Προς το περιεχόμενο

Πως αναπαράγετε τον ήχο σπίτι σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ ακούω μουσική μέσω του ΑΘΛΙΟΥ φορητού μου Mp3 Player... Θέλω κάποια στιγμή να πάρω κάτι καλύτερο αλλά δεν μου περισσεύουν λεφτά για Ipod... Σπίτι ακούω μουσική από το pc σε κάτι creative 5.1 τα οποία όμως θα τα σουτάρω οσονούπω για ένα απλό 2άρι σύστημα μάλλον Numark συνδεδεμένα στην Line6 ή στην καινούρια Μaudio fast track...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βασικα ακούω μουσική στο στούντιο, άρα τα αποτελέσματα είναι... υπερόχα (για μίξη τουλάχιστον! ;D)

 

Ηχεία: PMC TBSA2+

Amps: FLying Mole DAD M100 proII

Lynx soundcard -> Grace Design m902 (ψηφιακα).

 

εεε... και όλος ο χώρος είναι φτιαγμένος ως control room, άρα... ;) Τι να λέμε τώρα...  :P

 

Στο σπίτι ακούω με κάτι web ακουστικά των 10 ευρώ, ψιλοσπασμένα, και με ένα hi-fi της πεντάρας... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Για να μην είμαι μόνο λόγια.

Πηγαίνετε στο Ebay.

Πατήστε Tripath.

Ενα παράδειγμα είναι αυτό http://cgi.ebay.com/TOPPING-TP30-CLASS-T-AMP-Tripath-TA2024C-USB-DAC_W0QQitemZ130369240641QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item1e5a9cbe41

Υπάρχουν και πιο φθηνά αλλά αυτό έχει και USB DAC & ακουστικά.

 

Το συνδυάζετε με ένα ζευγάρι

http://www.odes.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-sound.tpl&product_id=401&category_id=170&option=com_virtuemart&Itemid=5

ή

http://www.homecinema.gr/details.php?prid=395

ή τέλος πάντων ένα ζευγάρι με ευαίσθησία από 89-90 db και πάνω

 

Input από την εξωτερική κάρτα ήχου σας.

Ειλικρινά πιστεύω ότι θα ακούσετε κάποιες (αρκετές) διαφορές.

 

Τα παραπάνω ΔΕΝ είναι ευαγγέλιο. Γρήγορες (top of my head), φθηνές και ποιοτικές (για τα λεφτά τους) προτάσεις είναι.

Αν ψαχτείτε, θα βρείτε κι άλλα.....

 

Προσωπικα, οταν ακουω μουσικη απο ενα καλο συστημα και μια καλη αρχικη πηγη (καποιο cd/βινυλιο) προσεχω συχνα λεπτομερειες του κομματιου που δε θα προσεχα αλλιως, λεπτομερειες που με κανουν να εκτιμησω περισσοτερο το κομματι και την προσπαθεια που κατεβληθη απο πλευρας καλλιτεχνη, ηχοληπτη & παραγωγου.

 

Και πολυ συχνα η ανακαλυψη αυτων των μικρων πραγματων μεσα σε ενα κομματι, πραγματων που ευκολα μπορει να χαθουν σε κατωτερα μεσα, ειναι μια απο τις μεγαλυτερες απολαυσεις οταν ακους μουσικη.

Ευχαριστώ  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα τα ηχεία μου έχουν ευαισθησία 90db. Τα σπάσανε;

Αλλιώς μπορείς να μου αγοράσεις ότι θες :P

 

Και επειδή πραγματικά δεν έχω ιδέα. Τι είναι το tripath? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω να σας λεω πόσο ευχάριστα απολαμβάνω τα brick-walled cd μου στο 4 x 3 σαλονοκούζινο μέσα από το κτηνώδες Sony ηχοσύστημά μου το οποίο όταν είναι σε λογικές εντάσεις με ακούνε κανονικά στον από πάνω όροφο ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή πραγματικά δεν έχω ιδέα. Τι είναι το tripath? :/

http://en.wikipedia.org/wiki/Class_T_amplifier

 

Αλλιώς μπορείς να μου αγοράσεις ότι θες :P

Σε έχω έτοιμη  ;)

 

Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω να σας λεω πόσο ευχάριστα απολαμβάνω τα brick-walled cd μου στο 4 x 3 σαλονοκούζινο μέσα από το κτηνώδες Sony ηχοσύστημά μου το οποίο όταν είναι σε λογικές (?) εντάσεις με ακούνε κανονικά στον από πάνω όροφο ;D

;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατως ξεμπερδεψα με τη <<ψηφιοποιηση>> των cd μου (καμια 300ρια..) σε mp3. :P

Ειχα την εμμονη να το αποφυγω αυτο για να μη χασω τη <<ποιοτητα>> του original cd.

Θελω να καταληξω στο οτι δε το μετανοιωσα τελικα καθολου, μιας και η εξυπηρετηση του να τα εχω ολα αρχειοθετημενα σε καποιον σκληρο και το οτι απεφυγα αυτο το καταραμενο βαλε-βγαλε μου εχει λυσει τα χερια.

Μεσα σε πολυ λιγοτερο χρονο μπορω να ακουσω πλεον πολυ περισσοτερη μουσικη και αυτος στην ουσια ειναι ο αυτοσκοπος μου.

 

BTW: Ακουω μουσικη τα τελευταια χρονια απο λαπτοπ συνδεδεμενο με εναν 70's ενισχυτη SONY πικ-απ (του πατερα μου εννοειται) και απο ενα ζευγαρι ηχεια του ιδιου πακετου.

Πανω σε αυτο που λενε καποια παιδια απ εδω αναφορικα με το οτι αξιζει να δωσεις κατι παραπανω για να εχεις μια αξιολογη αναπαραγωγη.. εχω να πω οτι ο ηχος που ακουω σε σπιτια φιλων μου που εχουν παρει συγχρονα (νορμαλ ομως κοστους) συστηματα, δε με εντυπωσιασε καθολου...

 

ΥΓ.. Μαλιστα σιχαινομαι τα woofer που αποτελουν τελευταιως αναποσπαστο κομματι ενος συγχρονου ηχοσυστηματος.

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά τα woofer αποτελούν εδώ και αμέτρητα χρόνια αναπόσπαστο κομμάτι ενός οποιουδήποτε hi-fi συστήματος μεγαφώνων μαζί με τα tweeters, και αποδίδουν τις χαμηλές και χαμηλομεσαίες συχνότητες, επομένως δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να τα σιχαίνεσαι... (τα είδες να κάνουν τίποτα αηδιαστικό?  ;D :P )

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ.. Μαλιστα σιχαινομαι τα woofer που αποτελουν τελευταιως αναποσπαστο κομματι ενος συγχρονου ηχοσυστηματος.

Ο σύγχρονος βομβαρδισμός από αφύσικο μπάσο έχει βρωμίσει τα αυτιά των περισσοτέρων.

 

Bασικά τα woofer αποτελούν εδώ και αμέτρητα χρόνια αναπόσπαστο κομμάτι ενός οποιουδήποτε hi-fi συστήματος μεγαφώνων μαζί με τα tweeters, και αποδίδουν τις χαμηλές και χαμηλομεσαίες συχνότητες, επομένως δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να τα σιχαίνεσαι... (τα είδες να κάνουν τίποτα αηδιαστικό?  ;D :P )

Bloody θα διαφωνήσω.

Το παραπάνω φαινόμενο εντείνεται από την αλόγιστη (ευγενικός προσδιορισμός) χρήση subwoofer (που εννοεί προφανώς ο φίλος και όχι woofer, αλλιώς δεν έχει νόημα αυτό που λέει) τα οποία, πέραν των ηχητικών εφέ των ταινιών, είναι άχρηστα. Ασε που τα περισσότερα είναι και κακοστημένα (χρονισμός, αποκοπή, τοποθέτηση).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου