Προς το περιεχόμενο

Περισσότερο twang σε strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθησε να βρεις καμμια αμερικανικη reissue 57 ή 62 σε κανα μαγαζί :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οι τεξας σπεσιαλς ειναι πιο ακραιοι δηλ πιο εντονα σκαστα μπασσα και πιο "ξυστα" πριμα. δινουν λιγοτερο εμφαση στη μεσαια περιοχη.

ως προς το σημα τους ειναι πιο "χοτ" απο του κλασσικους νοιζλες η βιντατζ.

 

προτεινονται ανεπιφυλακτα!!!!! ειδικα με διαμετρο χορδων απο 11 12 και πανω

 

Και εγώ πιο κατάλληλους τους βρίσκω για την περίπτωση και ειδικά με χοντρές χορδές θα σκίζουν κ$#@#ς!!Εγώ όταν τους άκουσα γούσταρα πολύ πάντως.Μην μπερδεύεσαι με αυτά που ακούς εδω μέσα.Το κακό με τους μαγνήτες είναι ότι κάθονται διαφορετικά στο αυτί του καθένα.Πες τον SuperFunk για EMG και να δεις τι ωραία μπλιαξ που θα κάνει :wink: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι ομως οι EMG μου αρέσουνε (ειδικα το σετακι του Gilmour :wink: )

Παντως οι 57/62 "σκανε" καλύτερα απο τους texas specials & εχουν πολυ περισσοτερο twang ,oι texas specials ειναι καλοι για blues :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησε να βρεις καμμια αμερικανικη reissue 57 ή 62 σε κανα μαγαζί :wink:

Έχω την εντύπωση ότι ένας γνωστός μου έχει μια τέτοια reissue... ;)

Πάντως βλέπω ότι οι Texas Special διχάζουν το πλήθος... :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους Texas special αν και δεν τους εχω ακουσει απο τα ας πουμε 10 ατομα που εχω ρωτησει,μονο στον εναν αρεσαν..αυτη ειναι η αναλογια...

αλλα εγω δεν τους εχω ακουσει :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι ένας γνωστός μου έχει μια τέτοια reissue... ;)

Πάντως βλέπω ότι οι Texas Special διχάζουν το πλήθος... :D

 

Είναι αυτό που λέγαμε για προσωπικό γούστο.Εντέλει πως το κόβεις ποιοί είναι πιο κοντά σε αυτό που θες έστω και θεωρητικά;(πες Texas πες Texas :wink: )

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω του στραβού το δίκιο με φοβίζει λίγο το γεγονός που λέει ο Superfunk ότι είναι για blues κυρίως. Μήπως είναι λίγο δεσμευτικό?

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι... θα με χαλούσε αν πλησίαζε ο ήχος μου στο 1% του SRV??? :lol: :lol: :lol: (Αν θυμάμαι καλά Texas Specials είχε σωστά?)

 

Από ότι λες janick με μεγαλύτερα guages ακούγονται καλύτερα, αλλά δυστυχώς εγώ παίζω maximum με 10άρες...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω του στραβού το δίκιο με φοβίζει λίγο το γεγονός που λέει ο Superfunk ότι είναι για blues κυρίως. Μήπως είναι λίγο δεσμευτικό?

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι... θα με χαλούσε αν πλησίαζε ο ήχος μου στο 1% του SRV??? :lol: :lol: :lol: (Αν θυμάμαι καλά Texas Specials είχε σωστά?)

 

Από ότι λες janick με μεγαλύτερα guages ακούγονται καλύτερα' date=' αλλά δυστυχώς εγώ παίζω maximum με 10άρες...[/quote']

 

Ίσως αν δοκίμαζες κάποιο set 11άρες που να έχει χαμηλότερο tension;Αnyway τις χορδές τις ανέφερα σαν 2η λύση σίγουρα το "πρόβλημα" είναι στους μαγνήτες.Εμένα δε θα με χαλούσε ούτε το 0.5% :D :D Δεν νομίζω να είναι δεσμευτικό όχι τουλάχιστον σε σημείο τόσο τραβηγμένο.Απλώς έχουν τονισμένες κάποιες συχνότητες που συχνές στα blues.Παίζοντας με το EQ θα καταφέρεις να βγάλεις αρκέτους ήχους πιστεύω

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα με χαλούσε αν πλησίαζε ο ήχος μου στο 1% του SRV??? (Αν θυμάμαι καλά Texas Specials είχε σωστά?)

 

& βεβαια ΔΕΝ ειχε Texas Specials (η κιθαρα του ειχε τους original μαγνητες της αλλα "ξανατυλιγμενους" για μεγαλύτερη εξοδο & μεσαία)

 

ενα μεγαλο καλό των 57/62 σε σχεση με τους texas ειναι οτι ειναι & αρκετα φθηνοτεροι :wink:

 

οι χορδες δεν παιζουν & τοσο μεγαλο ρολο σε σχεση με τους μαγνητες (δεν υπάρχουν δηλ.μαγνητες που ακουγονται καλύτερα με ελαφριες ή βαριες χορδες :wink: ) επειδη ο SRV επαιζε με ...20 αρες :lol: δεν σημαινει οτι πρεπει να παιζεις & εσυ με τετοιες χορδες για να εχεις ήχο :wink:

 

για να καταλαβεις την διαφορα μεταξυ των μαγνητων ΠΕΡΙΠΟΥ θα σου πω οτι οι 57/62 ακουγονται πιο κοντα στον καθαρο ηχο του Hendrix ενω οι TS σε αυτον του SRV :wink:

 

εχουν περίπου τις διαφορες που μπορεις να ακουσεις απο το site του seymour duncan μεταξυ των VINTAGE STAGGERED & των HOT

 

http://www.seymourduncan.com/website/products/stratsdescr.shtml#VintageStaggeredforStrat

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ο SRV επαιζε με ...20 αρες icon_lol.gif δεν σημαινει οτι πρεπει να παιζεις & εσυ με τετοιες χορδες για να εχεις ήχο

Βρήκα ένα απόσπασμα συνέντευξης του Billy Gibbons (ZZ Top) και το παραθέτω γιατί έχει πλάκα:

I’ve been tuning down as far as low A, which is just berserk, and I’m using a set that goes .008, .010, .012, .020, .030, .040. It’s very comfortable. B.B. King once asked me, “Why are you fighting them big, heavy strings? Don’t you know they make strings that are easier to bend?” I said, “Yeah, but I thought the bigger the string, the bigger the sound.” He said, “Well, just turn that amplifier up.” 

 

για να καταλαβεις την διαφορα μεταξυ των μαγνητων ΠΕΡΙΠΟΥ θα σου πω οτι οι 57/62 ακουγονται πιο κοντα στον καθαρο ηχο του Hendrix ενω οι TS σε αυτον του SRV :wink:

 

εχουν περίπου τις διαφορες που μπορεις να ακουσεις απο το site του seymour duncan μεταξυ των VINTAGE STAGGERED & των HOT

 

http://www.seymourduncan.com/website/products/stratsdescr.shtml#VintageStaggeredforStrat

ΠΟΛΥ κατατοπιστικό το link σου! Αρχίζω να συνειδητοποιώ τη διαφορά και μάλλον (sorry janick :( ) κλίνω προς τους 57/62...

Βρήκα και το παρακάτω link από το site του Kinman και βρήκα 2 ηχητικά clips που είναι νομίζω χαρακτηριστικά:

Ο ήχος μου είναι περίπου

έτσι

και θέλω να γίνει

έτσι

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου