σκεφτομαι τωρα ειναι...να εκοβες ολα τα καλωδια των μαγνητων και τα υπολοιπα και να τα εγκαταστησεις με θωρακησμενο καλωδιο...νομιζω λεγεται "γκεμπλενταζ" το οποιο εχει πλεγμα απο εξω (δε φαινεται) και εμποδιζει καθε ειδους παιδιου να επιρρεασει το εσωτερικο συρμα... αλλα ειναι πολυ δουλεια ομως...

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι λέγεται "μπλεντάζ", απλά πολλές φορές όταν ζητάμε μονοφωνικό καλώδιο λέμε "θέλω καλώδιο ένα και μπλεντάζ" δηλαδή χοντρό καλώδιο που έχει μέσα ένα καλώδιο για το σήμα και το "πλέγμα" που λες για τη γείωση.

Από κεκτημένη ταχύτητα, το "ένα και μπλεντάζ" ακούγεται σαν να λέμε " 1 γκεμπλεντάζ" :D:D:D

Ίσως πάντως να δοκιμάσω να αλλάξω τα καλώδια, αν και πιστεύω το αλουμινόχαρτο κάνει δουλεια γιατί από ότι γνωρίζω δεν επιτρέπει σαν καλώδια να επηρεαστούν επαγωγικά (με ηλεκτρομαγνητικά φαινόμενα) μεταξύ τους...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιξω τωρα καινουριο post......εχει κανεις ενα τεξας σπεσιαλ νεκ που να τον πουλαει?? Αμα ακουσετε απο κανενα φιλο σας κατι ριξτε μια φωνη!!

 

Πρωκαταβολικα ευχαριστω.... :)

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου