Προς το περιεχόμενο

Προσέγγιση ήχου γνωστών κιθαριστών!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Lee Ritenour? Jake E Lee? Bruce Lee? Tsou Lee? Kou Lee?

 

Geddy

 

Πλενουμε και κανα στομα πρωτα

 

Καλά δεν έχω και τρελή συμπάθεια στον μαυροπερισσότερο, ούτε στον ήχο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλά κι εμένα στον Bruce Lee πήγε το μυαλο μου....για Rush ούτε κατα διάνοια...να μου έλεγες για alex lifeson θα το συνδύαζα... ;D ;D ;D

 

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος που δε πρόκειται ποτέ να προσεγγίσεις τον ήχο του srv είναι οτι στον ήχο δεν παίζουν μόνο ρόλο τα πετάλια και οι προενισχύσεις αλλά και τα δάχτυλα και ο τρόπος παιξίματος..Επίσης κμία σχέσξ η fender του srv με την fender srv του εμπορίου μη γελιόμαστε μεταξύ μας.Άρα συμφωνώ με τον superfunk..Επίσης δεν υπάρχουν στάνταρ ρυθμίσεις στα ποτενσιόμετρα γιατί παίζει ρόλο και ο χώρος..Δλδ δε νομίζω να βάλεις αυτές τις ρυθμίσεις σπίτι σου,σε ένα μαγαζι Live που έχει πέτρα μέσα και σε ένα ανοιχτό θέατρο και να είναι ο ίδιος ήχος .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το θεωρω καθολου κακο το να θελουμε τον ηχο καποιου...ισα ισα με βαση το τι εχουμε ακουσει βαδιζουμε σε ενισχυτες εξοπλισμο κλπ...

 

πχ εγω αγορασα τον πλεξι γιατι ηθελα αυθεντικο χεντριξ ηχο καιθως και randy rhoads,malmsteen...ποιος μπορει να μου πει οτι ενας engl,orange,vox ,mesa boogie ακουγεται τοσο αλητικα με μια στρατ οσο ο πλεξι???ειχα mesa boogie και ξερω

 

γι αυτο και δεν σταματησα εκει και μου αρεσει να πειραματιζομαι γι αυτο εχω 3 ενισχυτες...plexi,jcm800,fender hotrod deluxe και καλυπτω ολα τα γουστα μου...

 

απο κει και περα το να προσεγγισεις τον ηχο ενος κιθαριστα εγω δεν το θεωρω τοσο δυσκολο ειδικα οταν μιλαμε για ηχους 70s-80s πόυ τα πραγματα ηταν πιο απλα...ειδικα σημερα με την πληροφορηση που υπαρχει μεσω ιντερνετ βρισκεις απιστευτα στοιχεια...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί διαφωνέις??

 

Όχι ρε φίλε!

Ακριβώς το ίδιο πιστεύω!

Το gear είναι υπευθυνο για το 30% του ήχου που βγάζεις, το υπόλοιπο είναι δάχτυλα και ψυχή! 8)

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός..Αν και πιστεύω οτι το πως ξέρεις να χειρίζεσαι το gear και τι  gear έχεις είναι 60% και 40% δάχτυλα-τεχνική και ψυχή..Στα ποσοστά διαφωνούμε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου