Προς το περιεχόμενο

Το νεο Δολλαριο...


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτα ειναι βλακειες,οι λιστα των ΜΕΓΑΛΟΦΥΪΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ ειναι απλα ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ (οπως αλλωστε και των Ευρωπαιων & των Ασιατων & των Αφρικανων ;D)

 

Αυτα συνηθως τα λενε ανθρωποι που δεν εχουν δει τις ΗΠΑ ουτε με το...κυαλι.....

 

To θέμα είναι η αναλογία των Μεγαλοφυιών μέσα στον πληθυσμό και το επίπεδο των υπόλοιπων κοινών θνητών!Όσον αφορά την αξιολόγησηση των πανεπιστημίων με ποιο κριτήριο έρχονται πρώτα τα αμερικάνικα κολλέγια??σύμφωνα με δημοσιεύσεις,με ερευνητικό έργο,με προίστορία??Επίσης για τις πανελλήνιες θα πω ένα πράγμα:είναι χάλια,αλλά είναι το πλέον αξιοκρατικό σύστημα και όσον αφορά τα ιδιωτικά είναι η μεγαλύτερη κοινωνική αδικία!σκέψου απλά 2 παιδιά:το ένα να δίνει 3 φορές συνεχόμενα πανελλήνιες(σκέψου κυρίως την ψυχολογική πίεση) και να μην περνάει εκεί που θέλει,ενώ ο άλλος με τα λεφτά του μπαμπάκα να κάνει τις σπουδές των ονείρων του-ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ποιότητας-δίπλα από το σπίτι του και να το παίζει και μάγκας...Αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια περί "παπαγάλων"...ορίστε κύριοι προτείνετε εναν τρόπο εσείς εισόδου στην Ανώτατη Εκπαίδευση ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσον αφορά την αξιολόγησηση των πανεπιστημίων με ποιο κριτήριο έρχονται πρώτα τα αμερικάνικα κολλέγια??σύμφωνα με δημοσιεύσεις,με ερευνητικό έργο,με προίστορία?

 

ακριβως συμφωνα με ολα αυτα.

τα ....70 στα 100 κορυφαια πανεπιστημια στον κοσμο ειναι ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ.

 

http://www.arwu.org/rank/2005/ARWU2005_Top100.htm

 

ΜΗ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ κι ολας..... ::)

 

σύστημα και όσον αφορά τα ιδιωτικά είναι η μεγαλύτερη κοινωνική αδικία!

 

σιγα τα αυγα...... ::)

 

 

να κάνει τις σπουδές των ονείρων του-ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ποιότητας

 

ποιο αμφιβολου ποιοτητας απο τα ΔΗΜΟΣΙΑ (στα οποια ετσι κι αλλοιως ουτε που παταει αλλα και που παταει δεν του επιτρεπουν να σπουδασει τα κομματοσκυλα ) αποκλειεται να ειναι,παντως επειδη εχω σπουδασει και σε ελληνικο αλλα και σε αμερικανικο πανεπιστημιο θα σου πω απλα οτι οτι εμαθα σε ΕΝΑ 6μηνο στις ΗΠΑ δεν το ειχα μαθει 4 χρονια στο Ελληνικο μπουρδελο (Οικονομικο Νομικης)

 

 

.ορίστε κύριοι προτείνετε εναν τρόπο εσείς εισόδου στην Ανώτατη Εκπαίδευση

 

μα φυσικα αυτο που ισχυε μεχρι τη Μεταπολιτευση στην Ελλαδα (και που ισχυει στις περισσοτερες ΣΟΒΑΡΕΣ χωρες στον πλανητη) δηλ. εξετασεις ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ (και ΦΥΣΙΚΑ να μπαινει ενας στους εκατο ή τελος παντων αυτοι που πραγματικα θελουν & αξιζουν να σπουδασουν)

 

το ένα να δίνει 3 φορές συνεχόμενα πανελλήνιες(σκέψου κυρίως την ψυχολογική πίεση)

 

οι Πανελληνιες ειναι τοσο ΕΥΚΟΛΕΣ που μονο αν εισαι ΣΤΟΚΟΣ ή ΤΕΜΠΕΛΗΣ δεν περνας με τη μια.

 

Δηλ. οταν ο πατερας μου περασε στο Πολυτεχνειο (το 1949) που εδωσε 10 μαθηματα του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ χωρις "συγκεκριμενα βιβλια" αλλα με ελευθερη υλη τι ηταν genious? ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με τις αυτοκτονίες... εδω είναι πίνακας με τη στατιστική των αυτοκτονιών ανα 10000 κατοικους και ανα χωρα (σελ4).

 

http://www.ncnp.go.jp/ikiru-hp/measures/suicide%20prevention%20in%20Europe(WHO).pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως συμφωνα με ολα αυτα.

τα ....70 στα 100 κορυφαια πανεπιστημια στον κοσμο ειναι ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ.

 

http://www.arwu.org/rank/2005/ARWU2005_Top100.htm

 

ΜΗ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ κι ολας..... Roll Eyes

1oν ο κατάλογος που έκανες λινκ περιέχει τα πανεπιστήμια που εχουν τεράστια ιστορία και τεράστιους πόρους χρηματοδότησης

2ον οι καθηγητές δεν είναι ΜΟΝΟ αμερικάνοι,αλλά επιστήμονες από όλο τον κόσμο που "ψαρεύουν"

3ον λογικό είναι γιατί η έρευνα γίνεται εκεί που υπάρχει το διαθέσιμο κεφάλαιο

 

σιγα τα αυγα...... Roll Eyes

 

Έτσι λες εσύ...ποιος μου διασφαλίζει εμένα ότι τα πτυχία στα ιδιωτικά πανεπιστήμια εν ελλάδι δε θα δίνονται με τη σέσουλα και πως δε θα εξαγοράζονται με μερικά ευρώ??

 

ποιο αμφιβολου ποιοτητας απο τα ΔΗΜΟΣΙΑ (στα οποια ετσι κι αλλοιως ουτε που παταει αλλα και που παταει δεν του επιτρεπουν να σπουδασει τα κομματοσκυλα ) αποκλειεται να ειναι,παντως επειδη εχω σπουδασει και σε ελληνικο αλλα και σε αμερικανικο πανεπιστημιο θα σου πω απλα οτι οτι εμαθα σε ΕΝΑ 6μηνο στις ΗΠΑ δεν το ειχα μαθει 4 χρονια στο Ελληνικο μπουρδελο (Οικονομικο Νομικης)

 

Αν δε θέλεις να μάθεις δε μαθαίνεις...το πανεπιστήμιο δεν είναι φροντηστήριο να σε πάρει ο καθηγητής από το χεράκι...έχω αρκετούς γνωστούς που έφυγαν στο εξωτερικό για το διδακτορικό τους και θριαμβεύουν με τις γνώσεις που έχουν από την "Ψαροκώσταινα",δηλαδή θες να μου πεις ότι όλοι αυτοί είναι μικροί φωστήρες??

 

μα φυσικα αυτο που ισχυε μεχρι τη Μεταπολιτευση στην Ελλαδα (και που ισχυει στις περισσοτερες ΣΟΒΑΡΕΣ χωρες στον πλανητη) δηλ. εξετασεις ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ (και ΦΥΣΙΚΑ να μπαινει ενας στους εκατο ή τελος παντων αυτοι που πραγματικα θελουν & αξιζουν να σπουδασουν)

 

Το οποίο το βλέπεις να λειτουργεί ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ σε αυτόν τον τόπο??

 

οι Πανελληνιες ειναι τοσο ΕΥΚΟΛΕΣ που μονο αν εισαι ΣΤΟΚΟΣ ή ΤΕΜΠΕΛΗΣ δεν περνας με τη μια.

 

Δηλ. οταν ο πατερας μου περασε στο Πολυτεχνειο (το 1949) που εδωσε 10 μαθηματα του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ χωρις "συγκεκριμενα βιβλια" αλλα με ελευθερη υλη τι ηταν genious? Grin Grin

 

Καλά αυτά πες τα πιο σιγά γιατί όσοι έχουν δώσει Πανελλήνιες θα σε πάρουν με τις πέτρες :P!Δε διαφωνώ περί ελεύθερης ύλης,αλλά μάθε ότι τότε ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!Ο δικός σου πατέρας μπορεί να μπόρεσε να τα καταφέρει,αλλά υπάρχουν και άλλοι που δεν τα κατάφεραν,λόγω οικονομικών προβλημάτων(πχ. ο δικός μου πατέρας-γεννηθης το '33-ορφανός και απένταρος κατέβηκε στην Αθήνα για να σπουδάσει και θα ήταν αδύνατο να γίνει αυτό αν δεν έμενε σε οικοτροφείο και δε δούλευε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ποιο αμφιβολου ποιοτητας απο τα ΔΗΜΟΣΙΑ (στα οποια ετσι κι αλλοιως ουτε που παταει αλλα και που παταει δεν του επιτρεπουν να σπουδασει τα κομματοσκυλα ) αποκλειεται να ειναι,παντως επειδη εχω σπουδασει και σε ελληνικο αλλα και σε αμερικανικο πανεπιστημιο θα σου πω απλα οτι οτι εμαθα σε ΕΝΑ 6μηνο στις ΗΠΑ δεν το ειχα μαθει 4 χρονια στο Ελληνικο μπουρδελο (Οικονομικο Νομικης)

 

 

μα φυσικα αυτο που ισχυε μεχρι τη Μεταπολιτευση στην Ελλαδα (και που ισχυει στις περισσοτερες ΣΟΒΑΡΕΣ χωρες στον πλανητη) δηλ. εξετασεις ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ (και ΦΥΣΙΚΑ να μπαινει ενας στους εκατο ή τελος παντων αυτοι που πραγματικα θελουν & αξιζουν να σπουδασουν)

 

οι Πανελληνιες ειναι τοσο ΕΥΚΟΛΕΣ που μονο αν εισαι ΣΤΟΚΟΣ ή ΤΕΜΠΕΛΗΣ δεν περνας με τη μια.

 

Δηλ. οταν ο πατερας μου περασε στο Πολυτεχνειο (το 1949) που εδωσε 10 μαθηματα του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ χωρις "συγκεκριμενα βιβλια" αλλα με ελευθερη υλη τι ηταν genious? ;D ;D

 

τουλάχιστον υπερβολικός. η ποιότητα ενός πανεπιστημίου δε κρίνεται ουτε από την προαιρετική παρακολούθηση, ούτε απο τα ...κόματα (που συμφωνώ 100% μαζί σου δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ λόγο ύπαρξης μέσα σε αυτά). αν εσύ και εγώ δε μάθαμε τα στοιχειώδη μέσα σε αυτά είναι αποκλειστικά δική μας ευθύνη γιατί δε δώσαμε την πρέπουσα σημασία, γιατί ήμασταν συνέχεια για καφέ και κυνηγούσαμε γκόμενες ή κιθάρες, γιατί τελικά αποδειχθήκαμε ανώριμοι στο να διαχειριστούμε τη γνώση που προσφέρεται απλόχερα μέσα σε αυτά. το οτι στις usa είχες υποχρεωτική παρακολούθηση και έναν μπαμπούλα πάνω απ το κεφάλι σου (διαγραφή αν αποτυχεις σε ορισμένο αριθμό μαθημάτων κλπ) δε κάνει αυτόματα τα ελληνικά πανεπιστήμια -με την όποια χαλαρότητά τους σε αυτά τα θέματα- μπ**ρδέλα, αλλά κάνει εμάς ,ασυνεπείς (και ενα σωρό αλλα επίθετα).

 

για τις πανελλήνιες δε θα συμφωνήσω οτι μόνο αν είσαι στόκος ή τεμπέλης δε περνάς γιατί όπως εσύ ήδη έχει πει πιο πριν προάγει την παπαγαλία. παρόλο που δε μου αρέσει σα σύστημα εισαγωγής θα συμφωνήσω με ένα φίλο που έγραψε πιο πριν οτι είναι απο τα πλέον αξιοκρατικά συστήματα εισαγωγής και τρομάζω στην ιδέα , να δώσουν το δικαίωμα στα πανεπιστήμια να "ψαρεύουν" φοιτητές...

 

ps:μη συγκρίνεις καν πως πέρασε ο πατέρας σου το 1949, μετά απο παγκόσμιο,εμφύλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτά πες τα πιο σιγά γιατί όσοι έχουν δώσει Πανελλήνιες θα σε πάρουν με τις πέτρες

 

εχω δωσει και εγω και επιμενω πρεπει να εισαι ΣΤΟΚΟΣ ή ΤΕΜΠΕΛΗΣ αλλοιως περνας (βεβαια ειναι που ειναι της πλακας,αν δεν περασεις μη σκας γινε εργατης ή τεχνιτης ,ετσι κι αλλοιως περισσοτερα θα βγαζεις απο τους "σπουδαγμενους" στην Ελλαδα)

 

αλλά μάθε ότι τότε ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!Ο δικός σου πατέρας μπορεί να μπόρεσε να τα καταφέρει,αλλά υπάρχουν και άλλοι που δεν τα κατάφεραν,λόγω οικονομικών προβλημάτων(πχ. ο δικός μου πατέρας-γεννηθης το '33-ορφανός και απένταρος κατέβηκε στην Αθήνα για να σπουδάσει και θα ήταν αδύνατο να γίνει αυτό αν δεν έμενε σε οικοτροφείο και δε δούλευε)

 

απο πλευρας επιπεδου ΗΤΑΝ καλυτερα (το ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ μας ας πουμε ηταν το ΤΡΙΤΟ καλυτερο του κοσμου και τωρα ειναι....500σιοστο...) επιμενω ΜΟΝΟ αυτοι που το ηθελαν και το αξιζαν μπορουσαν να σπουδασουν, ΧΙΛΙΑΔΕΣ φτωχα παιδια (σιγουρα πιο φτωχα απο οτι τα σημερινα) σπουδασαν ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΑ φυσικα (και εγω αλλωστε στις ΗΠΑ εργαζομενος σπουδασα )

 

1oν ο κατάλογος που έκανες λινκ περιέχει τα πανεπιστήμια που εχουν τεράστια ιστορία και τεράστιους πόρους χρηματοδότησης

2ον οι καθηγητές δεν είναι ΜΟΝΟ αμερικάνοι,αλλά επιστήμονες από όλο τον κόσμο που "ψαρεύουν"

3ον λογικό είναι γιατί η έρευνα γίνεται εκεί που υπάρχει το διαθέσιμο κεφάλαιο

 

τελικα δηλαδη συμφωνεις μαζι μου οτι τα αμερικανικα ειναι τα καλυτερα....ειπα και εγω γιατι για μια στιγμη νομισα οτι αν ειχες να διαλεξεις απο το να στειλεις το γιο σου στη Νομικη Κομοτηνης ή με υποτροφια στο Χαρβαρντ θα διαλεγες την Κομοτηνη... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δωσει και εγω και επιμενω πρεπει να εισαι ΣΤΟΚΟΣ ή ΤΕΜΠΕΛΗΣ αλλοιως περνας (βεβαια ειναι που ειναι της πλακας,αν δεν περασεις μη σκας γινε εργατης ή τεχνιτης ,ετσι κι αλλοιως περισσοτερα θα βγαζεις απο τους "σπουδαγμενους" στην Ελλαδα)

 

Αφού επιμένεις σημαίνει ότι όταν ΕΣΥ έδωσες πανελλήνιες μάζεψες 20.000 μορια (δηλαδή έγραψες σε όλα τα εξεταζόμενα μαθήματα 20!!!),αλλιώς ήσουν και εσύ κάτι από τα 2 που μόλις ανέφερες...

 

απο πλευρας επιπεδου ΗΤΑΝ καλυτερα (το ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ μας ας πουμε ηταν το ΤΡΙΤΟ καλυτερο του κοσμου και τωρα ειναι....500σιοστο...) επιμενω ΜΟΝΟ αυτοι που το ηθελαν και το αξιζαν μπορουσαν να σπουδασουν, ΧΙΛΙΑΔΕΣ φτωχα παιδια (σιγουρα πιο φτωχα απο οτι τα σημερινα) σπουδασαν ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΑ φυσικα (και εγω αλλωστε στις ΗΠΑ εργαζομενος σπουδασα )

 

Το ότι σπουδάζει κάποιος εργαζόμενος για το χαρτζηλίκι του ΔΕ μου λέει κάτι...του σκάνε οι γονείς 600 Ε το μήνα και αυτός δουλεύει για να πιει έναν καφέ την ημέρα παραπάνω!για να συντηρήσεις τον εαυτό σου εξολοκλήρου και να σπουδάζεις ΔΕΝ παιζει!πες μου δουλειά που να βγάζεις πάνω από 800 το μήνα και να έχεις και χρόνο να πάς σε παραδόσεις εργαστήρια!Στα χιλιάδες φτωχά παιδιά που αναφέρεσαι δεν είχαν μαμά και μπαμπά να τσοντάρουν,αλλά τις περισσότερες φορές τσόνταραν αυτά στην οικογένεια!!!και ναι αυτό ήταν ΜΑΓΚΙΑ!!!

 

Επίσης ποιος σου είπε ότι σπουδες=χρήματα στην αγορά εργασίας??όποιος σκέφτεται έτσι μάλλον θα απογοητευτεί στο τέλος...

 

τελικα δηλαδη συμφωνεις μαζι μου οτι τα αμερικανικα ειναι τα καλυτερα....ειπα και εγω γιατι για μια στιγμη νομισα οτι αν ειχες να διαλεξεις απο το να στειλεις το γιο σου στη Νομικη Κομοτηνης ή με υποτροφια στο Χαρβαρντ θα διαλεγες την Κομοτηνη...

 

Για νομική συγκεκριμένα αν ήθελε να μείνει Ελλάδα θα προτιμούσα την Κομοτηνή!σε άλλη περίπτωση και άλλη επιστήμη και ΕΦΟΣΟΝ είχε πάρει ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ και ήθελε(η άμα γίνω Ωνάσης) τότε Χάρβαρντ-και αυτό περισσότερο από θέμα εμπειρίας και όχι για να κοκορευτώ που είναι ο γιόκας μου η πόσο καλά είναι εκεί και πόσο χάλια εδω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ότι τις παννελήνιες τις περνας εκτος και αν είσαι τεμπέλης θα συμφωνήσω με τον sf.Kαι πριν αρχισετε ορισμένοι να κράζετε, έδωσα και εγώ παννελήνιες και μάλιστα φέτος όχι πριν απο 10 χρόνια.Ο μόνος λόγος να μη περάσεις είναι να φρικάρεις την ωρα των εξετάσεων, να πάθεις blackout, κάτι που οφείλεται σε έλλειψη κράσης ή σε έλλειψη προετοιμασίας και άγχος.Κατι που αποφεύγεται με λίγη ηρεμία, προετοιμασία και δουλεια.Που αν δεν τα έχεις, όχι μόνο να μη περάσεις στο πανεπιστήμιο, να κάτσεις εκει που είσαι μέχρι να τα αποκτήσεις.

 

Για την αξιοκρατία των πανελλαδικών,... προσωπικό παράδειγμα.

Γράφω μαθηματικά κατευθυνσης, πάω σπίτι σίγουρος ότι τα έχω κάνει όλα σωστά εκτός απο ένα ερώτημα που έπιανε 4 μόρια, άρα 96 στα 100.Ελέγχω με τις λύσεις του υπουργείου, όντως επιανα 96/100.Ελέγχω και με τον καθηγητή του φροντιστηρίου, ακριβώς αυτά που έγραψα, 96/100.Υπόψην μιλάμε για μαθηματικά όχι έκθεση κλπ, ή αυτο που γράφεις ειναι επιστημονικα ορθω/σωστο είτε λάθος.Τελος πάντων έρχεται η ώρα των αποτελεσμάτων, πρώτος βαθμολογητής 96/100 δεύτερος.....86/100.Kάπου έγινε λάθος στην πρόσθεση, κάτι δε μέτρησε (δε μπορει, εγω τα βρισκω σωστα, το υπουργειο επίσης, ο καθηγητής μου επίσης, ο πρώτος βαθμολογητής επίσης).Ελα όμως που δε μπορεις να κάνεις τίποτα....Εχασα 150 μόρια απο αυτή τη βλακεια.Δεν έπιασα την πρώτη μου επιλογή για 10 μορια (οχι οτι θα είχε και διαφορά στην τελική, αλλά για κάποιον άλλο το να μη περάσει στη σχολη που ήθελε για κάτι τέτοιο..τι να του πεις?).

Αξιοκρατικότατο σύστημα....κρίνεται πχ το αν μπορεις να σπουδάσεις φυσικός απο έναν οικονομολόγο που τσεκουρώνει επειδή είναι νευριασμένος με τη γυναίκα του που τον έχει πρήξει στη κρεβατομουρμουρα.

Αξιοκρατικο σύστημα my ass.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ότι τις παννελήνιες τις περνας εκτος και αν είσαι τεμπέλης θα συμφωνήσω με τον sf.

 

 

 

καλά, όταν λέμε να περάσεις δε πιστεύω να εννοούμε να πιάσεις ένα 10 και να περάσεις όπου να ναι... εγώ τουλάχιστον εννοώ να περάσεις εκεί που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ότι τις παννελήνιες τις περνας εκτος και αν είσαι τεμπέλης θα συμφωνήσω με τον sf.Kαι πριν αρχισετε ορισμένοι να κράζετε, έδωσα και εγώ παννελήνιες και μάλιστα φέτος όχι πριν απο 10 χρόνια.Ο μόνος λόγος να μη περάσεις είναι να φρικάρεις την ωρα των εξετάσεων, να πάθεις blackout, κάτι που οφείλεται σε έλλειψη κράσης ή σε έλλειψη προετοιμασίας και άγχος.Κατι που αποφεύγεται με λίγη ηρεμία, προετοιμασία και δουλεια.Που αν δεν τα έχεις, όχι μόνο να μη περάσεις στο πανεπιστήμιο, να κάτσεις εκει που είσαι μέχρι να τα αποκτήσεις.

 

Για την αξιοκρατία των πανελλαδικών,... προσωπικό παράδειγμα.

Γράφω μαθηματικά κατευθυνσης, πάω σπίτι σίγουρος ότι τα έχω κάνει όλα σωστά εκτός απο ένα ερώτημα που έπιανε 4 μόρια, άρα 96 στα 100.Ελέγχω με τις λύσεις του υπουργείου, όντως επιανα 96/100.Ελέγχω και με τον καθηγητή του φροντιστηρίου, ακριβώς αυτά που έγραψα, 96/100.Υπόψην μιλάμε για μαθηματικά όχι έκθεση κλπ, ή αυτο που γράφεις ειναι επιστημονικα ορθω/σωστο είτε λάθος.Τελος πάντων έρχεται η ώρα των αποτελεσμάτων, πρώτος βαθμολογητής 96/100 δεύτερος.....86/100.Kάπου έγινε λάθος στην πρόσθεση, κάτι δε μέτρησε (δε μπορει, εγω τα βρισκω σωστα, το υπουργειο επίσης, ο καθηγητής μου επίσης, ο πρώτος βαθμολογητής επίσης).Ελα όμως που δε μπορεις να κάνεις τίποτα....Εχασα 150 μόρια απο αυτή τη βλακεια.Δεν έπιασα την πρώτη μου επιλογή για 10 μορια (οχι οτι θα είχε και διαφορά στην τελική, αλλά για κάποιον άλλο το να μη περάσει στη σχολη που ήθελε για κάτι τέτοιο..τι να του πεις?).

Αξιοκρατικότατο σύστημα....κρίνεται πχ το αν μπορεις να σπουδάσεις φυσικός απο έναν οικονομολόγο που τσεκουρώνει επειδή είναι νευριασμένος με τη γυναίκα του που τον έχει πρήξει στη κρεβατομουρμουρα.

Αξιοκρατικο σύστημα my ass.

 

Aρα τι από τα 2 που λέει ο sf ήσουν αφού δεν πέρασες στην 1η σου επιλογή??τον παράγοντα τύχη τον σκέφτηκες(που υπάρχει πάντα στη ζωή)??αν λές τώρα αυτά να δω τι θα πείς στο πανεπιστήμιο που θα γράφεις για 10 και ο καθηγητής θα σε κόβει με 4 γιατί δεν τον άφηναν οι γονείς του να πάει μπαλέτο όταν ήταν 6 :P!Μην ξεχνάς ότι και στις πανελλήνιες επεισέρχεται ο αστάθμητος παράγων "άνθρωπος" και επειδή έχω πάθει το ίδιο ακριβώς με εσένα-με λιγότερη διαφορά 5 μόρια νομίζω- να ξέρεις ότι υπάρχουν πιο ελαστικοί και πιο σκληροί βαθμολογητές πχ.τη λάθος συνεπαγωγή κάποιος δε θα στην χρεώσει,ενώ σε άλλο βαθμολογητή θα την πληρώσεις ακριβά,για αυτό το λόγο υπάρχει και η αναβαθμολόγηση!τέλος πάντων για να βγαίνουν τα σωστά συμπεράσματα κατ'εμε:

-καμία εξέταση δεν δείχνει την συνολική γνώση ενός εξεταζόμενου

-οι πανελλήνιες είναι χάλια(για ψυχολογικους κυρίως λόγους) ΑΛΛΑ

-είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ σύστημα που μπορεί να προσφέρει αδιαβλητότητα στην είσοδο ΑΕΙ/ΤΕΙ στην ΕΛΛΑΔΑ

-Η επιτυχία εξαρτάται κυρίως από τη μεθοδικότητα και το συστηματικό διάβασμα του υποψηφίου καθόλη τη διαρκεια της χρονιάς,από την ηρεμία κατά τη διάρκεια της εξέτασης και από τον παράγοντα τύχη που δε γίνεται σε ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ ανθρώπινη πράξη να εξαλειφθεί εντελώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου