Προς το περιεχόμενο

Ενα δικο μου solo...


LightStringer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλίμακα, Tapping, Κλίμακα, Κλίμακα, Tapping...

Σου είχα κάνει κάποια σχόλια παλιά. Δεν άλλαξαν και πολλά από τότε. Αν δεν μπορείς να παίξεις ένα "μικρό κομμάτι" (σόλο) μέσα στο κομμάτι, δεν κάνεις τίποτα... Ή μάλλον κάνεις ό,τι κάνουν χιλιάδες άλλοι...

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το ξέρεις αυτό το κομμάτι. Κάθισε και ΑΚΟΥΣΕ πώς ο Lynch συνδυάζει την τεχνική του με το να χτίσει ένα σωστό σόλο και να εξυπηρετήσει το κομμάτι.

(Επίσης είναι χρήσιμο να ακούσεις πως το κομμάτι προετοιμάζει / μπουστάρει το σόλο)

http://www.youtube.com/watch?v=Csi0dwhmY34&feature=related

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι ένα σόλο πρέπει να έχει κάτι πιασάρικο, αλλιώς είναι βαρετό... Το παίξιμό σου έιναι γρήγορο, αλλά μάλλον μονότονο...

 

Κάπου είχα διαβάσει: για να μάθεις να κάνεις σόλο, προσποιήσου αρχικά ότι είσαι αρχάριος... Έτσι θα πρέπει να παίξεις απλές μελωδίες για αρχή, και μετά θα αρχίσεις να εμπλουτίζεις με γρήγορα σημεία, τάπινγκ και ότι άλλο θές... Αν τα σόλο βασίζονται μόνο στο τάπινγκ και στην ταχύτητα, χάνεται το νόημα, που είναι η μουσικότητα... Μετά απλά κάνεις ασκήσεις, επίδειξη τεχνικής, σεμινάριο, ή κάτι τέτοιο. Αλλά δεν γράφεις μουσική...

 

Εντελώς φιλικά, έχω ακούσει και άλλα σόλο σου, γι' αυτό και τόσο εκτενές σχόλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες.

πρεπει να σκεφτεις πιο απλα... δεν εχω διδαχθει ηλεκτρικη κιθαρα απο δασκαλο -φρασεολογια modes κλπ κλπ- αλλα θα σου προτεινα να αρχισεις με μερικες "ηρεμες" νοτες , εκφραστικες , και "κρατημενες".....καποια στιγμη θα ερθει και η "κορυφωση" η οποια προσφερεται για χρηση της τεχνικης σου σε αυτα που βλεπω στο βιντεακι.

 

"ουκ εν τω πολλω το ευ"

 

προσπαθησε γενικως να προετοιμασεις τον ακροατη για ενα στιγμιαιο "ξεσπασμα" λιγο μετα την μεση του solo σου... απο κει και περα , αυτο που ακουσα ηταν σαν ασκησεις τεχνικης ...."αψυχες"...

 

καλη επιτυχια :P

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν ολίγης. μελέτησε kee marcello  8)

τα συνδιαζει ολα τελεια αυτο το παλικαρι (μεσηλικας πλεον ;D)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν ολίγης. μελέτησε kee marcello  8)

 

Τι είπες τώρα αρχηγέ μου!!!!

Αυτά είναι...

Τ-Ε-Λ-Ο-Σ

 

(Playloud ακούς;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου