Προς το περιεχόμενο

Περισσότερο twang σε strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά δε θα σε πετύχω πουθενά....; :wink: Το ευχάριστο πάντως είναι ότι κατέληξες κάπου :D

 

:oops: :oops: :oops: ΝΙώθω ότι πρόδοσα μια φιλία χρόνων...

Θα επανορθώσω όμως! Στην επόμενη Strat μου θα βάλω τους Texas! (Εκτός αν μέχρι τότε με έχει πείσει ο Superfunk για καμια thin line Τele...:D:D:)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συγχωρώ!Μπορεί και να στους κάνω δώρο :D :D Τον Superfunk τον λαδώνουμε και σε αφήνει ήσυχο( :twisted: ) :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ο SRV επαιζε με ...20 αρες icon_lol.gif δεν σημαινει οτι πρεπει να παιζεις & εσυ με τετοιες χορδες για να εχεις ήχο

Βρήκα ένα απόσπασμα συνέντευξης του Billy Gibbons (ZZ Top) και το παραθέτω γιατί έχει πλάκα:

I’ve been tuning down as far as low A, which is just berserk, and I’m using a set that goes .008, .010, .012, .020, .030, .040. It’s very comfortable. B.B. King once asked me, “Why are you fighting them big, heavy strings? Don’t you know they make strings that are easier to bend?” I said, “Yeah, but I thought the bigger the string, the bigger the sound.” He said, “Well, just turn that amplifier up.” 

 

δεν ξερω αν λεμε κατι διαφορετικο αλλα τον ηχο που θα εχεις με 11αρες δεν μπορεις να τον βγαλεις με τιποτα με 10αρες και 9αρες και ειναι λογικο ετσι; :wink:

και για ανοιξε τον ενισχυτη τερμα με 11αρες και μετα με 9αρες και θα δεις τρομερη διαφορα...βεβαια αυτα που σου λεω ειναι με...νοοτροπια blues ετσι;

για αλλα στυλ παιξιματος πιστευω δεν χρειαζεται να μπλεξεις τοσο με το παχος των χορδων..εκτος της jazz εννοειται.. :wink:

εγω οταν εβαλα 11αρες αλλα σε μι υφεση στην strat μου επαθα την πλακα της ζωης μου με τον ηχο ειδικα οταν επαιξα σε ενταση :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ blues κιθαριστες (δεν υπαρχει μονο ο SRV.. :lol: ) οπως ο ΒΒ.ΚΙΝG,ο Αlbert Collins,o Michael Bloomfield κ.α παιζουν (η έπαιζαν) με 9αρες,8αρες ή 10αρες.

 

Δεν εχουν ΚΑΛΥΤΕΡΟ ηχο οι 11αρες ή οι 12αρες εχουν απλα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ηχο :wink: (& βεβαια εχουν και τρομερα διαφορετικο feel)

 

Εγω προσωπικα επαιζα (ΦΑΝΑΤΙΚΑ & "ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ") για 15 χρονια με 11αρες & 12αρες και σχετικα προσφατα,και κατα τυχη,αλλαξα σε 10αρες.ΠΡΟΤΙΜΩ τον τωρινο μου ηχο περισσότερο γιατι ειναι πιο καθαρος,twangy & πιο "μουσικος".

 

Επισης κατι ακομα αξιζει τον κοπο να πειραματιζομαστε με το τι χορδες ταιριαζουν περισσότερο σε καθε κιθαρα (π.χ.εχω μια tele που ακουγεται φανταστικα με 9αρες ενω χαλια με 11αρες :wink: )

 

Παντως τον καλυτερο ηχο κιθαρας καρφι-καρφι που εχω ακουσει στη ζωη μου τον ειχε ο Roy Buchanan & επαιζε με 9αρες :wink: (οπως και ο Danny Gatton & ο HEDNRIX) (ενω και ο ΖΑΡΡΑ & ο Jimmy Page επαιζαν με 8αρες καλουτσικο :lol: ηχο εβγαζαν)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ blues κιθαριστες (δεν υπαρχει μονο ο SRV.. :lol: ) οπως ο ΒΒ.ΚΙΝG' date='ο Αlbert Collins,o Michael Bloomfield κ.α παιζουν (η έπαιζαν) με 9αρες,8αρες ή 10αρες.[/quote']

 

Οι οποίοι όμως δεν έχουν καμία σχέση στον ήχο τους ο ένας με τον άλλο.Ούτε ο SRV θα ακουγοταν έτσι αν δεν είχε τέτοιες χορδές αλλά ούτε και ΒΒ King.

 

Y.Γ Έχω δει κιθαρίστες να έχουν 11άρες σε Tele και έτυχε να παίξω μία πρόσφατα.Όμολογώ ότι δεν ήταν original ήχος Tele αυτός αλλά παρόλα αυτά τον βρήκα πολύ ενδιαφέρον

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& παλι ομως ο πιο original tele ηχος που υπαρχει ειναι αυτος του Ray Flake & ο τυπος παιζει με 12αρες!

για αυτο ασε μη την ψαχνεις..

α,και ο SRV και με σκουπα με 8αρες να επαιζε παλι το ιδιο θα ακουγόνταν (οπως αλλωστε & ο Β.Β.ΚΙNG ο οποιος αναγκαστικα τα πρωτα 20 χρονια της καριερας του επαιζε με 12αρες flat μια και δεν υπήρχαν αλλες χορδες :wink: & παλι το ιδιο ακουγονταν με σημερα :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια αν θες να κουρδισεις χαμηλα οι βαριες χορδες ειναι απαραιτητες αφου ακομα και σε μι υφεση να κουρδισεις χανεις ΠΟΛΥ tension (σε κιλα/τ.ε μια κιθαρα με 11αρες κουρδισμενη σε μι υφεση εχει το ιδιο τενσιον με μια κιθαρα με 9αρες κουρδισμενη κανονικα :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω σε καποια απο αυτα που ειπες superfunk αλλα οταν μιλαμε για καλο ηχο οκ δεν χρειαζεται να αναφερουμε τον b.b.king ετσι; :wink:

και σιγουρα ο ηχος ειναι πιο twangy με τις δεκαρες που εβαλες απο οτι με 11αρες και 12αρες,λογικο ειναι :wink:

αρα συμφωνουμε οτι ειναι και τι ηχο θες να βγαλεις το τι χορδες θα βαλεις...

και μιλαω για κιθαριστες που επαιζαν με μονους μαγνητες και οχι με humbuckers ok;γιατι εκει αλλαζουν τα δεδομενα...

α! και το παχος που εχει ο stevie οταν παιζει ειδικα στο live at montreaux το 82(οποιος εχει το dvd αξιζει να ακουσει την εισαγωγη απο το texas flood),superfunk δεν υπαρχει περιπτωση να το ειχε με τις 8αρες που λες...βεβαια σε αυτο το live παιζει με..13αρες αλλα οκ :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ντρεπεσαι ρε ιεροσυλε να αμφισβητεις τον ΒΒ?? :twisted: :lol:

τελος παντων μικρος εισαι ακομα θα μαθεις.. :lol:

παντως μη μασας και πολυ με ολη αυτη τη μυθολογια περι του εξοπλισμου του SRV o ανθρωπος πραγματικα με οτι & να επαιζε (μεσα στα πλαισια της λογικης) τον ιδιο ηχο θα εβγαζε,π.χ. στο live in Montreaux με εναν vibroverb παιζει & ακουγεται το ιδιο

(παντως σε μια συνεντευξη του τεχνικου του & γκουρου Rene Martinez ειχα καποτε διαβαζει οτι πολλες φορες για να ξεκουρασει τα κατεστραμενα απο τις βαριες χορδες δακτυλα του κατεβαζε σε 10αρες...)

δυστυχως σε αυτα τα επιπεδα ο ηχος ειναι στα χερια & μονο στα χερια :cry:

παντως στον amplified ηχο οταν κατεβασα νουμερο χορδες (βεβαια παιζω με πολλα εφε & κομπρεσορα) δεν ειδα και καμμια διαφορα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου