Προς το περιεχόμενο

Πως αναπαράγετε τον ήχο σπίτι σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηχεία http://www.acoustic-energy.co.uk/Product_range/Aelite_series/index.asp

Ενισχυτή http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=98226

Ενα παλιό sony cd που είχα τα φτυσε κ ακούω απ το dvd.Eχω βάλει στο μάτι αυτό http://www.odes.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=815&category_id=151&option=com_virtuemart&Itemid=5 αλλά το έχω καθυστερήσει μιας κ όπως ο Superfunk περισσότερο ακούω στο αμάξι παρά στο σπίτι που λείπω όλη τη μέρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στο δωματιο (το 85% του χρονου δηλαδη):

Πηγη το pc κυριως, και ενισχυτης-ηχεια ενα παμπαλαιο Pioneer συστημα ολα σε ενα (πικαπ(το οποιο τρεχει λιγο τα 45αρια), ραδιοφωνο, κασετα, aux που πανω εχει μπει το pc).

 

Στο αυτοκινητο (12% του χρονου): Citroen Xsara του 98 ;D

Πηγη Pioneer DEH-P4100SD, και ηχεια τα μαμισια του Xsara. Αν και θελουν αλλαγη...

 

Στο σαλονι του σπιτιου (3% του χρονου, θα επρεπε να ειναι παραπανω):

Πηγες: Τηλεοραση Philips 32PFL9613. Πανω της συνδεω usb με μουσικη, αλλιως κανα mtv. Πρεπει να βρω ενα τροπο να συνδεσω και το ethernet...

          Benytone Stereo Tuner T30*

          Luxman Stereo Cassete Deck K-113*

          Xbox (το πρωτο πρωτο :P) για cd

Ενισχυτης, Luxman L-220*

Ηχεια Scott*, τριων δρομων με παθητικο crossover μεσα. Με αλλαγμενα γουφερ λογω του οτι τα εκαψα ::).

 

*Να ναι καλα ο μπαμπας που καποτε ασχολιοταν. Ο ενισχυτης και τα ηχεια ειναι :o :o :o, παρολο την 20ετια τουλαχιστον που κουβαλανε.

 

 

Παντως, και μενα θα με ενδιεφερε καποιο οικονομικο πλην τιμιο πικαπ για το σαλονι.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και πάρα πολλά χρόνια αποκλειστικά μόνο στον υπολογιστή, με το dvd player διάφορα audio cd και mp3 σε κάποια σχετικά ταλαιπωρημένα ηχεία τα οποία δεν γνωρίζει ούτε η μάνα τους.

 

Α στο δρόμο έχω και ένα φτηνιάρικο mp3 player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωωωωωχχχχ τι εχω να ακουσω   ;D

 

σιγά, τα λεφτά είναι για να ξοδεύονται, και τα ΠΟΛΛΑ λεφτά για να ξοδεύονται πολύ  ;D

 

έχω μεγάλο πολυκάναλο σύστημα που κοστίζει περίπου όσο τα καλώδιά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγά, τα λεφτά είναι για να ξοδεύονται, και τα ΠΟΛΛΑ λεφτά για να ξοδεύονται πολύ  ;D

 

Και να σκεφτείς ότι το αναβάθμισε !!!!!

Και δεν μιλάμε για ψιλοπράγματα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα επαναλάβω την απορία μου για την αδιαφορία με την οποία αντιμετωπίζεται η αναπαραγωγή του ήχου από τους νεαρούς μουσικούς.

Πως μπορείς να εκτιμήσεις τις λεπτομέρειες μιας ηχογράφησης και τον ήχο (και την παραγωγή) που επεδίωξε ο κάθε καλλιτέχνης με χειρίστης ποιότητας μηχανήματα;

Δεν μιλάω για την παραμύθα του high end και ούτε για ποσά που παίρνεις γκαρσονιέρα στην Κυψέλη.

Μιλάω για ένα βασικό συστηματάκι ενός σοβαρού ολοκληρωμένου με ένα ζευγάρι αξιοπρεπή ηχεία και ένα ευπρεπές dvd. Και μεταχειρισμένα στοιχίζουν ελάχιστα.

Θα μου πείς ο καθένας και οι ανάγκες του και οι δυνατότητές του.

Σύμφωνοι.

Αλλά εγώ μιλάω για ανθρώπους που μπορούν και θέλουν και πρέπει να καταλαβαίνουν λεπτές ηχητικές διαφορές.

Οσο για το μπορούν, επαναλαμβάνω ότι δεν μιλάω για συστήματα χιλιάδων. Ουτε καν χιλιάδας.  ;D

 

Anyway........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο εν μέρει, αλλά η ευκολία είναι ευκολία. Το θέμα χώρου χρημάτων επίσης.

Σίγουρα πρέπει κάποια στιγμή να ακούσω τίποτα σε ένα σοβαρό ηχοσύστημα να πεισθώ ότι όντως αξίζει να ασχοληθώ/ αγχωθώ, αλλά επίσης έχω και την άποψη πως η καλή μουσική δε θα πάθει και τίποτα με κατώτερο μέσο αναπαραγωγής :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά επίσης έχω και την άποψη πως η καλή μουσική δε θα πάθει και τίποτα με κατώτερο μέσο αναπαραγωγής :)

Δεν σε είδα να πάρεις Squier  ;)

Την ίδια μουσική με το Fender θα παιζες .........

 

Χώρια που το θέμα χώρου με τα καινούρια μηχανήματα, δεν παίζει.

Δεν μιλάμε για τα παλιά έπιπλα ραδιόφωνο / πικάπ.

Για μίνιμαλ κατασκευές μιλάμε.

Και φθηνές.

Honestly.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα για ένα μήνα το squire του μπίχλα. Ούτε για πλάκα δε με χάλασε κ σε πρόβα το πήρα βόλτα. Άμα ήταν και τζαζ δε θα το ξανάβλεπε :P

 

Και μη συγκρίνεις γι αυτό. Εγώ δεν αρνούμαι σε κανένα σημείο πως είμαι headstock junkie :P (ναι ναι φεντερ κ κσερο πσομι)

 

Μπα το θέμα χώρου πχ στο προηγούμενο σπίτι μου ήταν απλά απαγορευτικό οτιδήποτε, στο τωρινό είναι απαγορευτική η κίνηση να ψάξω έπιπλα κ για την απλούστερη κατασκευή. Άσε που σου λέω. Αργότερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σίγουρα πρέπει κάποια στιγμή να ακούσω τίποτα σε ένα σοβαρό ηχοσύστημα να πεισθώ ότι όντως αξίζει να ασχοληθώ/ αγχωθώ, αλλά επίσης έχω και την άποψη πως η καλή μουσική δε θα πάθει και τίποτα με κατώτερο μέσο αναπαραγωγής :)

 

H καλη μουσικη σιγουρα δε θα παθει τιποτα. Ολοι μπορουν να ευχαριστηθουν ενα υπεροχο κομματι παιγμενο απο myspace με ακουστικα του 5ευρου.

 

Ο καλος ηχος ομως, θα παθει. Και σχετικα συχνα η καλη μουσικη παει παρεα με τον καλο ηχο, απλουστατα επειδη αυτοι που εκατσαν να φτιαξουν αυτη την μουσικη με τοσο μερακι κατεβαλαν και μια αντιστοιχη προσπαθεια απο ηχητικης πλευρας.

 

Προσωπικα, οταν ακουω μουσικη απο ενα καλο συστημα και μια καλη αρχικη πηγη (καποιο cd/βινυλιο) προσεχω συχνα λεπτομερειες του κομματιου που δε θα προσεχα αλλιως, λεπτομερειες που με κανουν να εκτιμησω περισσοτερο το κομματι και την προσπαθεια που κατεβληθη απο πλευρας καλλιτεχνη, ηχοληπτη & παραγωγου.

 

Και πολυ συχνα η ανακαλυψη αυτων των μικρων πραγματων μεσα σε ενα κομματι, πραγματων που ευκολα μπορει να χαθουν σε κατωτερα μεσα, ειναι μια απο τις μεγαλυτερες απολαυσεις οταν ακους μουσικη.

 

Εν ολιγοις, do yourself a favor και βαλε το ηχοσυστημα πιο ψηλα στη λιστα προτεραιοτητων.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου