Προς το περιεχόμενο

Περισσότερο twang σε strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την αγορά του Fender Hot Rod Deluxe, έχω αρχίσει (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω) να ακούω περισσότερες ηχητικές λεπτομέρειες από την κιθάρα μου αλλά και από το παίξιμό μου.

Συνειδητοποίησα λοιπόν ότι μου λείπει το σκάσιμο (δεν ξέρω αν είναι σωστός ο όρος twang) στις μπάσες χορδές. Μόνο όταν ενεργοποιώ bridge+neck μαγνήτη μαζί (με ένα έξτρα διακοπτάκι που έχω) μπορώ να πετύχω ένα σχετικό "σκάσιμο" στις μπάσες που θυμίζει λίγο tele.

 

Υποπτεύομαι κάποιον (ή και όλους) από τους παρακάτω παράγοντες:

1) Μαγνήτες (Fender Vintage Noisless)

2) Tαστιέρα (rosewood)

3) Χορδές (Pyramid pure nickel)

 

Η κιθάρα μου είναι σαν αυτή μόνο που έχει rosewood ταστιέρα και honey blonde χρώμα.

 

Θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο?

Τι λέτε?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ίσως αν έβαζες πιο παχίες χορδές;Και οι μαγνήτες πρέπει να παίζουν κάποιο ρόλο πιστεύω.Είχα ακούσει την Strat του Takis me 11άρες χορδές και Texas Antiquity σε έναν Twin και όσο για σκάσιμο...άλλο τίποτα 8O 8O :D Αυτά όσο αφορά το σκάσιμο αν είναι αυτό που ρωτάς.Τώρα για το twang νομίζω είναι κάτι άλλο.Ελπίζω να βοήθησα κάπως :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω να στο πω όπως το καταλαβαίνω εγώ.Ο twangy ήχος ξέρω ότι είναι πιο πριμαριστός και όχι τόσο σκαστός και κάνει πιο jing jing :D Η Tele πχ ακούγεται πιο twangy απο μια Strat που έχει πιο επιβλητικό ήχο. Για να πετύχεις twangy ήχο πρέπει να βάλεις σχετικά λεπτό set χορδών

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου δώσω να καταλάβεις, νομίζω ότι οι μπάσες μου ακούγονται σαν να έχω Les Paul ή γενικά κιθάρα με humbuckers, πράγμα που δε το θέλω βέβαια...

Mάλλον περισσότερο σκάσιμο θέλω τελικά...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε ψάχτην με τους μαγνήτες και με τις χορδές.Αλήθεια τι πάχος χορδές φοράς;

PYRAMID 010-046

Πάντως κάπου είχα διαβάσει από τον Superfunk για τους μαγνήτες μου ότι ουσιαστικά λειτουργούν περισσότερο σαν ψευδο-humbuckers παρά σαν single coils και υποπτεύομαι μήπως φταίει αυτό...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως λόγω της πατέντας Noisless.Πράγματι κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει.Κάνε μια δοκιμή αν θές με 11άρες ίσως βοηθήσει προσωρινά :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε τον ορο twang.Με τον ορο twang εννοούμε συνήθως τον πριμαριστο,"ενρινο ηχο" που ακουμε στα solos των country κιθαριστων (απο τον Duanne Eddy που προτοκαθιέρωσε τον ορο μεχρι τους γνωστούς συγχρονους κιθαριστες του είδους,με γνωστοτερο των Brent Mason.

Συνηθως επιτυγχανουμε αυτον τον ηχο με πολυ χαμηλο action (ετσι ωστε να "βρισκει" η χορδη πανω στα τάστα οταν την χτυπάμε,ΛΕΠΤΕΣ σχετικα χορδες,η πλειοψηφια χρησιμοποιει 9αρες & βεβαια τον ΠΙΣΩ μαγνητη της telecaster (o οποιος πρεπει να ειναι κλασσικος μονος με ΧΑΜΗΛΗ σχετικα εξοδο για καθαρο ηχο)

 

Τωρα αν περιμενεις να βγαλεις Twangy ηχο απο τους noiseless θα περιμένεις πολυ... :cry: :lol: ειναι κατα τη γνωμη μου εντελως "ψοφιοι" μαγνητες...

 

Μπορεις να βγαλεις twangy ηχο ΚΑΙ με strat ειδικα αν βαλεις ενα κομματι σιδερο κατω απο τον πισω μαγνητη (ή αν θες να τα σκασεις και καλα ενα Lindy Fralin baseplate) & βεβαια εχεις κλασσικους vintage μονους μαγνητες.

 

Δοκιμασε παντως να αλλάξεις και τυπο χορδων δηλ. απο pure nickel να το γυρισεις στις nickel plated (οι καλύτερες που εχω δοκιμασει ειναι οι VINCI Nickel Class 1) που εχουν πιο πολλα πρίμα,για ακομα πιο πολλα πριμα δοκιμασε stainless steel χορδες αν και εχουν απαισιο feel & καταστρεφουν τα ταστα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α και βεβαια για να εχεις πραγματικα twangy & σκαστο ηχο θα πρεπει να ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΧΟΡΔΕΣ μετα απο 10-15 ωρες παιξιματος :wink:

ΑΥΤΟ ειναι και το σημαντικοτερο ΜΥΣΤΙΚΟ :wink:

Δυστυχως twang & σκασιμο θα εχεις μονο με ολοκαινουργιες χορδες :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου