Προς το περιεχόμενο

Kάρτα 'Hχου και Monitor


bibero2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπερα!

 

Ηρθε ο καιρος να κανω την πρωτη μου αγορα στην κατηγορια των monitor και της καρτας ηχου..

 

Εχω ενα Macbook Pro 13inch, Early 2011.

 

Εχω ενα budget που κυμαινεται στα 600 ευρω πανω κατω και για τα μονιτορ και για την καρτα.

Στο μυαλο μου τρυγυρνανε τωρα τελευταια τα KRK RP5 Rokit G2 απο μονιτορ

και για καρτα η Focusrite Saffire Pro 14 ή η Komplete Audio 6 απο Native Instruments.

 

H χρηση θα ειναι πιο πολυ με midi tracks και οχι τοσο audio καναλια γιατι πειραματιζομαι στην house, deep house μουσικη αυτην την περιοδο.

 

Οποτε εδω ζηταω την βοηθεια σας για γνωμες, προτασεις και support!

Οποιος γνωστης ή κατοχος ας βοηθησει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

H χρηση θα ειναι πιο πολυ με midi tracks και οχι τοσο audio καναλια γιατι πειραματιζομαι στην house, deep house μουσικη αυτην την περιοδο.

Αν πρόκειται για midi κοίταξε την παρακάτω, δοκιμασμένη και με δυνατότητα επέκτασης.

UM-3G (3 X 16 Midi channels)

 

Υπάρχουν και οι μικρότερες - φθηνότερες.

UM-2G (2 X 16 Midi channels)  ,  UM-1G (1 X 16 Midi channels)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αν δεν εγινα κατανοητος, εννοω οτι θα γραφω πιο πολυ με κανα MIDI keyboard στο Logic και με το ποντικακι μου και το piano roll..

Δεν θα συνδεσω synthια κλπα πανω στο λαπτοπ..

 

Το λεω γιατι δεν καταλαβα πως θα με βοηθουσε η προταση σου Μανώλη, ισως να ειναι και απο δικη μου αγνοια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Sorry αν δεν εγινα κατανοητος, εννοω οτι θα γραφω πιο πολυ με κανα MIDI keyboard στο Logic και με το ποντικακι μου και το piano roll..

Δεν θα συνδεσω synthια κλπα πανω στο λαπτοπ..

Το λεω γιατι δεν καταλαβα πως θα με βοηθουσε η προταση σου Μανώλη, ισως να ειναι και απο δικη μου αγνοια..

Sorry, εγώ κατάλαβα λάθος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κοίτα, όσο αφορά τα Monitors, τα fostex έχουν διπλάσια watt, 6.5άρια woofer, και σαν εταιρία είναι πιο αξιόπιστη. Αν μπορείς βέβαια άκουσέ τα και τα δυο.

 

Τώρα η Komplete θεωρείται γενικά η πλέον προτεινόμενη USB κάρτα. Αν θέλεις ψάξε λίγο τι παίζει σε συνδυασμό με Mac, στα PC πάντως πολύς κόσμος είναι ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, είναι firewire έ; Προσωπικά τις προτιμώ τις firewire, φτάνει να... δουλεύουν  ;D Κάνε μια έρευνα με το συγκεκριμένο mac που έχεις και τη focusrite, και αν δεις ότι το σύστημα δουλεύει χτύπα τη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε και μια ματιά στις Motu!Λίγο ακριβές, αλλά τουλάχιστον για συνεργασία με Mac έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια, σε αντίθεση με τα κοινά pc όπου έχουν διάφορα προβλήματα!Στα συν η ύπαρξη Firewire και Usb!

 

Επίσης, δες και Presonus!Φίλος μου είχε την Audiobox 1818VSL και συνεργαζόταν άριστα με Macbookpro!Ακόμα και σε live καταστάσεις όπου ηχογραφούσε δεν αντιμετώπισε ποτέ πρόβλημα!

 

Για μόνιτορ τώρα στην κατηγορία αυτή, αν υποθέσουμε ότι μοιράζεις κατα κάποιο τρόπο τα χρήματα(οπότε 300 και 300) πάρε αυτά που σου λένε τις περισσότερες αλήθειες!Αν δεν σου είναι δύσκολο πήγαινε τσέκαρε μερικά(τα KRK για παράδειγμα νομίζω παίζουν όπως και κάποια Yamaha για δοκιμή σε καταστήματα)!Δες και λίγο διάφορα reviews, τεχνικά χαρακτηριστικά, κλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου