Προς το περιεχόμενο

Rockfield Pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανεις λαθος εδω φιλε μου και συγνωμη απλα πρεπει να το πω...η bcrich εχει αγορασει εδω και χρονια την floyd rose . εχει δωσει σε παρα πολλεσ εταιριες την πατεντα ωστε να φτιαχνει τα licenced. επισης η bcrich εχει πολλα εργοστασια στα οποια φτιαχνει την κιθαρες της.. ενα εκ των οποιων η ιδια η bcrich εχει παραδεχτει οτι φτανει με ακριβεια χιλιοστου και ποιοτητας τισ αμερικανικες bcrich. αυτο ειναι της κορεας. εχουν γινει αμετρητες κριτηκες για τις seirew που βγαζει η bcrich στο συγκεκριμενο εργοστασιο απο ανεξαρτητους οπωσ αμερικανικα περιοδικα αλλα και ευρωπαικα και εχουν καταληξει οτι πολλες απο τισ koreatikes bcrich ειναι και καλυτερες απο τις αντιστοιχες αμερικενικες.

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι η μπι σι ριτς ( βαρεθηκα να αλλαζω ελληνικα-αγγλικα) στο εργοστασιο της κορεας κατασκεβαζει τα οριτζιναλ φλοιντ ροουζ τα οποια τοποθετει στις κιθαρες τις και μονο... δεν ειναι δυνατον η ιδια εταιρια που εχει την φλοιντ να κατασκεβαζει licenced και τα συγκεκριμενα φλοιντ οσο και να τα παλευεις δεν ξεκουρδιζουν με τιποτα... ειναι φτιαγμενα απο τα ιδια υλικα που φτιαχνουν οι γερμανοι κτλ.

η μπισι ριτς η ντελουξ μου εχει original floyd. την πηρα 750 ευρω και μπορω να πω οτι σε ποιοτητα μπρατσου κατασκευης αλλα και φλοιντ ροζ σκιζει την jackson μου την αμερικανικη με το original floyd.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η BC Rich ΔΕΝ έχει αγοράσει τη FR. Τα original FR έχουν την κλασσική στάμπα made in Germany στη βάση τους, και κατασκευάζονται (προφανώς) στη Γερμανία από τη Schaller. Η BC Rich βάζει συνήθως Κορεάτικες κόπιες του original FR που έτσι απλά ονομάζει original. Το ότι δεν σου ξεκουρδίζει ή ότι σου φαίνεται καλύτερη από Αμερικάνικη jackson δεν λέει και τίποτα, γούστα είναι αυτά. Εδώ Γιαπωνέζικη jackson με το licenced FR και ήταν σταθερότατη.

 

Και πρόσεξε, η κιθάρα μπορεί να'ναι μια χαρά, απλά το FR αμφιβάλλω πως είναι original.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4000 ευρω μια αμερικανικη bc rich μειον 700 ευρω της κορεατικης = 3300 ειναι η διαφορα στο μηνιατικο του του Αμερικανου και του Κορεατη ?  :P

 

 

Δεν ειναι ετσι ακριβως φιλε μου. Πολυ καλες οι κορεατικες οι BcRich αλλα καμια σχεση με το real thing.

 

Οσο για το floyd rose αλλο το original το αμερικανικο και αλλο το original το κορεατικο.Εχει μεγαλη διαφορα . Και τα 2 φτιαχνονται με τα ιδια specs αλλα τα κραμματα ειναι διαφορετικα . Και δεν το λεμε μονο εδω στο νοιζ . Και οι ακριβες κιθαρες το ξεκαθαριζουν . original made in usa ή made in germany για τα scaller

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει δεν ειμαι και ο οικονομικος διευθηντης της μπι σι ριτσς... αυτο που εχω διαβασει σε περιοδικο της μπι σι ριτς ειναι οτι εχει αγορασει την schaller αλλα και την kahler.

για την δευτερη δεν με νοιαζει για την πρωτη ομως το ειχα διαβασει το επισημο προσπεχτους καθωσ και το ισχυρηζεται και ο ελληνας αντιπροσωπος την μπισιριτς.

μα πως αλλιωσ θα ειχε δικαιωμα να βαλει πανω στα φλοιντ της το ονομα original floyd nα δεν ειναι κατοχος της εταιριας που τα κατασκευαζει ? ειναι σαν να φτιαξω εγω μια καστομ και την πουλαω για φεντερ. αν αυτο το κανω σε παραγωγη τοτε η φεντερ θα μου κανει μυνηση και τα λοιπα... αρα πιστευω οτι αν δεν ισχυει αυτο που διαβασα περι αγορας της schaller απο την bcrich τοτε θε υπηρχαν μυνησεις και τα λοιπα... τελος παντων δεν εχει και τοση σημασια απλα κουβεντα να γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι οι φτηνες Dean λενε οτι εχουν original Floyd , δες την dean vendetta  http://www.deanguitars.com/home.php .Δεν ισχυει αυτο που δαιβασες

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει δεν επιμενω μπορει να εχετε και δικιο...αν τυχει και το βρω το περιοδικο θα το ποσταρω... δυσκολο βεβαια αλλα ισως αν το δειτε μου λυσετε και εμενα τις απορειεσ... πνατως το σιγουρο ειναι οτι αυτο το φλοιντ ειτε γνησιο ειτε οχι ειναι παρα πολυ καλο και αξιοπιστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η BC Rich ΔΕΝ έχει αγοράσει τη FR. Τα original FR έχουν την κλασσική στάμπα made in Germany στη βάση τους, και κατασκευάζονται (προφανώς) στη Γερμανία από τη Schaller. Η BC Rich βάζει συνήθως Κορεάτικες κόπιες του original FR που έτσι απλά ονομάζει original. Το ότι δεν σου ξεκουρδίζει ή ότι σου φαίνεται καλύτερη από Αμερικάνικη jackson δεν λέει και τίποτα, γούστα είναι αυτά. Εδώ Γιαπωνέζικη jackson με το licenced FR και ήταν σταθερότατη.

 

Και πρόσεξε, η κιθάρα μπορεί να'ναι μια χαρά, απλά το FR αμφιβάλλω πως είναι original.

Είσαι θεός ρε φιλαράκι.. :) χαίρομαι να διαβάζω post σου.

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Η BC Rich ΔΕΝ έχει αγοράσει τη FR. Τα original FR έχουν την κλασσική στάμπα made in Germany στη βάση τους, και κατασκευάζονται (προφανώς) στη Γερμανία από τη Schaller. Η BC Rich βάζει συνήθως Κορεάτικες κόπιες του original FR που έτσι απλά ονομάζει original. Το ότι δεν σου ξεκουρδίζει ή ότι σου φαίνεται καλύτερη από Αμερικάνικη jackson δεν λέει και τίποτα, γούστα είναι αυτά. Εδώ Γιαπωνέζικη jackson με το licenced FR και ήταν σταθερότατη.

 

Και πρόσεξε, η κιθάρα μπορεί να'ναι μια χαρά, απλά το FR αμφιβάλλω πως είναι original.

 

 

Τόνυ, η BC Rich ΔΕΝ έχει αγοράσει τη FR, αλλά τη BC Rich την έχει αγοράσει η ΗΗΙ/ΗΜG απο το 2000.

Η ΗΗΙ/ΗΜG με τη σειρά της έχει αγοράσει και τις παρακάτω εταιρείες.

 

copy/paste απο το BC RICH PLAYERS COMMUNITY.

 

HHI/HMG GUITARS 2000 - present

Post topics and discussions regarding the Hanser era Handmade and Import guitars here. Hanser is also known as Hanser Holdings International, Hanser Holdings Inc., HHI, Davitt-Hanser Distribution, HMG, and Hanser Music Group. Hanser also owns Floyd Rose, Rockfield Pickups, OLP, Traben, Michael Kelly, Custom Shop Parts, Nuvo Technologies and Breathe Audio and probably more.

 

γι'αυτο η BC Rich ακόμα και  στα φθηνά της μοντέλα χρησημοποιεί original Floyd Rose.

 

 

Αν κάποιος mod πιστεύει ότι η απάντηση πρέπει να ανοιχτεί σε καινούργιο thread, ας το κάνει. πιστεύω ότι υπάρχει αρκετό ψωμί στην υπόθεση.

 

 

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Original Floyd Rose φτιαχνοται απο 2-3 κατασκευαστες σε ισαριθμες χωρες, οι οποιοι εχουν την αδεια της Floyd Rose. Δεν υπαρχει "εργοστασιο της Floyd Rose", υπαρχει της Schaller, της πως-την-λενε στην Κορεα, κτλ. Απο οτι λεει ο κοσμος, τα γερμανικα με τα κορεατικα και τα κινεζικα εχουν διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης. Περα απο αυτο ειναι ολοιδια, δεν ξερω αν το κραμα κανει καμια διαφορα στον ηχο (insert flamewar here), υποτιθεται οτι εχουν ιδια αισθηση και φυσικα κρατανε κουρδισμα το ιδιο καλα.

 

Γενικα υποτιθεται οτι ολα ανταπεξερχονται στα στανταρ της Floyd Rose, τωρα το ενα μπορει να χαλαει σε 5 χρονια το αλλο σε 15. Δεν εχω δοκιμασει ολα τα μοντελα και για χρονια, ετσι διαβαζω online.

 

Τα licensed by Floyd Rose παλι δεν ειναι το ιδιο σχεδιο με τα Original, εκει μπορει να κατσει οτιδηποτε, καλο ή κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Original Floyd Rose φτιαχνοται απο 2-3 κατασκευαστες σε ισαριθμες χωρες, οι οποιοι εχουν την αδεια της Floyd Rose. Δεν υπαρχει "εργοστασιο της Floyd Rose", υπαρχει της Schaller, της πως-την-λενε στην Κορεα, κτλ. Απο οτι λεει ο κοσμος, τα γερμανικα με τα κορεατικα και τα κινεζικα εχουν διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης. Περα απο αυτο ειναι ολοιδια, δεν ξερω αν το κραμα κανει καμια διαφορα στον ηχο (insert flamewar here), υποτιθεται οτι εχουν ιδια αισθηση και φυσικα κρατανε κουρδισμα το ιδιο καλα.

 

Γενικα υποτιθεται οτι ολα ανταπεξερχονται στα στανταρ της Floyd Rose, τωρα το ενα μπορει να χαλαει σε 5 χρονια το αλλο σε 15. Δεν εχω δοκιμασει ολα τα μοντελα και για χρονια, ετσι διαβαζω online.

 

Τα licensed by Floyd Rose παλι δεν ειναι το ιδιο σχεδιο με τα Original, εκει μπορει να κατσει οτιδηποτε, καλο ή κακο.

 

 

ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα.... ;D ;D τουλαχιστον σε e-mail που ειχα ρωτησει την bcrich σχετικα με αυτο μου εγραψε ακριβως αυτα τα πραγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου