Προς το περιεχόμενο

Συναλλαγή μέσω ελτά-Ερωτήσεις


Mike G

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Συνεννoούμαι με ένα παιδί από τις αγγελίες για μία κιθάρα που πουλάει. Αυτός αθήνα εγώ βόλο, δεν μπορώ να κάνω δοκιμή του οργάνου (αλλά έχω παίξει πολλές φορές με αυτήν την κιθάρα) και είπα να μου την στείλει με ΕΛΤΑ (όχι ταχυμεταφορές). Πρόσθεσα τα παρακάτω.

 

1)να στείλει με έξοδα δικά μου (προφανώς)

2)να πληρωθεί με αντικαταβολή

3)να κανει ένα καλό πακετάρισμα του οργάνου για να μη χτυπηθεί

4)να δηλώσει και την εναλλακτική μου διεύθυνση (εργασίας) αν η κιθάρα φτάσει ώρες εργασίας πρωινές

5)να αφήσει εντολή ότι μπορώ να ανοίξω το πακέτο για να επιθεωρήσω την κιθάρα πριν υπογράψω την παραλαβή (αν αυτό επιτρέπεται)

 

Τώρα ρωτάω εγώ ο άπειρος. Αν είχατε ποτέ εμπειρία με τα ΕΛΤΑ το νούμερο 5 επιτρέπεται γενικά? Χρειάζεται να προβλέψω κάτι αλλο? (Eχω επιβεβαιωσει το serial number και έχω φωτογραφίες σχετικές με την κατάσταση του οργάνου)

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν επιτρεπεται, ουτε στα ΕΛΤΑ ουτε στην Γενική Ταχυδρομική που έχω ρωτήσει.

 

Ειτε σου στείλει 3 κιλά πατάτες είτε κιθάρα δεν μπορείς να το ανοίξεις πριν παραλάβεις.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο το σημείο δεν υπάρχει ασφαλιστικη δικλείδα..παρα μονο η εντιμοτητα του αποστολεα.

 

Προσωπικα δεν ειχα συναντησει ποτε προβλημα, αλλα ποτε δεν ξερεις

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το (1) ισχύει στο περίπου:

ο πωλητής θα καταβάλλει το ποσό των μεταφορικών στα ΕΛΤΑ, αλλά θα στο χρεώσει (αντιστοίχως) και στο ποσό της αντικαταβολής.

 

Πάντως, προσωπικά, για κιθάρα θα προτιμούσα κάποια εταιρεία κούριερ ή τα ΚΤΕΛ (στη 2η περίπτωση, καταθέτεις τα χρήματα σε λογαριασμό τραπέζης του πωλητή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήξερα οτι η acs επιτρέπει τον έλεγχο αν δωθεί εντολή από τον αποστολέα.

 

Ισχύει ναι. Αλλα είναι ακριβή. 30ευρώ πάνω και θα μου πάει η κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου