Προς το περιεχόμενο

Περισσότερο twang σε strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα αν περιμενεις να βγαλεις Twangy ηχο απο τους noiseless θα περιμένεις πολυ... :cry: :lol: ειναι κατα τη γνωμη μου εντελως "ψοφιοι" μαγνητες...

 

Μπορεις να βγαλεις twangy ηχο ΚΑΙ με strat ειδικα αν βαλεις ενα κομματι σιδερο κατω απο τον πισω μαγνητη (ή αν θες να τα σκασεις και καλα ενα Lindy Fralin baseplate) & βεβαια εχεις κλασσικους vintage μονους μαγνητες.

 

Δοκιμασε παντως να αλλάξεις και τυπο χορδων δηλ. απο pure nickel να το γυρισεις στις nickel plated (οι καλύτερες που εχω δοκιμασει ειναι οι VINCI Nickel Class 1) που εχουν πιο πολλα πρίμα' date='για ακομα πιο πολλα πριμα δοκιμασε stainless steel χορδες αν και εχουν απαισιο feel & καταστρεφουν τα ταστα....[/quote']

Μάλλον δεν εννοώ το twang τελικά αλλά το "σκάσιμο". To περίεργο είναι ότι σε μια παλιά Squier που έχω (στην οποία έχω βάλει τους original μαγνήτες που είχε η Deluxe Super Strat μου), βάζοντάς της τις ίδιες ακριβώς PYRAMID χορδές έχει πιο πολύ σκάσιμο από τη δική μου...

¶ρα μάλλον οι μαγνήτες είναι αυτοί που "φταίνε"...

Ωχ!!! Με βλέπω να μπαίνω σε άλλα έξοδα τώρα για αλλαγή μαγνητών και άντε να επιλέξω τι να πάρω... :?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχως ή ευτυχώς οι μαγνήτες ειναι το σημαντικότερο πανω σε μια ηλεκτρική κιθάρα,δεν χρειάζεται να ξοδεψεις και παρα πολλα όμως,παρε ενα απλο σετακι Fender 57/62 reissue και θα εισαι μια χαρα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ή ευτυχώς οι μαγνήτες ειναι το σημαντικότερο πανω σε μια ηλεκτρική κιθάρα' date='δεν χρειάζεται να ξοδεψεις και παρα πολλα όμως,παρε ενα απλο σετακι Fender 57/62 reissue και θα εισαι μια χαρα :wink:[/quote']

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες...

Δε θα έχουν όμως περισσότερο θόρυβο όμως από τους Noisless μου?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και θα εχουν περισσότερο θορυβο μια και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ NOISELESS μαγνητης στην αγορα που να εχει το σκάσιμο και τον αυθεντικα ζωντανο ηχο ενος πραγματικού μονοπήνιου (οι πιο κοντινοι στον ηχο είναι οι www.billlawrence.com & οι ΚΙΝΜΑΝΝ αλλα & πάλι ειναι close but no cigar..) μια & ουσιαστικα ειναι humbuckers..

 

παντως αν σε ενοχλει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ο θορυβος των μονων (αν και δεν μπορω να καταλαβω γιατι...μια & χρονια τωρα δεν εχει ενοχλήσει ολους τους μεγάλους κιθαριστες, εκτος κι αν θες να ηχογραφεις κατευθειαν στο κομπιουτερ σου...) δοκιμασε τους www.billlawerence.com ειναι οι καλυτεροι noiseless μαγνητες & σε καλη τιμη (θα πρεπει ομως να περιμενεις 2 μηνες για να τους παραλαβεις καθοτι κατασκευαζονται χειροποιητα & κατα παραγγελια.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ μην αγορασεις τους "BILL LAWRENCE" που δεν πουλιούνται κατευθειαν απο το παραπανω site ειναι απατη...

 

οι Fender 57/62 ειναι οι μαγνητες που βαζει η Fender σε ολες τις αμερικανικες reissue & ακουγονται θαυμασια ΑΠΟΛΥΤΑ αυθεντικος & σκαστος strat ηχος ,ειναι ισως οι καλυτεροι μαγνητες που κατασκευάζει οι Fender,βεβαια αν εχεις να διαθεσεις περισσοτερα μην το ψαχνεις & πολυ παρε ΑΥΤΟΥΣ

 

http://www.fralinpickups.com/stratstyleVH.asp

 

& δεν προκειται να ξαναπαίξεις ποτε με αλλους μαγνητες :!:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια αν εχεις να διαθεσεις περισσοτερα μην το ψαχνεις & πολυ παρε ΑΥΤΟΥΣ

 

http://www.fralinpickups.com/stratstyleVH.asp

 

& δεν προκειται να ξαναπαίξεις ποτε με αλλους μαγνητες :!:

Τι το τόσο φοβερό έχουν αυτοί οι μαγνήτες δηλαδη?

Πώς θα μπορούσα να τους ακούσω? Και πόσο θα μου στοιχήσει αν τους παραγγείλω από Αμερική?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν μπορεις να τους ακουσεις μια και δεν ξερω καποιον που να εχει Fralin στην Ελλάδα,εγω εχω αλλα ειναι και τα δυο set σε telecaster (μηπως τελικα πρεπει να αγορασεις επιτελους και καμμια σοβαρη κιθάρα?? :lol: δηλ. telecaster? :lol: ).

Εχουν απιστευτη λεπτομερεια & ζωντανο ήχο & πάνω απο ολα αυτο το "κατι παραπανω" που δεν εξηγείται με λόγια :wink:

διαβασε τα reviews στο site τους ,νομιζω εχουν και λινκ με τιμες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα έχουν όμως περισσότερο θόρυβο όμως από τους Noisless μου?

Υπάρχει και η λύση του shielding,δες εδώ http://www.monteallums.com/

Εγώ από βδομάδα παραγγέλνω ένα strat pickguard copper shield έτσι για δοκιμή εξάλλου τι είναι 10$+11$ μεταφορικά κάπου 16Ευρώ δηλαδή!Ακου το sample που έχει.Είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω,δηλαδή ελαχιστοποίηση του θορύβου από τους μονοπήνιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ!!! Με βλέπω να μπαίνω σε άλλα έξοδα τώρα για αλλαγή μαγνητών και άντε να επιλέξω τι να πάρω... :?

θες ηχο με σκασιμο;;;θες ηχο που να βρωμαει texas;;θες λιιιιγο ηχο απο stevie ray...;;;ε τοτε οι texas hot seymour dunkan antiquity σε περιμενουν για τρελες μπλουζιες και οχι μονο :wink:

βεβαια και οι lindy fralin που σου λεει ο superfunk ειναι απιστευτοι :wink:

κατα την γνωμη μου για να μην ψαχνεις και πολυ σε αυτες τις δυο ...εταιριες προσανατολισου..ειναι εγγυηση :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες ηχο με σκασιμο;;;θες ηχο που να βρωμαει texas;;θες λιιιιγο ηχο απο stevie ray...;;;ε τοτε οι texas hot seymour dunkan antiquity σε περιμενουν για τρελες μπλουζιες και οχι μονο :wink:

βεβαια και οι lindy fralin που σου λεει ο superfunk ειναι απιστευτοι :wink:

κατα την γνωμη μου για να μην ψαχνεις και πολυ σε αυτες τις δυο ...εταιριες προσανατολισου..ειναι εγγυηση :wink:

Φοβάμαι για τους seymour dunkan που μου λες μήπως είναι λίγο μαγνήτες "περιορισμένης" γκάμας. Δηλαδή εννοώ μήπως είναι μόνο για SRV ήχο (όχι ότι με χαλάει βέβαια...)

Superfunk εσύ παραγγέλνεις Lindy Fralin κατευθείαν από το εργοστάσιο ή μέσω κάποιου ευρωπαίου αντιπροσώπου?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:( αν αλλαξεις μαγνητες και αποκτησεις αυτο το twang που θελεις , μημπως μετα αλλαξεις γνωμη και νοσταλγησεις καποιο ηχοχρωμα που ειχες πριν ? σκεψου καλα τι θα κανεις για να μην τρεχεις . καλυτερα να αγορασεις μια tele και να αφησεις την strat ως εχει .δεν μπορουμε με μια κιθαρα να εχουμε ολους τους ηχους που ακουμε στην δισκογραφια .εκτος κι αν παρεις το Roland VG-88 v.2 που πηρα εγω και χρησιμοποιεις προσομοιωσεις απο κιθαρες , ενισχυτες , μαγνητες ...κλπ .παντως οι 57/62 της fender ειναι μια λυση στο προβλημα σου .τους εχω βαλει κι εγω σε μια fender mexico και το αποτελεσμα ειναι αρκετα ικανοποιητικο.οσο για τον βομβο........αν δεν παιζεις κοντα σε οθονη υπολογιστη και κολλημενος στον ενισχυτη πρεπει να εισαι πολυ κολλημενος .....ο βομβος ειναι ελαχιστος .........αυτα κατα την ταπεινη μου αποψη. :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου