Προς το περιεχόμενο

φαντααααροι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα πιστεύω ότι ο στρατός' date=' μιας και είναι δώδεκα μήνες μόνο, θα είναι πραγματικές διακοπές.[/quote']

 

Ρε παιδιά,πλάκα κάνετε;;;; 8O 8O

Τι θα πει ΜΟΝΟ 12 μήνες;;;;

1 χρόνος κλεισμένος μέσα σε βρωμερό στρατόπεδο,μαζί με κάθε καρυδιάς καρύδι,όπου ο παλιός είναι άρχοντας και ο νέος τρέχει και με κάθε μαλάκα αξιωματικό να βγάζει τα κόμπλεξ του πάνω μου;

Αυτά τα λέτε διακοπές και κατασκήνωση;;; 8O

 

δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα,αν και για ΠΟΛΥ λιγους & ΠΟΛΥ ατυχους μπορει και να ειναι.

ευτυχως τα πραγματα εχουν βελτιωθει πολυ & τουλαχιστον απο τη δικη μου εμπειρια που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι πρεπει να ηταν και απο τις ποιο ακραίες (Ειδικες δυναμεις,ΔΕΑ,Ρεντινα και ολα τα καλα) δεν μπορω να πω οτι με προσεβαλε κανενας ή οτι μου σκιστηκε και κανενα καλσόν.

 

Βεβαια εξαρταται και απο τις αντοχες του καθενος (και απο το ποσο βουτυρομπεμπες είναι.. :lol: ) αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι & οι καραβαναδες ΤΡΕΜΟΥΝ μην φανε καμμια αναφορα η οποια θα τους κοστισει ολη τους την καριερα οποτε ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ πολυ (ασε που γνωρισα και πολλους ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥΣ ανθρωπους μονιμους...)

 

Αρα μην πολυακους τους διαφορους μυθους του Αισωπου (τι να πουμε και εμεις που καναμε 24 μηνες....) & οταν θα πας μπορει & να εκπλαγεις ευχαριστα (προσωπικα εγω χαιρομαι που ειδα ΟΛΗ την Ελλαδα & τις απιστευτες φυσικες ομορφιες της οπως λιγοι εχουν την ευκαιρια να τις δουν....)

 

Μονο & μονο η κοινωνιολογικη μελετη & η επαφη με "καθε καρυδιας καρυδι" αξιζει τον κοπο να πας στρατο,δεν ειναι κακο να βγαινουμε & απο το αυγο μας ποτε-ποτε.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

....2001 Κεντρο εκπαιδευσης υγειονομικου.......βαρε8ηκα να ασχολουμαι με αντιβιωσεις και παυσιπονα....οποτε λεω αw προσφερθω εθελοντης κιθαριστας για τη μπαντα (που παιζει τα παντα) για τη γιορτη που θα οργανωναμε για το πασχα........ΠΠΠΠΠΠΠΠΠΠΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥ μπουζουκι και καρσιλαμα ρε παιδια(μεχρι και κατι κλαρινα ειχαν φερει απο τα γιαννενα) δεν αντεξα σε καποια στιγμη και αρχισα να παιζω το Run like hell και το purple haze........Μετα βρε8ηκα στην ΑΒΥΥ Αθηνα......χλιδη........αλλα καπου εδω με εκδικηθηκε ο καλος θεος για τη καλοπεραση.....εφτασα Μυτιληνη......και απο τοτε δυστυχως εχω παθολογικα αντιπαθησει καθε' date=' μα καθε καραβανα..............τοσο κομπλεξ σε κανενα αλλο επαγγελμα δεν εχω δει...............Ευτυχως περασε ο καιρος και πηγα στην LAND OF ΠΑΓΟΥΡΑΔΕΣ(Γιαννενα 406 στρατιωτικο νοσοκομειο)..χλιδηηηηηηηηηηηηηηηηη και ατελειωτα τσιπουρα στη λιμνη.......[/quote']

fenderiarhs με διαφορά 2 ετών πήγαμε στα ίδια μέρη!!!

¶ρτα, μετά εκπαίδευση στο 401 (βοηθός ακτινολογικού εργαστηρίου), μετά Μυτιλήνη στο 98 ΤΥΕΘ (μήπως ήσουν εκεί και εσύ???) και κατέληξα όπως λες κι εσύ στην LAND OF PAGOURADES όντας Παγουράς να βγάζω ακτινογραφίες στο 406 :D:D

 

To είχα ψάξει να μπω στη μουσική, αλλά το Υγειονομικό είναι σαφώς καλύτερο από πολλές απόψεις, οπότε δεν το κυνήγησα τελικά.

Ένα από τα καλά του Υγειονομικού είναι ότι είναι άτομα >26 ετών τουλάχιστον οπότε δεν είναι στη φάση που βρίσκεται ένας 18άρης που πρωτοφεύγει από το σπίτι του.

¶σε που άκουσα και μοιράστηκα απίστευτες μουσικές, από άτομα που δεν το φανταζόμουνα και ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ!!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα' date='αν και για ΠΟΛΥ λιγους & ΠΟΛΥ ατυχους μπορει και να ειναι.[/quote']

 

Φίλε superfunk διαφωνώ μαζί σου. Οι λίγοι είναι αυτοί που περνάνε καλά και όχι το αντίθετο. Όλοι όσοι πάνε στα σύνορα, Έβρο και σε κάποια νησιά ή στην Κύπρο και δεν έχουν κάποιο βίσμα ή δεν έχουν 10 πτυχία δεν κάνουν διακοπές. Υπάρχουν κάποια μέρη που απο τη φύση τους θα είναι πάντα "δύσκολα". Δεν λέω ότι τους δέρνουν :lol: αλλά όχι και διακοπές....

 

προσωπικα εγω χαιρομαι που ειδα ΟΛΗ την Ελλαδα & τις απιστευτες φυσικες ομορφιες της οπως λιγοι εχουν την ευκαιρια να τις δουν

 

Και εγώ επίσης!! συμφωνώ απολύτως!!

 

 

Μονο & μονο η κοινωνιολογικη μελετη & η επαφη με "καθε καρυδιας καρυδι" αξιζει τον κοπο να πας στρατο' date='δεν ειναι κακο να βγαινουμε & απο το αυγο μας ποτε-ποτε.. :wink:[/quote']

 

Και εδώ συμφωνώ! Ουδέν κακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι & οι καραβαναδες ΤΡΕΜΟΥΝ μην φανε καμμια αναφορα η οποια θα τους κοστισει ολη τους την καριερα οποτε ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ πολυ (ασε που γνωρισα και πολλους ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥΣ ανθρωπους μονιμους...)

Αυτό ισχύει 100% ' date=' Η μεταχείριση των ανθρώπων στο στρατό τείνει να γίνει πολύ καλύτερη από τη μεταχείριση των πολιτών στις ΔΕΚΟ.

 

Φίλε superfunk διαφωνώ μαζί σου. Οι λίγοι είναι αυτοί που περνάνε καλά και όχι το αντίθετο. Όλοι όσοι πάνε στα σύνορα, Έβρο και σε κάποια νησιά ή στην Κύπρο και δεν έχουν κάποιο βίσμα ή δεν έχουν 10 πτυχία δεν κάνουν διακοπές. Υπάρχουν κάποια μέρη που απο τη φύση τους θα είναι πάντα "δύσκολα". Δεν λέω ότι τους δέρνουν αλλά όχι και διακοπές....

Καταρχάς θα ήθελα να σου πω ότι και εγώ έκανα όλη τη θητεία στον εύρο και ξέρω τι παίζεται από σύνορα.( Τεθωρακισμένα , πρώτη μετάθεση Δορίσκος , δεύτερη Αλεξανδρούπολη). Εντάξει κάναμε μια υπερβολή χαρακτηρίζοντας το στρατό νηπιαγωγείο. :D Στην πραγματικότητα εννοούσαμε ότι δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα όσο τα περιγράφουν κάποιοι. Όμως θα πρέπει να παίρνουμε σαν δεδομένο ότι πάς στο στρατό , δεν πας κολέγιο. Ο στρατός έχει σκοπιά & φύλαξη θαλάμου που μεταφράζονται σε μια διαρκή έλλειψη ύπνου. Επίσης έχει και χειρωνακτικές δουλειές , αγγαρείες σε μαγειρεία με πλύσιμο ατελείωτων λαμαρινών και σκευών, καθάρισμα ατελείωτων τετραγωνικών με σκούπες και μάπες , μείωση ή κατάργηση εξόδων λόγο έλλειψης θέσεων στις σκοπιές κλπ, κλπ ,κλπ . Αυτά όμως είναι για όλους. Δεν θα ξεχάσω την εξής ατάκα που έλεγαν συχνά στην αναφορά σε όσους δεν συμμετείχαν ή δημιουργούσαν προβλήματα "Αγόρι μου η θητεία δεν είναι υποχρεωτική , μπορείς όποτε θες να πας στο γιατρό και να πάρεις αναβολή ... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οσον αφορα το σκελος οτι με το στρατο βλεπεις διαφορα μερη της ελλαδας..........αλλα ως προς τη γενικη ωφελεια που εχει κανεις απο τη θητεια του, την καλη συμπεριφορα των ανωτερων διατηρω καποιες επιφυλαξεις.

Δεν βρισκω καμμια ωφελεια απο τη συμμετοχη σε ενα θεσμο που σε παει 1 χρονο πισω στη τη δουλεια σου(παλαιοτερα περισσοτερο), οταν μαλιστα για το ασθενες φυλο τρεχουν οι αναμονες για ειδικοτητες, (εχω πολλους γνωστους γιατρους που θα μεινουν 4 χρονια ανεργοι λογω του οτι οσο αυτοι εκαναν επ ωμου καποιες ειχαν ηδη παρει θεση στις λιστες αναμονης ειδικοτητας), ανοιγουν δουλειες και γενικοτερα μπαινουν στον εργασιακο στιβο (κατα τα αλλα απο το συνταγμα ολοι οι πολιτες ειναι ισοι). Οσον αφορα την ωφελεια του να ακους σε καθημερινη 24ωρη βαση απο τον αναλφαβητο να επαναλαμβανει την επιβεβαιωση της παλαιοτητας του με τις γνωστες σε ολους εκφρασεις "πατοψαρα" "ποντικαραδες" και αλλλα τετοια πνευματωδη....εχω τις επιφυλαξεις μου. Επισης εχω επιφυλαξεις για οσα ακουω τελευταια περι κολεγιοποιησης του στρατου........σαφεστατα τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα σε σχεση με τη κατασταση που επικρατουσε οταν εκανα τη θητεια τους οι γονεις μας.....αλλα και το καψωνι επιβιωνει(ειδα αρκετα...ισως οχι στο υγειονομικο που υπηρετησα αλλα σε αλλες μοναδες), και οι ατελειωτες ωρες ηλιθιας σκοπιας (ειδικα τωρα με τις μειωσεις θητειας) παραμενουν(απο προσωπικη εμπειρια 8ωρη σκοπια σε καθημερινη βαση.....ουτε εργαζομενος σκοπος να ημουν).

Προσωπικα δεν εχω δει πολλα ωφελη απο τη θητεια μου στο στρατο.....σε αντιθεση με τις σπουδες μου εκτος Ελλαδας οπου συναναστραφηκα με κοσμο με ανοιχτα μυαλα και ανθρωπους απο ολο το κοσμο, στο στρατο συντομα διαπιστωσα το ποσο ευεργετικη ειναι η εξομοιωση προς τα κατω........η νοημοσυνη σου πρεπει να γινει ιδια με του καραβανα η του εκαστοτε φανταρου που για κακη σου τυχη θα πρεπει να συναναστραφεις χωρις να το επιλεξεις.......θα μου πειτε, μα κι αυτο μια εμπειρια ειναι......δεν αντιλεγω....αλλα ειμαι σιγουρος πως αν δεν ημουν στα στρατο θα ειχα συλλεξει πολυτιμοτερες εμπειριες.........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ομως τελικα θα διαπιστωσεις καποτε ότι και οι δυο εμπειριες (τις εχω ζησει και εγω ειδικα μετα απο αρκετα χρονια στο εξωτερικο) συνδιαζόμενες σου προσφερουν περισσότερα απο ότι η καθεμια ξεχωριστα!

 

:wink:

 

(τι λεω ο π...στης!!) :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρισκω καμμια ωφελεια απο τη συμμετοχη σε ενα θεσμο που σε παει 1 χρονο πισω στη τη δουλεια σου(παλαιοτερα περισσοτερο), οταν μαλιστα για το ασθενες φυλο τρεχουν οι αναμονες για ειδικοτητες, (εχω πολλους γνωστους γιατρους που θα μεινουν 4 χρονια ανεργοι λογω του οτι οσο αυτοι εκαναν επ ωμου καποιες ειχαν ηδη παρει θεση στις λιστες αναμονης ειδικοτητας), ανοιγουν δουλειες και γενικοτερα μπαινουν στον εργασιακο στιβο (κατα τα αλλα απο το συνταγμα ολοι οι πολιτες ειναι ισοι).

 

Τι είπες τώρα ... Εννοείται ότι είναι απαράδεκτο και παραπέμπει σε παλαιολιθικές απόψεις … Ωραία ισότητα έχουμε. Θα έπρεπε έστω οι θέσεις γραφείου στο στρατό που στελεχώνονται τώρα από άντρες φαντάρους βύσματα, να καλύπτονται από γυναίκες. Δεν νομίζω να πάθαιναν τίποτα με το να πήγαιναν έστω και για 3 μήνες σε μια θέση γραφείου.Αλλά δε φταίνε οι γυναίκες , που έχουμε ακόμα νοοτροπίες του δέκατου ένατου αιώνα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στο Ισραηλ ΟΛΕΣ οι γυναικες πανε στρατο το ΙΔΙΟ με τους ανδρες :!:

 

Για αυτο εχουν & τον καλυτερο στρατο στον κοσμο (συμμετειχα μια φορα σε μια ασκηση ειδικων δυναμεων με ''κομμαντα" απο ολο το ΝΑΤΟ και μας ξεφτυλισαν ολους κατι κοριτσακια με παραλλαγες! :oops: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πιστεύω ότι ο στρατός' date=' μιας και είναι δώδεκα μήνες μόνο, θα είναι πραγματικές διακοπές.[/quote']

 

Ρε παιδιά,πλάκα κάνετε;;;; 8O 8O

Τι θα πει ΜΟΝΟ 12 μήνες;;;;

1 χρόνος κλεισμένος μέσα σε βρωμερό στρατόπεδο,μαζί με κάθε καρυδιάς καρύδι,όπου ο παλιός είναι άρχοντας και ο νέος τρέχει και με κάθε μαλάκα αξιωματικό να βγάζει τα κόμπλεξ του πάνω μου;

Αυτά τα λέτε διακοπές και κατασκήνωση;;; 8O

 

δ

Μονο & μονο η κοινωνιολογικη μελετη & η επαφη με "καθε καρυδιας καρυδι" αξιζει τον κοπο να πας στρατο,δεν ειναι κακο να βγαινουμε & απο το αυγο μας ποτε-ποτε.. :wink:

 

Εμένα πάντως το αυγό μου μια χαρά μου φαίνεται!Δεν έχω λόγο να βγω έξω απ' αυτό! :D

 

Τέλος πάντων,εγώ που γκρινιάζω,κατά πάσα πιθανότητα θα πάω μετά τα 25-26 στο υγειονομικό και Ι2 (μπορεί και Ι3,εξαρτάται πως μετράνε την βλαισοπλατυποδία μου),οπότε μάλλον θα είμαι τελείως χαλαρός....

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου