Προς το περιεχόμενο

Προσέγγιση ήχου γνωστών κιθαριστών!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Συμφωνώ. Δεν χρειάζεται να έχουμε πρότυπα. Αφού όποιος διαβάζει Noiz ξέρει ότι αρκεί μια Esquire από ροκανίδια, ένας Koch, και μια Tonelab και είσαι έτοιμος. Άλλος ένας έλληνας κιθαρίστας για τα σκυλάδικα (στην καλύτερη)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Μια διαφωνία με τον harilatron..Δεν υπάρχει πιο άκυρη κίνηση κατα την γνώμη μου από τον compressora στο βρώμικο ήχο..Αλλά αυτά υποκειμενικά είναι

 

Κι όμως υπάρχει πιο άκυρη κίνηση φίλε μου και είναι να βάλεις μερέντα στο κεμπαπ. Αλλά ακόμη κι αυτό κάποιος θα το εκτιμήσει.

 

Σε σχέση με το fuzz πριν τον κομπρέσσορα δεν το έβγαλα από το μυαλό μου. Είναι πολύ συνηθισμένο, το δοκίμασα και με βόλεψε. Εννοείται ότι δεν βάζεις το gain στο 11. Όπως επίσης ενοείται ότι τα πολλά "γκάζια" θα τα βάλεις μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως υπάρχει πιο άκυρη κίνηση φίλε μου και είναι να βάλεις μερέντα στο κεμπαπ. Αλλά ακόμη κι αυτό κάποιος θα το εκτιμήσει.

 

Σε σχέση με το fuzz πριν τον κομπρέσσορα δεν το έβγαλα από το μυαλό μου. Είναι πολύ συνηθισμένο, το δοκίμασα και με βόλεψε. Εννοείται ότι δεν βάζεις το gain στο 11. Όπως επίσης ενοείται ότι τα πολλά "γκάζια" θα τα βάλεις μετά.

 

βασικα το fuzz MONO ΠΡΙΝ απο τον κομπρεσσορα μπορεις να το βαλεις αλλοιως ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ... ;D (βεβαια για να το μαθεις αυτο πρεπει να ΕΧΕΙΣ ΠΑΙΞΕΙ με κομπρεσσορα και fuzz ;D ;D)

 

Βρωμικος ηχος ΧΩΡΙΣ κομπρεσσορα ΔΕΝ νοειται (αλλωστε ολη η ουσια του βρωμικου ηχου το...compression ειναι μη τρελλαθουμε κι ολας....) ;)  δεν υπαρχει ουτε ΜΙΑ παραγωγη με βρωμικο ηχο στην οποια οι κιθαρες δεν ειναι κομπρεσαρισμενες,ουτε ΜΙΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kpeyos βάζουμε κι ένα σμάιλι για να περάσει το μήνυμα ότι αστειευόμαστε. Εκτός κι αν δεν αστειευόμαστε τελικά...

 

Βρώμικος ήχος πιστεύω ότι νοείται και χωρίς κομπρέσσορα. Εδώ πρέπει να θυμόμαστε την διάκριση μεταξύ του φυσικού κομπρεσσαρίσματος που πετυχαίνουν οι λάμπες μόλις αρχίζουν να... υποφέρουν και να βρωμίζουν (ή πολλές φορές και τα πεταλάκια "βρωμιάς" από μόνα τους), και του τεχνητού υποβοηθούμενου κομπρεσσαρίσματος με κάποιο ανάλογο πεταλάκι.

 

Αυτό που λέει ο SF για τις παραγωγές με βρώμικο ήχο που είναι όλες κομπρεσσαρισμένες ισχύει σαν post amp εφφέ στην ηχογράφηση/mixing, και όχι πάντα στην παραγωγή του ήχου... εκεί μπορεί να υπάρχει κομπρεσσοράκος, μπορεί και όχι. Αυτό γνωρίζω εγώ τουλάχιστον...

 

Προσοχή επίσης στους κομπρέσσορες πριν ή και μετά τα βρώμικα πετάλια γιατί αυξάνουν το noise floor (γνωστό και ως "ανέμους του Αιγαίου").  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα παιζει ο compressor πριν απο drive πεταλακι, αρκει να μην βαλεις το gain στο εβερεστ, και αρκει να ξερεις να ρυθμισεις τον comp σωστα.

 

Τελικα οι περισσοτερες παρεξηγησεις στη χρηση του εξοπλισμου δημιουργουνται κατα κανονα οταν καποιοι θεωρουν ως θεσφατα το Α η το Β που τους ειπε ο γκουρου, ο φιλος, ο γνωστος...Δοκιμαστε (ακομα και ανορθοδοξα εγχειρηματα) βρε πρωτα με κριτηριο τα αυτια σας και σχηματιστε προσωπικη αποψη... ::)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δε μίλησα φίλτατε harilatron  για τη σειρά με την οποία θα τοποθετήσεις τον compressor είπα απλά ότι είναι περιττός στον βρώμικο ήχο και αν θες μπορούμε ευχάριστα να συζητήσουμε το λόγο που είναι περιττός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ αν κοιτάξεις αυτό που έγραψε ο bloody sunday ίσως να μην χρειαστεί να μπούμε καν σε συζήτηση..Το να βάζεις compressora πάνω σε φυσικά compressarismeno ήχο είναι τόσο περιττό κατα τη γνώμη μου όσο το  να βάζεις σε έναν λαμπάτο ενισχυτή ψηφιακή προενίσχυση πάνω στην προενισχυσή του ;D ;D

Απλά δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

OK  spyros1984. Μάλλον ξέρεις καλύτερα.  :)

 

(Πάω γρήγορα να ξεσυνδέσω τα πετάλια μου και να τα βάλω με τη σωστή σειρα ;D.  Ελπίζω μετά να καταφέρω να nail that SRV tone κατά 68% γιατί έχω τα δάχτυλα κατά 24% επί του συνόλου των δαχτύλων και το gear κατά 82% επί του 40% που αυτό αποτιμάται επί του συνόλου. Ελπίζω να τα βρούμε στα ποσοστά.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις η ειρωνία υπήρξε η άμυνα των ηλιθίων πάντα..Το ζήτημα είναι να μιλάς με επιχειρήματα και με τεχνικές γνώσεις..Το αν τα δάχτλα παίζουν το 40-50%στον ήχο ναι τον παίζουν δεν παει να κοπανάς εσύ τον κώλο σου κάτω..Και το υπόλοιπο ποσοστό τον παίζει το gear και πως ξέρεις να το χειριστείς..Όταν λοιπόν εγώ παίζω με λάμπα και τον ανοίγω για να compressarei και βάζω και τα πεταλάκια μου που bosttaroon και compressaroun είναι πολύ ηλίθια και άτεχνη κίνηση να πετάξω ένα compressora ακόμα..Θέλω compressarismeno ήχο όχι υπερ compressarismeno..Επίσης θα ήθελα πολύ να μου δείξεις έναν γνωστό κιθαρίστα που παίζει με λαμπάτο ενισχυτή και έχει στο gear του compressora..Γιατι εγώ που έχω δει απο κοντά steve vai-alan holsworth-garry moore-greg howe δεν είδα κάτι τέτοιο..

 

Τώρα συνέχισε την ειρωνία σου και προχώρα ακάθεκτος..Έχεις δίκιο παντού ;D ;D

 

Aμφιβάλλω επίσης αν ξέρεις την χρησιμότητα του να compressaretai ο ήχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου