Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με Motu 828 mk2 USB 2.0


Orestes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι να πω...εγω πριν 4-5 μηνες ειχα μιλησει με τεχνικο τους για ενα θεμα και μου ειπε οτι οι pci-express  ειχαν αλλο chip...ισως (και ευτυχως...) να το αλλαξαν...τσεκαρε ομως και οτι δεν προκειται για τυπογραφικο λαθος..!! ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω λοιπόν πλέον την θρυιλική Unibrain. Ολα καλα αν και παλι κολλησε για 4 δευτερολεπτα το Nuendo κατα το playback και μετά συνεχισε (το πρόβλημα που ειχα και πριν) χωρίς να τιθεται θεμα cpu ¨η κάτι άλλο. Ειμαι σχεδόν βεβαιος οτι φταινε οι μνημες μου αλλα παντως αμεσως εκανα disabLe το ιντερνετ και το antivirus και δεν το ξαναεκανε οποτε θα τεσταρω πρωτα αν εφταιγε αυτο.

Οποτε κι εσυ φιλε με το προβλημα με την usb δοκίμασε να απανεργοποιησης εντελώς ιντερνετ antivirus πριν ανοιξεις το cubase η οτι χρησιμοποιεις και πες μας αν διορθώνεται. Πολλοί είδα ότι τελικά είχαν παρόμοιο προβλημα και λυθηκε ετσι..

Βεβαια πισω απο ολα κρύβονται και οι κακοι Drivers Πιστευω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας.

Ειχα αγοράσει πρίν απο 8 μήνες την Motu 828 mk2 USB 2.0 απο Θωμά.

Καποια στιγμή όμως μετα απο κανενα δίμηνο αρχισε να μου κάνει dropouts.

Ενώ παίζει δηλαδή, σταματάει για 5 δευτερόλεπτα περίπου και μετά συνεχίζει κανονικά.

Αυτο τώρα γινεται αρκετά συχνά και δεν μπορώ πλέον να δουλέψω έτσι.

Άμα γνωρίζει κανείς τί μπορεί να έχει,ας βοηθήσει, ίσως λύνεται το πρόβλημα και γλυτώνω να την στείλω πίσω.

Να τονίσω οτι την έχω δοκιμάσει ήδη σε τρείς διαφορετικούς υπολογιστές (οχι σε μακ), εχω αλλάκσει USB καλώδια

εχω δοκιμάσει διαφορετικούς drivers, την κάρτα χωρίς άλλα USB devices, Και οτι απο την MOTU δεν έχουν firmware update ανεβασμένο στο site και επίσης δεν με βοήθησαν καθόλου.

 

Ευχαριστώ...

 

Περα απο αυτα που ανεφερα (εχω το ιδιο προβλημα με σενα) ήθελα να σε ρωτήσω αν στα αλλα pc Που λες οτι την δοκίμασες δουλευε κανονικά ή σου έκανε το ίδιο πρόβλημα. Αν σου έκανε το ιδιο εννοείται ότι φταίνε οι drivers της κάρτας. Δοκίμασε παλιότερους αν έχεις τους τελευταίους ή δοκίμασε ποιο καινουριους αν εχεις παλιότερους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω, έτσι όπως έχω δει την συμπεριφορά της ότι κολλάει όταν υπάρχουν φορτωμένες usb θύρες... όλα τ'άλλα τα έχω δοκιμάσει... Θα τσεκάρω πάλι την συμπεριφορά του χωρίς άλλες usb θύρες σε χρήση και θα σας πώ.

Ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εδώ και 3 μέρες πριν ανοιξω το Nuendo αποσυνδεομαι απο το ιντερνετ και απενεργοποιώ και το antivirus. Οταν ξεκιναω καποιο project μου κολλάει μονο μια φορα στην αρχη για 5 δευτερολεπτα και μετα απολύτως κανένα πρόβλημα ακόμα και σήμερα που το στρεσαριζα για 5 ωρες. Προφανως κολλάει στην αρχη γιατι φορτώνει ακομα τα samples των bfd. Δεν ξερω αν το προβλημα λυθηκε χαρη στην Unibrain η επειδη απενεργοποιω το antivirus και το ιντερνετ αλλά πλέον πετάω και με 40 plugin real time...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου